Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 stycznia 2024 r.
7:30

"Chcę po prostu gry fair play". Rozmowa z nową dyrektor TVP3 Lublin

0 A A
Dorota Grabowska p.o. dyrektor lubelskiego ośrodka Telewizji Polskiej została w ostatnią środę
Dorota Grabowska p.o. dyrektor lubelskiego ośrodka Telewizji Polskiej została w ostatnią środę (fot. DW)

- Jeśli chodzi o ramówkę, będzie kilka zmian programowych. Chcę wzmocnić dział reportażu i współpracę z anteną centralną - mówi Dorota Grabowska, pełniąca obowiązki dyrektor TVP3 Lublin.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • W środę powierzono pani kierowanie lubelskim ośrodkiem TVP. W czwartek stacja wróciła na antenę po dwutygodniowej przerwie związanej ze zmianami we władzach publicznych mediów. To było duże wyzwanie, aby w tak krótkim czasie przygotować programy do emisji?

- To było ogromne wyzwanie pod wieloma względami. Na pewno było nim samo zakomunikowanie redakcji tego, że to ja będą pełniącą obowiązki dyrektor TVP3 Lublin, bo nie wiedziałam, jak przyjmie to zespół. Ale też nie chciałam zostawiać zespołu w sytuacji, gdyby przyszła tu jakakolwiek osoba z zewnątrz, która nikogo nie zna i nie wie, jak wyglądają tutejsze struktury i praca reportera od podstaw. Ja zaczynałam od podstaw, przeszłam przez wszystkie szczeble i wiem, z jakim problemami mierzą się pracownicy telewizji. Mam nadzieję, że na większość z nich będę umiała znaleźć rozwiązanie. W przypadku kilku rzeczy już się to udało, natomiast jeszcze wiele rzeczy przed nami.

  • Z rozmów z dziennikarzami ośrodka wynika, że byli zaskoczeni pani nominacją. Na giełdzie pojawiało się wiele nazwisk, natomiast pani wśród nich nie było. Jak doszło do tego, że to pani powierzono misję kierowania TVP3 Lublin?

- Sama byłam zaskoczona tą propozycją. Dyskusja o tym, kto będzie nowym dyrektorem TVP3 Lublin, zaczęła się po październikowych wyborach parlamentarnych. Było oczywiste, ze ta zmiana musi nastąpić. Każdy czekał tylko na to, kiedy do niej dojdzie i spekulował w kwestii potencjalnych nazwisk. Sama byłam w tej grupie.

W pewnym momencie zaproponowano mi współpracę w centrali, ale miałam mieć zupełnie inne zadania. Miałam cały czas zajmować się reportażami, zdążyłam też już poprowadzić swoje pierwsze poranne pasmo w TVP Info. Myślałam, że dalej będzie po prostu tak, że będę przyjeżdżała do Lublina jako prowadząca „Panoramę Lubelską” i poranki. Ale osoby decyzyjne w TVP, z którymi znam się z pracy przed laty, powierzyły mi inną misję

  • Miała pani dużo czasu do namysłu?

- Właściwie go nie miałam. Przez sekretariat pana prezesa (Tomasza Syguta – przyp. aut.) zostałam zaproszona na spotkanie po moim pierwszym poranku w TVP Info. Wtedy usłyszałam, ze to mam być jednak ja.

  • To było w ostatni wtorek?

- Tak, to było 2 stycznia. Dzień później pojechałam do Warszawy na kolejny, zaplanowany wcześniej dyżur i prosto stamtąd wróciłam do Lublina, zakomunikować tę decyzję swoim koleżankom i kolegom. Jeśli chodzi o nasze relacje, nic się nie zmieni. To, na co stawiam, to działanie w jednej drużynie. Gramy do jednej bramki. Chcę po prostu gry fair play.

Ciąg dalszy rozmowy poniżej

Dorota Grabowska z załogą TVP3 Lublin w telewizyjnym studiu (fot. DW)
  • Pierwszą, widoczną zmianą po powrocie na antenę była zmiana nazwy porannego programu, Jakie jeszcze nowości czekają waszych widzów?

- Oprócz samej zmiany nazwy poranka, ściągnęliśmy ze studia dotychczasowy neon z tą nazwą, na szybko zmieniliśmy ją także w czołówce. Proszę mi uwierzyć, że była to praca w niezwykłym tempie. W środę o godz. 14.30 było spotkanie z dziennikarzami. Pracę nad kwestiami związanymi z przygotowaniem studia zaczęliśmy ok. godz. 17. Wyszliśmy stąd po 23. Myślę, że udało nam się bardzo dużo zrobić.

