Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

23 grudnia 2019 r.
12:46

Boże Narodzenie po góralsku: kapuśniorka, ryby, świąteczny rosół i kołoc z bryndzą [przepisy na święta]

Mama kisiła ją po swojemu, składowała w beczce w sieni. I tak robi do dziś. Jak zrobi kapustę z grzybami, to pachnie w całym domu - opowiada Mirosława Zaziąbło-Hubiak
Mama kisiła ją po swojemu, składowała w beczce w sieni. I tak robi do dziś. Jak zrobi kapustę z grzybami, to pachnie w całym domu - opowiada Mirosława Zaziąbło-Hubiak (fot. Archiwum Mirosławy Zaziąbło-Hubiak)

Jej wigilia odbędzie się w drewnianym domu z bali, który stoi nad brzegiem Dunajca. Mirosława Zaziąbło-Hubiak Śpiewa po słowacku i po polsku, nagrała świetną płytę „Kulturowa rozmowa”. Ostatnio zagrała kameralny koncert w Domu Kultury w Motyczu, w marcu zagra z Tryptykiem w bazylice Dominikanów w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wywodzi się z muzykującej rodziny. – Jest nas czworo. Siostra Teresa śpiewała, teraz mieszka w Anglii. Mój brat Marcin od zawsze gra na skrzypcach, prowadzi góralską restaurację w mieście Bristol w Anglii, drugi brat Wojtek jest utalentowanym skrzypkiem i razem gramy – mówi wokalistka.

Mirka kocha góry, śpiewanie, kulturę i dawną kuchnię Górali Gorczańskich. Kuchnię, która wywodzi się od wołoskich pasterzy, osadzanych w Karpatach przez królów polskich.

Tych samych pasterzy, których na lubelską ziemię do Siennicy Różanej sprowadził Mikołaj Rej, po to, żeby wypasali mu owce i wyrabiali bundz. Echa wołoskiej kuchni pobrzmiewają w lubelskich daniach. Jaka to kuchnia? – Prosta i od serca – mówi wokalistka, która także doskonale gotuje. – Moja mama jest nauczycielką. Uczy gotowania. To od niej się nauczyłam gotować. Pomagałam mamie podczas szykowania świąt.

Pachnie w całym domu

Z dzieciństwa pamięta zapach wigilijnej kapusty. – Mama kisiła ją po swojemu, składowała w beczce w sieni. I tak robi do dziś. Jak zrobi kapustę z grzybami, to pachnie w całym domu – opowiada Mirka.

Jakie potrawy wigilijne będą na waszym stole?

– To, co u mojej mamy. Pierogi z jabłkiem i drugie ze śliwką. Pstrągi, bo nie jemy karpia ino zawsze pstrągi. Barszcz z uszkami, albo z krokietem, z kapustą i grzybami. Zawsze jest grzybowa i zawsze na prawdziwku. Po mamie Tomka robię kapustę z prawdziwkami – opowiada z uśmiechem.

Sekret tej kapusty to specyficzny sposób kiszenia. Potrzebna jest świeża główka kapusty, nasiona kopru i wrząca woda lub ziemniaczanka. To gorąca woda po ugotowanych ziemniakach. Co dalej? Kapustę trzeba poszatkować, włożyć do glinianego (koniecznie) garnka, dodać nasiona kopru i zalać ziemniaczanką, tak by kapustę przykryła. Dobrze jest tej ziemniaczanki wlać więcej, bu starczyło na kapustę wigilijną, albo na kapuśniorkę, też podawaną na Wigilię.

Wigilijna kapuśniorka z grzybami

Składniki: kilogram ziemniaków, 2 cebule, garść suszonych prawdziwków, 4 łyżki masła, 1,5 litra wody z ugotowanej kapusty kiszonej, sól do smaku.

Wykonanie: ziemniaki ugotować, odcedzić, jak są duże to „pośturchać” na mniejsze kawałki. Zalać gorącą wodą z ugotowanej kapusty kiszonej. Dodać wywar z gotowania wcześniej namoczonych grzybów, grzyby pokroić, dodać razem z posiekaną cebulą podsmażoną na maśle. Można okrasić olejem lnianym.

Ryby dunajcowe w śmietanie

Składniki: 2 pstrągi, kwaśna śmietana, masło, mąka, sól i pieprz.

Wykonanie: sprawione ryby posolić, obracać w mące, smażyć na wolnym ogniu. Przełożyć do rondla, zalać śmietaną rozbełtaną z solą i pieprzem, włożyć do piekarnika i zapiekać przez 15 minut. Podawać z chlebem.

