
Są też nowe eksponaty i takie, których wcześniej nie prezentowano publicznie. Jest też dużo pomysłów na to, co w Centrum Historii Sportu ma się dziać. A przez cały maj Centrum można zwiedzać za darmo.

Po latach funkcjonowania na Stadionie Arena Lublin, Centrum Historii Sportu od poniedziałku (28 kwietnia) ma nowy adres: w Hali Globus im. Tomasza Wójtowicza przy ul. Kazimierza Wielkiego 8.
W nowym miejscu Centrum Historii Sportu ma łączyć tradycję z nowoczesnością. Obok klasycznej ekspozycji prezentującej dorobek lubelskich sportowców, są tu też multimedialne prezentacje, archiwalne nagrania i unikalne eksponaty, których wcześniej nie prezentowano publicznie.
– To nie jest jedynie zmiana adresu: to krok ku dostępności, bezpośredniemu kontaktowi ze społecznością lokalną oraz otwartości na codzienne działania edukacyjne i integracyjne. W miejscu o sportowym klimacie i historii, które pamięta pokolenia zawodników, Centrum zyskuje duszę – i nową jakość działania – podkreślała podczas poniedziałkowego otwarcia Monika Lipińska, wiceprezes zarządu MOSiR.
Dzięki uprzejmości pasjonatów, trenerów i zawodników, zbiory Centrum wzbogaciły się o nowe eksponaty. To na przykład złoty medal z Igrzysk Paraolimpijskich w Nowym Jorku w 1984 roku Haliny Woźniak, a także srebrne i brązowe medale Mistrzostw Europy i Świata zdobywane przez nią, Irenę Bąk czy Helenę Króźlak-Leję.
To medale Mistrzostw Świata i Europy w kajakarstwie Piotra Sawickiego, zabytkowe rowery z lat 30. minionego wieku , wyprodukowane w lubelskich fabrykach, czy współczesny strój żużlowy klubu Orlen Oil Motor Lublin.
Centrum ma być też miejscem spotkań i inspiracji. Stąd w planach lekcje muzealne, warsztaty edukacyjne, zajęcia i spotkania z wybitnymi sportowcami oraz trenerami, wystawy czasowe, debaty tematyczne czy konferencje i seminaria.
A przez cały maja zwiedzanie ekspozycji Centrum Historii Sportu w Hali Globus jest bezpłatne.