Nie wiem, jak widzowie oceniają chociażby poranną „Panoramę Lubelską”. Ale ona jest zupełnie inna, prowadzona na stojąco, z wykorzystaniem telebimu, który daje odniesienie do prowadzącego relację na żywo reportera. Tych zmian będzie więcej. Bardziej będę stawiała na jakość, niż na ilość. „Panorama” ma swoją markę, stąd decyzja o powrocie na antenę Andrzeja Baryły, który też jest marką samą w sobie. Spotkało się to z bardzo dużym entuzjazmem, zarówno dziennikarzy i realizatorów, jak i samego Andrzeja. Wydaje mi się, że obudziłam w ludziach nadzieję, że da się zrobić dobre media, nawet lokalnie.

Jeśli chodzi o ramówkę, będzie kilka zmian programowych. Chcę wzmocnić dział reportażu i współpracę z anteną centralną, żeby nasze dobrej jakości materiały były sprzedawane, na czym zarobią nasi dziennikarze. Będzie sporo nowości, ale potrzebujemy na to wszystko czasu. Muszę też wdrożyć w samą dokumentację i kosztorysy, bo jak się okazuje, są różne składowe, o których nawet nie miałam pojęcia.

  • Wiadomo już także, że będziecie transmitować niedzielne msze święte. Brak transmisji w okresie zawieszenia anteny odbił się szerokim echem, był też wykorzystywany przez niektórych polityków w ich przekazie. To była oczywista decyzja?

- To była naturalna rzecz, bo o to w naszych mediach społecznościowych pytali nasi widzowie. My jesteśmy tutaj dla nich, więc jeśli oczekują od nas tego, żeby msza święta była, to ona będzie. Nie zwracam uwagi na komentarze polityczne, bo naszym odbiorcą jest widz. To jest pierwsze zdanie, z którym będziemy się liczyć.

Co do polityków i osób na stanowiskach w różnych instytucjach, na pewno będę chciała do nich wyjść z ofertą współpracy, żeby komunikować o tym, co robią dobrego dla regionu. A jeśli będzie coś złego, też będziemy się temu przyglądać.

  • Polityki będzie dużo?

- Będzie „Gość Panoramy”, w którym będą prowadzone rozmowy publicystyczne, ale nie tylko z politykami, także z ekspertami z różnych dziedzin. A jeśli będą to rozmowy o polityce, to będziemy zapraszać dwóch gości, z obu stron sceny politycznej. Jak już wspomniałam, chcę, żeby było fair.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowi księża, nowi wikariusze, czyli roszady w Archidiecezji Lubelskiej
LISTA

Nowi księża, nowi wikariusze, czyli roszady w Archidiecezji Lubelskiej

Jak co roku w czerwcu w archidiecezji lubelskiej zachodzą zmiany w parafiach. Dołączyli także nowi kapłani.

Wystawa "Tamara Łempicka - ponad granicami" cieszy się dużym zainteresowaniem. W ramach Lubelskich Dni Seniora, mieszkańcy mogli obejrzeć wystawę i posłuchać ciekawostek z życia artystki.
ZDJĘCIA
galeria

Lubelscy seniorzy z wizytą u Tamary Łempickiej

Lubelskie Dni Seniora trwają w najlepsze. We wtorek mieszkańcy Lublina wybrali się na zamek i zapoznali się ze sztuką Tamary Łempickiej.

Korki są zmorą mieszkańców Niemiec (zdjęcie ilustracyjne)
CZAS NA BUDOWĘ

10 lat czekają na obwodnicę Niemiec. Dzieci już dorosły, a korki wciąż stoją

Minimum 30 minut trwa teraz przejazd przez Niemce. Olbrzymie korki rujnują codzienne życie i biznesy. Mieszkańcy mają dość i liczą na szybkie rozpoczęcie budowy obwodnicy. Urzędy wciąż tkwią w papierach, a politycy obiecują, że droga powstanie do 2026 roku.

LPEC wychodzi w miasto. Utrudnienia na ruchliwej ulicy
LUBLIN

LPEC wychodzi w miasto. Utrudnienia na ruchliwej ulicy

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej rozpoczyna prace na jednej z ruchliwych ulic Lublina. Utrudnienia potrwają do końca września.

Zielony Ład: Rolnicy ostrzegają konsumentów przed "syfem"
PROTEST
galeria

Zielony Ład: Rolnicy ostrzegają konsumentów przed "syfem"

Nie chcemy przecież, żeby polski chleb zastąpił ten syf spoza Unii Europejskiej, który wjeżdża do Polski w niekontrolowany sposób – mówią rolnicy, którzy we wtorek przed Zielonym Ładem ostrzegali mieszkańców Białej Podlaskiej.

