

Współczesna stomatologia korzysta z zaawansowanych technologii obrazowania, które pozwalają na precyzyjną ocenę stanu uzębienia oraz okolicznych struktur anatomicznych. Dzięki narzędziom diagnostycznym lekarze dentyści mogą podejmować lepsze decyzje dotyczące planu leczenia. Jakie możliwości i udogodnienia niosą ze sobą nowoczesne techniki obrazowe? Poznaj różne rodzaje badań i dowiedz się, jak właściwie wygląda ich przebieg.

Pantomografia i tomografia komputerowa szczęki i żuchwy
Badania radiologiczne umożliwiają całościową analizę struktur jamy ustnej oraz okolicznych tkanek. Pantomografia, czyli panoramiczne zdjęcie zębów, pozwala na jednoczesne uwidocznienie wszystkich zębów oraz stawów skroniowo-żuchwowych, co przyspiesza i ułatwia proces diagnostyczny w przypadku chorób przyzębia czy weryfikacji stanu koron i korzeni zębów.
Tego rodzaju diagnostyka RTG znajduje zastosowanie np. przy konieczności oceny rozległych ognisk próchnicy czy planowaniu leczenia ortodontycznego. Okazuje się przydatna, by zdiagnozować źródło bólu o niejasnym pochodzeniu lub określić położenie zatrzymanych zębów, takich jak ósemki. W praktyce klinicznej pantomografia jest badaniem szybkim, nieinwazyjnym i stosunkowo tanim.
W przypadku bardziej skomplikowanych procedur leczenia, na przykład podczas przygotowań do zabiegu implantologicznego, lekarze zalecają tomografię komputerową szczęki i żuchwy. Przy pomocy tej metody uzyskuje się trójwymiarowy obraz kości, umożliwiający precyzyjne określenie grubości i gęstości tkanki. W ten sposób zalety diagnostyki RTG stają się jeszcze bardziej widoczne, gdyż detale anatomiczne można obejrzeć z różnych perspektyw, co znacznie ułatwia zaplanowanie zabiegu.
Badanie 3D cechuje się wysoką rozdzielczością (nawet do 75 mikronów), a dokładność analizowanej dokumentacji dodatkowo wspiera się algorytmami AI, które pozwalają na lepsze zobrazowanie nieprawidłowości i potencjalnych zmian chorobowych. Przed przystąpieniem do tomografii komputerowej pacjent zazwyczaj nie musi podejmować żadnych szczególnych przygotowań, choć zaleca się zdjęcie wszelkich metalowych elementów biżuterii.
Nowoczesne technologie w diagnostyce stomatologicznej
Niektóre problemy z zębami mogą wynikać z nieprawidłowości w budowie lub z niewłaściwego funkcjonowania zatok szczękowych i czołowych. W takich przypadkach wykonuje się tomografię komputerową zatok. Tego typu badanie jest rekomendowane m.in. przy podejrzeniu stanów zapalnych, torbieli bądź innych zmian chorobowych, które mogą się objawiać bólem promieniującym do zębów czy okolic szczęki.
Nowoczesne urządzenia pozwalają zarówno na wykonanie zdjęć dwu-, jak i trójwymiarowych, co zapewnia wielopłaszczyznową wizualizację struktur kostnych i tkanek miękkich. Tak rozbudowana diagnostyka RTG jest szczególnie przydatna w sytuacjach, gdy leczenie wymaga interwencji laryngologa współpracującego z lekarzem stomatologiem. Do samego badania wystarczy zdjąć metalowe ozdoby, a lekarza należy poinformować o ciąży czy problemach z tarczycą.
Wykonaj diagnostykę RTG u swojego stomatologa
Wielu pacjentów woli zapłacić więcej za usługę stomatologiczną, o ile gabinety dentystyczne są nowocześnie wyposażone. Wydaje się to słusznym podejściem, zwłaszcza po analizie zalet diagnostyki RTG. Dzięki pantomografii lub tomografii komputerowej (szczęki, żuchwy lub zatok) lekarz może szybciej wykryć drobne nieprawidłowości oraz zaplanować leczenie zanim schorzenie przekształci się w zaawansowaną chorobę.
Warto podkreślić, że innowacyjne aparaty radiologiczne emitują coraz niższe dawki promieniowania, co przekłada się na wyższy poziom bezpieczeństwa pacjentów. Regularny przegląd zębów przy zastosowaniu badań 2D i 3D stanowi doskonałe uzupełnienie standardowej kontroli stomatologicznej, a właściwe przygotowanie – zdjęcie metalowych przedmiotów, unikanie spożywania posiłków na krótko przed badaniem (jeśli takie zalecenie wyda lekarz) – pozwala uzyskać jak najbardziej klarowny obraz i trafną diagnozę.