Fasola ze śliwkami suszonymi

Składniki: 2 szklanki fasoli Jaś, garść dymionych śliwek, 1 łyżka mąki, cukier na smak.

Wykonanie: namoczoną fasolę ugotować do miękkości. Pod koniec gotowania dodać śliwki i zagęścić mąką. Posłodzić do smaku.

Świąteczny rosół z ziemniakami

Składniki: kilogram mięsa z gęsi, kilogram ziemniaków, 2 cebule, 6 ząbków czosnku, 4 listki laurowe, 10 ziarenek ziela angielskiego, sól i pieprz.

Wykonanie: gęś podzielić na tyle części, ile jest osób. Włożyć do garnka, zalać wodą, dodać podpieczoną cebulę i przyprawy. Posolić, doprawić pieprzem. Osobno ugotować ziemniaki. Wykładać na talerze, nałożyć porcję mięsa, zalać rosołem. Na drugie danie może być baranina z kapustą. Kapustę dusi się z grzybami, osobno gotuje baraninę w przyprawach, obsmaża i dodaje do kapusty.

Co ze słodkości? Kołac, który zapewne jadał z upodobaniem Mikołaj Rej.

Kołoc z bryndzą

Składniki: 1 kg mąki, 1 kg bryndzy, pół kg ziemniaków, 1 jajko, 4 łyżki śmietany, pół litra wody, 5 dag drożdży, sól do smaku.

Wykonanie: z podanych składników wyrobić ciasto. Jak będzie odchodzić od ręki, odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Ugotować ziemniaki w osolonej wodzie, odcedzić i ugnieść. Jak wystygną, pognieść, dodać bryndzę, śmietanę i jajko. Z ciasta uformować okrągły placek, na wierzch nałożyć masę ziemniaczaną. Podsypać blachę mąką, wyłożyć placek. Piec godzinę w temperaturze 180 stopni Celsjusza. Wyjąć, kiedy boki będą brązowe. - Stuknąć w placek, jak ciasto puka, jest dobre - śmieje się Mirosława Zaziąbło-Hubiak.

To, co najważniejsze

Co jest w świętach Bożego Narodzenie najważniejsze? - Wiara mnie podtrzymuje, bo ja jestem osobą wierzącą. Wiara jest najważniejsza. No i rodzina. Wysiadłam na odpowiednim przystanku, w jakimś tam momencie, jestem na tym przystanku, tu i teraz. Znalazłam swoje miejsce. Trzymam się mojej rodziny - podkreśla Mirosława Zaziąbło-Hubiak. - Z Panem Bogiem czuję się jakaś taka chroniona. Wiem, że mam takie oparcie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - uważajmy na rowerzystów i motocyklistów

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - uważajmy na rowerzystów i motocyklistów

Wraz z nadejściem wiosny na drogi województwa lubelskiego wrócili motocykliści i rowerzyści. Sprzyjająca aura zachęca do jazdy, jednak policja przypomina – bezpieczeństwo musi być priorytetem dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Olimpiakos Tarnogród w sobotę przegrał wysoko z Pogonią 96 Łaszczówka

Zamojska klasa okręgowa. Hokejowy wynik w Tarnogrodzie

W jednym z najciekawiej zapowiadających się spotkań 22. kolejki Olimpiakos Tarnogród mierzył się u siebie Pogonią 96 Łaszczówka. Mecz był bardzo emocjonujący, bo padło w nim aż dziewięć goli, a po końcowym gwizdku z wygranej cieszyli się goście

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie

Podczas prac ziemnych na Błoniach Zamkowych w Lublinie odkryto prawdziwą perełkę - pozostałości po zabudowie dawnej dzielnicy żydowskiej.

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Ekran to najdelikatniejszy i jednocześnie jeden z najważniejszych elementów każdego smartfona. Uszkodzenie wyświetlacza może być nie tylko kosztowne w naprawie, ale też uciążliwe w codziennym użytkowaniu. Dlatego coraz więcej użytkowników decyduje się na zabezpieczenie ekranu zaraz po zakupie telefonu. Do wyboru mamy dwie podstawowe opcje: szkło hartowane i folia ochronna. Które rozwiązanie jest lepsze? Przyjrzyjmy się obu metodom zabezpieczania wyświetlacza, ich wadom, zaletom i zastosowaniom.

