Artykuły zewnętrzne

3 kwietnia 2025 r.
9:41

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana to powszechny problem, który może dotknąć każdego niezależnie od wieku i poziomu aktywności fizycznej. Często jest wynikiem urazu, przeciążenia lub zmian zwyrodnieniowych. Ból w kolanie może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego ważne jest, aby szybko zareagować i podjąć odpowiednie kroki w leczeniu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 

Najczęstsze przyczyny bólu kolana 

Ból kolana może mieć różne przyczyny. Wśród najczęstszych wymienia się urazy, takie jak skręcenia i zwichnięcia, przeciążenia związane z intensywną aktywnością fizyczną, a także zmiany zwyrodnieniowe stawów. Dla wielu pacjentów rozwiązaniem jest rehabilitacja. Bydgoszcz na swoim terenie ma wielu fizjoterapeutów specjalizujących się w różnych dolegliwościach. A te nie dotyczą tylko sportowców – mogą występować u każdego, kto w codziennym życiu nadwyręży staw kolanowy, np. poprzez intensywny wysiłek fizyczny, dźwiganie ciężarów czy nieodpowiednie obuwie. Pojawia się w tym kontekście takie schorzenia jak kolano biegacza czy kolano skoczka. Również osoby starsze z uwagi na naturalne zmiany w układzie ruchu też często zmagają się z bólem kolan.

Zapalenie stawów i inne choroby powodujące ból

Ból kolan może być także objawem zapalenia stawu. Często występuje na skutek urazu lub chorób takich jak artroza, reumatoidalne zapalenie stawów czy dna moczanowa. Zapalenie stawu kolanowego często wiąże się z obrzękiem, zaczerwienieniem oraz utrudnieniem w poruszaniu się. Ból może być również wynikiem boreliozy, infekcji bakteryjnych czy anemii.

Co zrobić gdy kolano boli?

Kiedy doświadczasz bólu kolana, ważne jest, aby ocenić przyczynę i dobrać odpowiednie leczenie. Jeśli dolegliwości są wynikiem przeciążenia lub drobnych urazów, można podjąć leczenie w domu. Jednak w przypadku silnych bólów, przewlekłych dolegliwości lub podejrzenia infekcji, należy udać się do lekarza.

Domowe sposoby na ból kolana

Jeśli dolegliwości bólowe nie są intensywne, warto wypróbować domowe sposoby na ból kolan. Oto kilka sprawdzonych metod:

  • Okłady z lodu mogą pomóc w zmniejszeniu obrzęku i złagodzeniu bólu.

  • Termofor – zastosowanie ciepła może przynieść ulgę w przypadku napięć mięśniowych.

  • Kompresy z kapusty zmniejszają stany zapalne i pomagają w łagodzeniu bólu.

  • Kąpiele w soli Epsom relaksują mięśnie i łagodzą ból stawów.

Warto także zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu oraz stosować zdrową dietę, bogatą w witaminy i minerały, które wspomagają regenerację tkanek stawowych.

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli ból stawu kolanowego jest silny, trwa przez dłuższy czas lub towarzyszą mu objawy takie jak obrzęk, zaczerwienienie skóry czy gorączka, konieczna jest konsultacja z lekarzem. W takich przypadkach może być konieczna diagnostyka, np. przeprowadzenie badań obrazowych (USG, RTG, rezonans magnetyczny), aby dokładnie określić przyczynę bólu i zaplanować odpowiednie leczenie.

Leczenie bólu w kolanie – metody farmakologiczne i rehabilitacja

W zależności od przyczyny bólu lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne, w tym niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które pomagają w redukcji bólu i stanów zapalnych. W przypadku zmian zwyrodnieniowych, chorób zapalnych czy urazów konieczne może być zastosowanie fizjoterapii, rehabilitacji oraz terapii manualnej, które przyspieszają proces leczenia.

Trening medyczny jest skuteczną metodą, która łączy rehabilitację z odpowiednio dobranym treningiem. Dzięki niemu można wzmocnić mięśnie wokół stawu kolanowego, co odciąża sam staw i wspomaga jego regenerację. Również w przypadku kontuzji, rehabilitacja i ćwiczenia mają kluczowe znaczenie w przywracaniu pełnej sprawności stawów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Od dziś nowe przepisy. Zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej bez zezwolenia

Od dziś nowe przepisy. Zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej bez zezwolenia

Od czwartku obowiązuje rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej zakazujące fotografowania obiektów wojskowych oraz infrastruktury krytycznej bez wcześniejszego zezwolenia. Za złamanie zakazu grozi grzywna lub areszt.

