Wojciech Mazurek, który prowadzi badania archeologiczne w centrum Chełma znalazł w wykopie brązowe okucie pasa z czasów rzymskich.
Zdaniem Mazurka znaleziony przedmiot pochodzi z IV-V wieku naszej ery, a więc późnego okresu rzymskiego. Po konserwacji trafi do Muzeum Ziemi Chełmskiej.
– Okucie najprawdopodobniej zostało przeniesione na teren obecnej ul. Lubelskiej wraz z materiałem wykorzystanym do jej utwardzenia – dodaje Mazurek. – Zabytek ten przywodzi mi na myśl teorię prof.
Andrzeja Kokowskiego, który obecność rzymskich pamiątek na naszych ziemiach wiązał z germańskim plemieniem Herulów. Właśnie w V wieku przemieszczali się oni z Kotliny Karpackiej na północ, po drodze ścierając się z formacjami rozpadającego się już Imperium Rzymskiego. Oczywiście na obecnym etapie badań to tylko hipoteza.
Mazurek na ul. Lubelskiej ma w sumie otworzyć pięć wykopów i wiele sobie po tym obiecuje. Wszystkie znajdują się bowiem w najstarszej części miasta.
Badania związane są z planowanym w niedługim czasie gruntownym remontem tej ulicy.
Tymczasem na stanowisku, gdzie obecnie pracuje, jego ekipa dotarła już do warstw XVI-XVII- wiecznych. Najciekawsze są jeszcze przed nimi.
Znalezienie okucia było możliwe dzięki pomocy uzbrojonych w wykrywacze metalu wolontariuszy z Towarzystwa Miłośników Eksploracji i Badań Historycznych w Lublinie.