
Bezpieczeństwo radiacyjne albo inżynieria druku 3D. Prawo, albo bezpieczeństwo wewnętrzne. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Drzwi Otwarte UMCS zainaugurowała Gala Lubelskiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2025 w Auli Uniwersyteckiej Wydziału Prawa i Administracji, gdzie nagrodzone zostały najlepsze licea i technika z naszego regionu (wyniki na dole tekstu).
Podczas Drzwi Otwartych kandydaci mogli poznać ofertą edukacyjną uczelni i szczególy procesu rekrutacji.
– Proponujemy blisko 100 kierunków, w tym 12 anglojęzycznych. Co roku rozszerzamy naszą ofertę anglojęzyczną, skierowaną dla studentów zagranicznych. Przy każdym wydziale funkcjonuje przynajmniej po kilka kół naukowych. Można rozwijać swoje umiejętności również w ramach Chatki Żaka. UMCS znany jest ponadto ze sportu na bardzo wysokim poziomie – mówi rektor uczelni prof. Radosław Dobrowolski.
UMCS ma w ofercie kilka nowości. To kierunki takie jak • archiwistyka i elektroniczne zarządzanie dokumentacją • nauczanie języka polskiego jako obcego i drugiego • tourism managament and marketing • doradztwo podatkowe i administracja skarbowa • zarządzanie turystyką.
Jak przekonują władze uczelni, UMCS oferuje zarówno dobrze znane, od lat obecne w ofercie edukacyjnej kierunki, które niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem, takie jak na przykład prawo, psychologia, anglistyka, finanse i rachunkowość, dziennikarstwo i komunikacja społeczna czy zarządzenie. Z drugiej zaś strony uczelnia reaguje na zmieniające się rzeczywistość i zapotrzebowanie rynku pracy, dlatego co roku oferta kształcenia wzbogacana jest o nowe kierunki studiów.
Dowodem na to są ostatnie propozycje dla miłośników nauk ścisłych, a w tym między innymi matematyki i fizyki.
– Bezpieczeństwo radiacyjne cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Potencjał tego kierunku jest olbrzymi. Mamy umowy z potencjalnymi pracodawcami takimi jak Polskie Elektrownie Jądrowe. Na tym kierunku studenci mogą wyjeżdżać na staże do różnych ośrodków jądrowych. Drugim takim, coraz bardziej cieszącym się popularnością kierunkiem, jest inżynieria druku 3D. W tym kierunku też drzemie olbrzymi potencjał, ponieważ przemył przeorientowuje się na te technologie – mówi dr hab. Zbigniew Surowiec z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki.
Rosnącą popularnością cieszą się również kierunki związane z obronnością. Podczas Drzwi Otwartych kierunek Bezpieczeństwo wewnętrzne reprezentowała Natalia Krawczyk, która swoją przyszłość widzi w służbach, np. w policji.
– Mamy dość szeroką gamę kierunków, m.in. dla osób, które zainteresowane są kwestią obronności, czy tematyką militariów. Na naszym wydziale są też kierunki dla osób zainteresowanych dziennikarstwem, produkcją medialną i PR. Oprócz nauki proponujemy dodatkowe aktywności: mamy 11 kół naukowych, więc każdy może się w coś zaangażować i znaleźć coś dla siebie – przekonuje Natalia
W ubiegłorocznej rekrutacji na podium najchętniej wybieranych kierunków ponownie znalazła się psychologia, kryminologia i lingwistyka stosowana. Co ciekawe, 7 i 8 miejsce zajęły kierunki artystyczne: malarstwo oraz jazz i muzyka estradowa. Internetowa Rejestracja Kandydatów na tej uczelni rozpocznie się 17 kwietnia.
Najlepsze Licea według rankingu Perspektywy 2025
- Prywatne LO im. Królowej Jadwigi
- I LO im. Stanisława Staszica
- III LO im. Unii Lubelskiej
- I Społeczne LO im. Unii Europejskiej (Zamość)
- LO im. Jana III Sobieskiego
- II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego
- XXI LO im. św. Stanisława Kostki
- III LO im. Cypriana Kamila Norwida (Zamość)
- Ogólnokszt. Liceum Lotnicze im. Żwirki i Wigury (Dęblin)
- IX LO im. Mikołaja Kopernika
Najlepsze Technika według rankingu Perspektywy 2025
- Technikum Elektroniczne im. Obr. Lublina 1939 r.
- Technikum Zawodowe nr 2 (ZS nr 2) (Lubartów)
- Technikum Chemiczne (ZSChiPS)
- Technikum Ekonomiczno-Handlowe (ZS nr 1)
- Technikum nr 2 (ZST) (Chełm)
- Technikum nr 4 (ZST im. M. Skłodowskiej-Curie) (Puławy)
- Technikum im. Jana Zamoyskiego (Zwierzyniec)
- Technikum nr 3 (ZS nr 3) (Łuków)
- Technikum Leśne im. Polskiego Towarzystwa Leśnego (Biłgoraj)
- Technikum Budowlane (ZSBiO) (Biłgoraj)
