Najpierw pływanie w Jeziorze Białym na dystansie 750 metrów, potem bieganie - trzy pętle o całkowitej długości 5 km – a na koniec, dla przyjemności, 20 km na rowerze w pobliżu Okuninki. Tak wygląda program 3 Biegu Żelaznego, który 6 czerwca zostanie rozegrany nad Jeziorem Białym.
Żelazny Bieg to połączenie sportu i historii. Zawody triathlonowe są przypomnieniem bohaterstwa polskiego podziemia antykomunistycznego. Jest to żywa lekcja historii o Żołnierzach Wyklętych, którzy po wojnie zmagali się z komunistycznym totalitaryzmem, składając ofiarę z życia na ołtarzu wolności. Nazwa nawiązuje do ppor. Edwarda Taraszkiewicza „Żelaznego”, legendarnego żołnierza walki z komunistycznym systemem, który zginął w październiku 1951 r. w Zbereżu.
To jeden z bohaterów, który walczył z komunizmem do ostatniego tchu. W triatlonie też mamy do czynienia z walką do ostatniego tchu, do wyczerpania organizmu, jak w przypadku Żołnierzy Wyklętych, którzy, będąc na skraju wytrzymania, walczyli niezłomnie za wolną Polskę.
Drugi powód – jak podkreślają organizatorzy – to chęć pokazania piękna krajobrazów Polesia Lubelskiego, a w szczególności Jeziora Białego. Impreza ma więc za zadanie promocję powiatu włodawskiego, jak również upowszechnienie triatlonu i idei zdrowego trybu życia.
Zapisy do Żelaznego Biegu już ruszyły. Formularz zgłoszeniowy można pobrać ze strony zelaznybieg.pl. Żeby wystartować, trzeba mieć ukończone 16 lat.