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Przyjemny, ciepły dom to marzenie każdego właściciela. Dobry materiał izolacyjny sprawia, że zimą oszczędzamy na ogrzewaniu, a latem wnętrze nie nagrzewa się nadmiernie. Przyjazna atmosfera w domu to też mniejszy stres związany z przeciągami czy wilgocią. Zanim podejmiesz decyzję o konkretnym rozwiązaniu, warto przyjrzeć się zaletom i ograniczeniom najpopularniejszych technologii.

Piłkarze Tura Milejów są już bardzo blisko awansu do IV ligi

Siedem goli Tura Milejów w meczu z Hetmanem Gołąb, wyniki lubelskiej okręgówki

Tur Milejów nie zatrzymuje się w drodze po awans do IV Ligi. Podopieczni Tomasza Zająca rozbili Hetmana Gołąb aż 7:2.

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące możliwego porozumienia ograniczającego konkurencję na rynku odbioru i zagospodarowania odpadów w Lublinie. Sprawa dotyczy dwóch firm: Kom-Eko i Koma Lublin.

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wysokie temperatury w czasie lata sprawiają, że zamknięte obuwie przestaje się sprawdzać. Zamiast niego warto sięgnąć po klapki, które są lekkie i pozwalają stopom odpocząć. Co więcej, znakomicie prezentują się w towarzystwie zwiewnych letnich strojów. Jeśli zatem szukasz wygodnych klapków dla siebie, sprawdź, po jakie modele warto sięgnąć w sklepie.

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

Wózki widłowe to nieocenione narzędzia w magazynach, na budowach i w centrach logistycznych. Choć obsługa tych maszyn wydaje się prosta, to w praktyce wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia towaru, awarii sprzętu, a nawet groźnych wypadków. Oto pięć najczęstszych pomyłek, których warto unikać, aby praca była bezpieczna i efektywna.

Po wyjazdowym remisie z LZS Sielczyk trener Orląt Łuków Adrian Świderski podał się do dymisji

Orlęta Łuków bez trenera, 11 goli Lutni Piszczac i wszystkie wyniki bialskiej okręgówki

Podział punktów w meczu LZS Sielczyk z Orlętami Łuków sprawił, że do dymisji podał się szkoleniowiec łukowian Adrian Świderski. Dymisja została przyjęta. ŁKS Łazy wygrał po raz pierwszy w rundzie wiosennej. Rezerwy Podlasia II Biała Podlaska lepsze od Unii Krzywda. Victoria Parczew rozbiła Kujawiaka Stanin, a Az-Bud Komarówka Podlaska Sokoła Adamów. Lutnia Piszczac rozgromiła Grom Kąkolewnica 11:1.

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

W niedzielę 11 maja Lublin stanie się centrum narodowych obchodów Tysiąclecia Królestwa Polskiego. Wydarzenie upamiętni 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego, która na trwałe wpisała Polskę w mapę europejskiej cywilizacji.

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

Wybór odpowiedniego oprogramowania stanowi często punkt zwrotny w rozwoju przedsiębiorstwa. Decyzja między systemem dedykowanym a gotowym bywa trudna, gdyż wpływa na funkcjonowanie firmy, jej efektywność i koszty operacyjne. Warto zatem przyjrzeć się najważniejszym aspektom obu rozwiązań, aby zrozumieć, które może okazać się bardziej korzystne.

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju
Dzień wschodzi
film

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju

W programie „Dzień Wschodzi” gościmy Adama Leśniaka, przewodniczącego Samorządu Studenckiego Politechniki Lubelskiej. W energetycznej rozmowie opowiada o idei Juvenaliów, zdradza szczegóły tegorocznego line-upu i podkreśla, jak ważną rolę odgrywa kultura studencka w budowaniu tożsamości akademickiej.

Piłkarze KS Cisowianka Drzewce przegrali w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce w końcówce stracił wszystkie punkty w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce był na prowadzeniu przez większość spotkania, ale kompletnie zawalił końcówkę i wyjechał z Bełżyc bez punktu.

Sadownicy mogą spać (jeszcze) spokojnie? Przymrozki na razie łaskawe dla lubelskich sadów

Sadownicy mogą spać (jeszcze) spokojnie? Przymrozki na razie łaskawe dla lubelskich sadów

Choć ostatnie przymrozki postraszyły sadowników z Lubelszczyzny, na razie – odpukać w niemalowane jabłonie – większych strat nie ma. Jak uspokaja Krzysztof Cybulak, wiceprezes Związku Sadowników RP, skutki ochłodzenia są na razie lokalne i niezbyt dotkliwe. Ale na ostateczne oceny trzeba jeszcze chwilę poczekać.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium