Siedmiu na dziesięciu przewodniczących osiedlowych rad straci diety za listopad – to decyzja wiceprezydenta Chełma Daniela Domoradzkiego, który w ten sposób chce wymusić na przedstawicielach osiedli większą aktywność.
Są oni zobowiązani do uczestnictwa w obradach Rady Miejskiej, za co pobierają 300 zł diety miesięcznie. 24 grudnia rady osiedli poinformowano o rozpoczęciu w ich sprawie konsultacji społecznych.
– Decyzja o przeprowadzeniu konsultacji motywowana jest sugestiami części przewodniczących oraz członków, którzy zgłaszali zastrzeżenia dotyczące sposobu ich funkcjonowania. Zauważalna jest również znikoma frekwencja mieszkańców na spotkaniach tych organów – informuje Damian Zieliński z gabinetu prezydenta Chełma.
Pytań w konsultacjach jest niewiele. „Czy jesteś zadowolony z obecnego poziomu i sposobu funkcjonowania Rady Osiedla? Jak Pani/Pana zdaniem powinny funkcjonować w przyszłości Rady Osiedla?”. Do wyboru są trzy odpowiedzi: „Powinny funkcjonować jak do tej pory”, „Powinny zostać zniesione”, „Powinny zostać zniesione diety pieniężne dla przewodniczących rad osiedli”. Na koniec odpowiedź otwarta: „Należy dokonać następujących zmian” I tu każdy z ankietowanych może wpisać proponowane rozwiązanie problemu.
Druki są dostępne w Biurze Obsługi Interesanta UM Chełm przy ul. Lubelskiej 65 (parter budynku) oraz na stronie internetowej. Na odpowiedzi urzędnicy czekają do 9 stycznia 2020.
Głównym celem działania rad, najniższego szczebla samorządu, jest pomoc miejskiej administracji w realizacji jej zadań na danym terenie. Rady osiedli wyposażone zostały w szereg kompetencji, np. możliwości wnioskowania do organów miasta w praktycznie każdej sprawie związanej z terenem osiedla i opiniowania, bo niemal każde miejskie przedsięwzięcie na terenie osiedla musi być konsultowane z radą osiedla. Są też kompetencje kontrolne, które pozwalają osiedlu na zgłaszanie uwag do projektów budżetu miasta.
Tak było w przypadku projektu budżetu Chełma na rok 2020, który przez większość rad osiedli został zaopiniowany negatywnie. Mieszkańcy nie znaleźli w nim inwestycji o które zabiegali i postulowali.
– Konsultacje mają na celu zebranie opinii mieszkańców, a następnie sformułowanie opinii oraz wniosków, które zostaną przedstawione podczas komisji oraz sesji Rady Miasta Chełm – dodaje Damian Zieliński.