
sulisz
19 marca 2009 r.Szlachetne techniki fotograficzne: guma arabska, Zbyszek Cybulski, Portret



Z wielką przyjemnością wystawiam fotografię Zbyszka Cybulskiego. Wykonaną w jednej z najszlachetniejszych technik fotograficznych. O gumie chromianowej pisze autor fotografii.
Piękno tej techniki polega na eksperymencie, niepowtarzalności i czasem nieprzewidywalności końcowego wyniku. Oraz na prawie absolutnej kontroli nad efektem końcowym. O ile w tradycyjnej ciemni możliwe jest wykonanie serii prawie identycznych powiększeń, to w przypadku gumy jest to o wiele trudniejsze. Różne pigmenty, różne warstwy, inne czasy naświetlania czy skład emulsji dają absolutną swobodę kreacji, której srebrowy fotograf może tylko pozazdrościć. Gumista sam przygotowuje papier i emulsje, sam decyduje o kolorze pigmentu i jego nasyceniu oraz o liczbie kolejnych warstw, które nałoży i wywoła jedna po drugiej. I najfajniejsze na końcu jest to, że takich prac nie trzeba "postarzać", jak to w sposób sztuczny i często nieudaczny próbują robić, a w zasadzie imitować, fotocyfrografowie. Guma jest wiekowa zaraz po wysuszeniu, bo ma fakturę papieru i emulsji, bo ma niedoskonałości wynikające z procesu, bo ma duszę i charakter ręcznej roboty. Ma to, czego nie ma masowa fotografia...
Guma chromianowa, zwana również gumą arabską, to XIX-wieczna piktorialna technika fotograficzna, należąca do technik szlachetnych (http://pl.wikipedia.org/wiki/Szlachetne_techniki_fotograficzne), wykorzystująca światłoczułość roztworu dwuchromianu potasu lub dwuchromianu amonowego, który w połączeniu z emulsją na bazie gumy arabskiej (żywica akacji sudańskiej) z dodatkiem pigmentu, pozwala na utrwalenie obrazu fotograficznego, kopiowanego stykowo. Obraz po naświetleniu światłem słonecznym lub z dużą zawartością ultrafioletu, jest wywoływany w wodzie, gdzie wypłukuje się nienaświetlona emulsja.
W Polsce przed wojna gumą zajmował się z sukcesami Witold Dederko, autor książki "Guma Warszawska", po wojnie technika zapomniana, obecnie trochę jakby "odrestaurowana", chyba w reakcji na zalew tzw. fotografii cyfrowej, która w przeważającej części istnieje tylko na kartach pamięci, dyskach i ekranach monitorów. Współcześni gumiści, to między innymi, Henryk Rogoziński (zmarły w 2004), Tomasz Mościcki, Witold Węgrzyn, Grzegorz Gorczyński, Konrad Polesch, Jerzy Górecki, Maciej Kastner i wielu innych.
(Zbyszek Cybulski)
Zamieszczone w dziale Blogi artykuły i komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów.
Redakcja portalu Dziennikwschodni.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Pozostałe informacje

Samoloty i plany na przyszłość: Drzwi Otwarte w PANS w Chełmie
Symulator lotów, wojskowy sprzęt i zwiedzanie lotniska, Można się też było zastanowić, czy warto zostać kontrolerem ruchy lotniczego.

Jennifer Lopez w Polsce. Ile kosztują bilety? (wideo)
Już 25 lipca Jennifer Lopez wystąpi na PGE Narodowym w Warszawie. Najtańsze bilety kosztują 675,80 złotych.

Miasto odstąpiło od umowy na stadion żuzlowy. Trzeba pilnie remontować Zygmuntowskie 5
Ratusz oficjalnie odstępuje od umowy z konsorcjum, które miało zaprojektować nowy stadion wielofunkcyjny. Nowiutkiej areny dla żużlowców na razie nie będzie, a licencja dla Motoru na ściganie w Ekstralidze jest zagrożona. Wraca pomysł na modernizację dotychczasowego domu żużla w Lublinie: stadionu przy al. Zygmuntowskich 5.

W czwartek PGE Start Lublin zagra na wyjeździe z Orlen Zastal Zielona Góra
Sytuacja w ligowej tabeli koszykarzy lubelskiego PGE Start jest bardzo dobra. Duży wpływ na to miała wygrana w ostatniej kolejce z Treflem Sopot. „Czerwono-czarni” pokonali wówczas mistrza Polski 88:87.

Demograficzny kryzys puławskiej oświaty. Cztery placówki zagrożone
Nowe boiska, dobrze wyposażone pracownie i zdolni nauczyciele nie wystarczą. Do utrzymania istniejącej sieci szkół i przedszkoli w Puławach potrzebni są uczniowie. A dzieci w mieście rodzi się coraz mniej, co może zmusić samorząd do trudnych decyzji.

