

W dniach 17-18 maja w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego na ulicy Chodźki 4 odbędzie się II edycja Ogólnopolskiej Konferencji "Oswoić skoliozę – nie tylko dla rodziców".

Wydarzenie skierowane do lekarzy różnych specjalizacji, fizjoterapeutów, ortopedów, neurochirurgów i psychologów, dzieci i dorosłych z problemem skoliozy i kręgosłupa. To kontynuacja ubiegłorocznego spotkania, które przyciągnęło ponad 250 uczestników z całej Polski, które udowadnia, jak duże jest zapotrzebowanie na rzetelną wiedzę dotyczącą chorób kręgosłupa.
Przewodnim tematem tegorocznej edycji będą choroby rzadkie: SMA, mózgowe porażenie dziecięce, dystrofia mięśniowa Duchenne'a oraz zespół Retta. Specjaliści podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie leczenia i wspierania dzieci z problemami ortopedycznymi.
Konferencja rozpocznie się 17 maja o 09:00-14:00 Kluczowymi tematami konferencji będą:
- Skolioza w chorobach neurologicznych
- Diagnostyka i monitorowanie
- Inne schorzenia kręgosłupa
- Opieka dziecka przed i po operacji
Program konferencji zwieńczą rozmowy z pacjentami, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami. Także będzie otwarta dyskusja umożliwiająca wymianę poglądów między uczestnikami a ekspertami.
Integralną częścią konferencji będą specjalne warsztaty które odbędą się 18 maja o godzinie 09:00, które poprowadzi Anna Badowska. To spotkanie dedykowane dzieciom zmagających się z wyzwaniami, związanymi z rehabilitacją gorsetową – zarówno w wymiarze fizycznym, jak i psychicznym. Warsztaty mają na celu stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń oraz zainicjowanie grupy wsparcia dla dzieci i ich rodzin.
Za organizację wydarzenia odpowiadają Klinika II Ortopedii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Michała Latalskiego oraz Fundacja PoMOC Daje MOC. Organizatorzy kładą nacisk na przekazanie sprawdzonej, praktycznej wiedzy bezpośrednio od specjalistów, która będzie skierowana nie tylko do rodziców, ale również do lekarzy. To właśnie oni często pełnią rolę łącznika między rodziną, a systemem opieki zdrowotnej. Lekarzy mają realny wpływ na pomoc i właściwą diagnozę dla dzieci.
Konferencja stanowi również doskonałą okazję do nawiązania relacji z innymi rodzicami, zadania pytań specjalistom i uzyskania wsparcia od osób, które mierzą się z podobnymi wyzwaniami w codziennej opiece nad dziećmi.
Cena za bilet wynosi 100 zł. Liczba miejsc jest ograniczona.

