
Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki i Sławomir Mentzen - pierwsza trójka w sondażach prezydenckich się nie zmienia. Kolejność również. Ale poparcie dla poszczególnych kandydatów już tak. A co zmieni dzisiejsza debata w której mają wziąć udział wszyscy kandydaci?

W sondażu prezydenckim opublikowanym przez CBOS w poniedziałek (28 kwietnia) Rafał Trzaskowski uzyskałby 31 proc. poparcia. W porównaniu z poprzednim sondażem (przeprowadzonym na początku kwietnia), poparcie dla Trzaskowskiego spadło o 2 pkt proc.
Popierany przez PiS Karol Nawrocki ma 27 proc. (więcej o 2 pkt), a kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen: 16 proc. (spadek o 1 pkt proc.).
Spośród pozostałych startujących w wyborach: kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia uzyskał w sondażu 4 proc. głosów (bez zmian w stosunku do poprzedniego badania), kandydat partii Razem Adrian Zandberg, również z 4 proc. (spadek o 1 pkt proc.); kandydatka Lewicy Magdalena Biejat: 4 pkt proc. (wzrost o 2 pkt proc.); startując z własnego komitetu wyborczego Grzegorz Braun: 2 proc. (spadek o 1 pkt proc.). Na dziennikarza Krzysztofa Stanowskiego również zamierza zagłosować 2 proc. ankietowanych (wzrost o 1 pkt proc.).
Po 1 proc. głosów uzyskaliby Marek Jakubiak, Artur Bartoszewicz oraz Joanna Senyszyn. Wynik poniżej 0,5 proc. uzyskałby Marek Woch, nikt nie wskazał na chęć głosowania na Macieja Maciaka.
7 proc. badanych odpowiedziało, że nie wie, na kogo oddałoby swój głos.
CBOS podsumował w komentarzu, że faworytem pierwszej tury wyborów pozostaje kandydat KO Rafał Trzaskowski, jednak jego przewaga nad popieranym przez PiS Karolem Nawrockim zmalała.
„W porównaniu z poprzednim, realizowanym w pierwszej dekadzie kwietnia, pomiarem poparcie dla Rafała Trzaskowskiego spadło o 2 punkty procentowe. Natomiast Karolowi Nawrockiemu po raz kolejny przybyło zwolenników – po rejestrowanej ostatnio poprawie notowań w ciągu ostatnich dwóch tygodni poparcie dla niego ponownie wzrosło o 2 punkty procentowe. W rezultacie przewaga Rafała Trzaskowskiego nad jego głównym konkurentem zmniejszyła się z 8 punktów procentowych w pierwszej dekadzie kwietnia do 4 punktów obecnie” – zauważył CBOS.
Do tej pory w kampanii przed wyborami prezydenckimi odbyły się trzy debaty: dwie w Końskich (11 kwietnia) i jedna w Telewizji Republika (14 kwietnia).
A jeszcze dziś czeka nas kolejna debata prezydencka; tym razem organizowana przez Super Express.
Zgodnie z zapowiedziami ma się ona rozpocząć o godzinie 18
Formuła debaty zakłada dwie rundy. W pierwszej kandydaci przepytują siebie nawzajem. Druga to 90-sekundowe oświadczenia.
„To będzie przede wszystkim seria minipojedynków samych kandydatów. Oni będą wychodzili na środek studia, żeby mierzyć się z pytaniami konkurentów. To będzie pytanie, odpowiedź, riposta, zadane twarzą w twarz z odległości nie metrów, ale centymetrów, więc będzie bardzo gorąco i interesująco” – tłumaczył w TVN24 Jacek Prusinowski, dziennikarz Radia Plus i Super Expressu.
Zgodnie z zapowiedziami organizatora, w dzisiejszej debacie wezmą udział wszyscy kandydaci na prezydenta RP:
• Artur Bartoszewicz (ekonomista)
• Magdalena Biejat (kandydatka Lewicy)
• Grzegorz Braun (europoseł wykluczony z Konfederacji)
• Szymon Hołownia (marszałek Sejmu, kandydat Trzeciej Drogi)
• Marek Jakubiak (poseł koła Wolni Republikanie)
• Maciej Maciak (lider Ruchu Dobrobytu i Pokoju)
• Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji)
• Karol Nawrocki (prezes IPN, kandydat popierany przez PiS)
• Joanna Senyszyn (była posłanka SLD, ekonomistka)
• Krzysztof Stanowski (dziennikarz)
• Rafał Trzaskowski (prezydent Warszawy i kandydat KO)
• Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców)
• Adrian Zandberg (poseł, kandydat partii Razem)