125 najlepszych uczniów przyjedzie do Lublina, Na finał Olimpiady Geograficznej
Najlepsi młodzi geografowie z całej Polski spotkają się w Lublinie, by zawalczyć o tytuł laureata 51. Olimpiady Geograficznej. Od 10 do 13 kwietnia w murach I Liceum Ogólnokształcącego im. Staszica rozegra się wielki finał, którego stawką będzie nie tylko prestiż, ale i szansa na reprezentowanie Polski na międzynarodowej arenie.

Święto jazzu. Powraca Lublin Jazz Festival!
Po rocznej przerwie na mapę lubelskich festiwali powraca Lublin Jazz Festival, który przez wiele lat kształtował jazzową scenę oraz wyznaczał nowe kierunki. Znamy pierwszych wykonawców. Są to: Otomo Yoshihide New Jazz Quintet oraz Dust Bunny.

Prezydent o relokacji amerykańskich wojsk z Jasionki: wiedzieliśmy o tym
To nie była dla nas tajemnicą, że Amerykanie mają zamiar relokacji swoich wojsk i przeniesienia ich z Jasionki w inne miejsca w Polsce – powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Odniósł się też do plotek o wycofaniu 10 000 amerykańskicjh żołnierzy z Europy Wschodniej.

„Nowe w Starym” – koncert pełen emocji w Teatrze Starym w Lublinie
Teatr Stary w Lublinie zaprasza na wyjątkowy koncert, który na pewno, na długo pozostanie w naszej pamięci. W ramach cyklu „Nowe w Starym” wystąpi grupa składająca się z samych znakomitości: Krzesimir Dębski, Czesław „Mały” Bartkowski, Tadeusz Sudnik, Kolor Karol Gadzało oraz Michał Michalec.

Cła odwetowe na USA. Unia Europejska podjęła decyzję
UE podjęła w środę decyzję o nałożeniu ceł odwetowych na Stany Zjednoczone. Stawki w wysokości do 25 proc. obejmą amerykańskie towary o wartości 22 mld euro. Niektóre cła zaczną obowiązywać od połowy kwietnia. To odpowiedź na decyzję Donalda Trumpa o objęciu stali i aluminium dodatkowymi taryfami.

Koniec z produkcją w Lubartowie. Producent worków na smieci przenosi sie do Niemiec
Znany producent worków na śmieci, lubartowska Stella Pack, przenosi ich produkcję poza miasto: do przestronnych hal firmy Panattoni Park w podlubelskich Niemcach.

"Większa równowaga społeczna". Skoro będzie Rada Kobiet, to radny Gontarz chce Rady Mężczyzn
Radny Tomasz Gontarz (PiS) wystąpił do prezydenta Krzysztofa Żuka z propozycją powołania Rady Mężczyzn – nowego organu doradczego przy władzach miasta. Pomysł nawiązuje do planowanej Rady Kobiet, nad którą miasto już pracuje.

Drzwi Otwarte UMCS: nowości, najpopularniejsze kierunki i przyszłość na rynku pracy
Bezpieczeństwo radiacyjne albo inżynieria druku 3D. Prawo, albo bezpieczeństwo wewnętrzne. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Zadbaj o czystość swojego basenu. Jakie akcesoria pomogą w tym zadaniu?
Stworzenie basenu jest już niewątpliwie dużym osiągnięciem, jednak aby na długo cieszyć się jego urokami konieczna jest należyta troska o zachowanie czystości. Baseny niezależnie od tego gdzie się znajdują, czy w zadaszeniu czy na świeżym powietrzu wymagają stałego czyszczenia. Nie jest to jedynie kwestia estetyki, choć ta także odgrywa wielką rolę. Odpowiednie oczyszczanie z zabrudzeń takich jak liście, owady i piasek, zapobiega zatykania się systemów filtracyjnych i przedłuża ich żywotność. Utrzymanie czystości w basenie pozwala na zachowanie odpowiedniego poziomu pH i jakości wody, co zmniejsza konieczność używania dużej ilości środków chemicznych. Chroni również użytkowników przed bakteriami i patogenami, dzięki czemu mogą oddawać się wodnym zabawą. Przedstawiamy urządzenia, które pomogą Ci w tym zadaniu, a dbanie o czystość stanie się łatwe i przyjemne.

Nowe jednostki wojskowe w regionie. MON uzbroi żołnierzy w używany sprzęt
Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawiło szczegóły dotyczące formowania jednostek wojskowych w Wólce Gościeradowskiej i Poniatowej. Resort zdradził plany związane z infrastrukturą oraz sprzętem w odpowiedzi na pytania posłanki Anny Baluch (PiS).

14.01.2024 TOP 10: Od rosołu do ziemniaczanej z porem. Ranking zup

25.06.2012 Warsztaty z Dorotą Awiorko-Klimek. W plenerze!

14.06.2012 Ich potret. Wernisaż Grupy Twórczej Motycz

01.03.2012 Spotkanie z fotografem Bogdanem Frymorgenem: wieczór autorski i konsultacje!

13.01.2012 Kazimierz bez słów. Nie przegapcie tego albumu!
ARCHIWUM
- Brak postów w tym roku