Państwo finansuje in vitro. Miasto swój program kończy
BIAŁA PODLASKA

Państwo finansuje in vitro. Miasto swój program kończy

Ruszył rządowy program in vitro. W związku z tym Biała Podlaska, która wprowadziła takie wsparcie w ubiegłym roku, swojego miejskiego projektu nie będzie kontynuować.

Burze narobiły szkód. Wóz strażacki w rowie
UWAGA

Burze narobiły szkód. Wóz strażacki w rowie

Grzmi, pada i zalewa. Strażacy mają dziś mnóstwo roboty z usuwaniem skutków burzy i intensywnych opadów. Woda wdarła się m.in. do szkoły podstawowej w Wojciechowie. Pędzący jej na ratunek wóz strażacki wpadł do rowu.

Gmina zaczęła kręcić w nocy 1 czerwca
NA ROWERZE

Gmina kręci kilometry na swoje konto, nie miasta

W tegorocznej rywalizacji gmina o tytuł Rowerowej Stolicy Polski walczy oddzielnie. – Prosili o to mieszkańcy – tłumaczy Agnieszka Borodijuk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury.

Kolarze Lubelskie Perła Polski Cycling Team zaprezentowali się znakomicie podczas Tour of Małopolska

Znakomita postawa Lubelskie Perła Polski Cycling Team podczas Tour of Małopolska

To 62 edycja tej imprezy znanej również pod nazwą Małopolskiego Wyścigu Górskiego. W tym sezonie na jej starcie pojawiły dwie ekipy z województwa lubelskiego – Lubelskie Perła Polski oraz KS Pogoń Mostostal Puławy

Tylko po francusku. Najlepsze filmy znad Sekwany w Zamościu
DO ZOBACZENIA
5 czerwca 2024, 18:30

Tylko po francusku. Najlepsze filmy znad Sekwany w Zamościu

Przez ponad tydzień kinomani będą mieli okazję oglądać w Zamościu francuskie filmy. Zaplanowano osiem seansów, po jednym na każdy z dni 15. Przeglądu Kina Francuskiego w Centrum Kultury Filmowej Stylowy.

Noc Świętojańska organizowana przez ZDK
WIANKI I PAPROĆ
22 czerwca 2024, 20:00

Magiczna noc czerwcowa. Świętojańskie obrzędy i zabawy w parku

Wicie wianków, poszukiwanie kwiatu paproci i tańce przy ognisku – tak będzie nocą w sobotę, 22 czerwca, w Parku Miejskim w Zamościu.

Służbowy albo prywatny na ryczałcie. W sprawie komórek urzędnicy mają wybór
HALO?

Służbowy albo prywatny na ryczałcie. W sprawie komórek urzędnicy mają wybór

Dotychczas jeśli komuś z pracowników UM Zamość przysługiwał służbowy telefon, to go dostawał. Teraz też tak będzie, ale jeżeli ktoś woli korzystać tylko z prywatnej komórki, to otrzyma ryczałt na opłacenie abonamentu. Wiemy, ile wydaje się na to pieniędzy.

Tarcza Wschód: 700 km niespodzianek dla wroga i 4 lata na budowę
GRANICA

Tarcza Wschód: 700 km niespodzianek dla wroga i 4 lata na budowę

Zanim jeszcze wojska wroga wyjadą z baz, my mamy o tym wiedzieć. A gdy już przekroczą granicę, to ich czołgi mają utopić się w bagnach czy rozlewiskach, nadziać się na żelbetowe jeże czy wpaść na wybuchowe niespodzianki. W cztery lata ma powstać Tarcza Wschód. Jej koszt to 10 miliardów złotych. Nie będzie to linia na kształt Wału Pomorskiego, ale zaawansowany system aktywnej obrony.

Max: Wreszcie wiadomo, ile to będzie kosztować (wideo)
CENNIK
film

Max: Wreszcie wiadomo, ile to będzie kosztować (wideo)

Płacimy za miesiąc, albo za cały rok. Platforma Max w Polsce zacznie działać dokładnie za tydzień, 11 czerwca. Są już wszystkie cenniki, jest też trochę informacji dla tych, którzy już mają HBO Max.

Studenci „Medyka” docenieni przez Ministerstwo Zdrowia
galeria

Studenci „Medyka” docenieni przez Ministerstwo Zdrowia

50 osób otrzymało stypendium Ministerstwa Zdrowia za znaczące osiągnięcia naukowe. Spośród innych uczelni w kraju, Uniwersytet Medyczny w Lublinie może pochwalić się największą liczbą stypendystów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

słupki ogrodzeniowe

lublin

30,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Inne

stodoła drewniana

inne

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

działka budowlana

wyryki

0,00 zł

Hobby -> Antyki -> Kupię

kupię starocie i antyki

lublin

0,00 zł

Różne -> Inne

naprawa pomp wodnych

cała Polska

0,00 zł

Komunikaty