Tragedia na drodze. Życia 63-latki nie udało się uratować
galeria

Tragedia na drodze. Życia 63-latki nie udało się uratować

W środowy wieczór doszło do tragicznego wypadku w powiecie łukowskim. Pomimo podjętych czynności życia jednej z uczestniczek wypadku nie udało się uratować.

Zielony zakątek to niewielka przestrzeń na patio w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2

Tego jeszcze nie było. Powstał pierwszy w mieście ogród społeczny

Nie jest duży, ale cieszy. Mowa o "Zielonym zakątku" czyli pierwszym w Lublinie ogrodzie społecznym.

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Konfederacji na decyzję radnych Zamościa, którzy we wtorek na sesji uchylili swoją uchwałę sprzed dwóch tygodni "w sprawie wyrażenia stanowiska w zakresie podjęcia działań zmierzających do zatrzymania napływu nielegalnych imigrantów i lokowania ich w województwie lubelskim". Głos prawicowej partii jest, jak można się domyślić, krytyczny.

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.
galeria

Mała rzecz, a cieszy. Kładka nad Jacynką otwarta

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.

Żonkile były rozdawane po drodze
galeria

"Marsz żonkili” w Lublinie. Ta inicjatywa uwrażliwia na nadzieję

Po raz kolejny przez centrum Lublina przeszedł marsz Hospicjum Dobrego Samarytanina w ramach akcji „Hospicyjne Pola Nadziei”. Idea tego wydarzenia „zakiełkowała” na świecie w 1997 roku, na polski grunt została przeszczepiona w roku 2003.

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę
galeria

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę

W Lublinie wystartował projekt EDUBUS. To mobilne laboratorium edukacyjne, które ma zachęcać młodzież z regionu do studiowania na lubelskich uczelniach. Za inicjatywą stoi Związek Uczelni Lubelskich oraz miasto.

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta
ZDJĘCIA
galeria

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta

Pan Piotr czeka na to spotkanie przez kilka miesięcy. Podobnie jak ponad 300 innych osób był dzisiaj gościem na śniadaniu wielkanocnym u Brata Alberta w Lublinie. Takie wspólne posiłki przed świętami to już tradycja w wielu miejscach naszego regionu.

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości
ZDJĘCIA
galeria

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Marszałek Jarosław Stawiarski wraz z zaproszonymi gośćmi złożył życzenia świąteczne oraz przypomniał o nadziei, jaką niesie ze sobą zmartwychwstanie Chrystusa.

Rywalizacja PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin zawsze generuje olbrzymie emocje

PGE MKS FunFloor kontra Zagłębie. Tylko wygrana daje nadzieję na złoto

W czwartek w hali Globus dojdzie do kolejnej odsłony świętej wojny pomiędzy PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin

Piotr Łachno zmarł nagle 17 kwietnia 2024 roku. Stało się to w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Zamościu, w którym przez wiele lat pracował

Jutro pierwsza rocznica śmierci. Motocykliści uczczą pamięć przyjaciela

W czwartek minie dokładnie rok od śmierci Piotra Łachno, wieloletniego szefa schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Tę rocznicę postanowili uczcić jego znajomi, koledzy i przyjaciele z Zamojskiej Grupy Motocyklowej, z którą był związany.

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy
galeria

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy

Przed skomplikowanymi i wymagającymi konkurencjami stanęli uczestnicy XXXI Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK zorganizowanych przez Akademię Zamojską. Najlepszymi „medykami” okazali się uczniowie ZSP nr 3 czyli „Elektryka”.

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

We wtorek nauczyciel usłyszał zarzuty, a w środę sąd zdecydował, że materiał dowodowy jest wystarczający do tego, by tymczasowo aresztować mężczyznę. Śledztwo w sprawie przestępstw, jakich wuefista miał się dopuścić wobec uczennicy, trwa.

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Po okazałym, ale dość zaskakującym wyjazdowym zwycięstwie, ze Świtem Szczecin Wisła Puławy wraca na swój stadion. W czwartek o godzinie 16 Duma Powiśla zagra ze Skrą Częstochowa i chcąc myśleć o utrzymaniu się w Betclic II Lidze musi to spotkanie wygrać

Schron przy MPK w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Przez 30 lat nikt tego nie robił. Lubelskie ma zbyt mało schronów

Inwentaryzacja schronów w województwie lubelskim trwa. Ruszają też szkolenia. A wkrótce zaczną się inwestycje i zakupy. To wszystko podyktowane jest nowymi przepisami.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium