Niedawno Urząd Miasta Chełm dał mieszkańcom możliwość zgłoszenia swoich opinii w sprawie planowanej budowy spalarni odpadów niebezpiecznych, medycznych i weterynaryjnych w Chełmie. Teraz inwestor oczekuje na wydanie decyzji środowiskowej.
Do tej pory pod petycją sprzeciwiająca się budowie spalarni podpisało się blisko 7 tys. osób. Do 21 sierpnia mieszkańcy mogli składać uwagi dotyczące budowy spalarni przy ul. Towarowej, które następnie podlegną analizie.
- Bierzemy pod uwagę głosy mieszkańców. Wpłynęło 128 zgłoszeń- mówi Damian Zieliński, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Chełm.- Efektem wydania decyzji środowiskowej przez urząd miasta jest pozwolenie - bądź nie - na realizację inwestycji.
Sprzeciw społeczności nie wpłynął na wydanie pozytywnej opinii Wód Polskich, Sanepidu oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w sprawie planowanej budowy. Jeżeli decyzja środowiskowa również okaże się pozytywna, wówczas inwestor, firma Emka S.A, w następnej kolejności będzie mógł ubiegać się o pozwolenie na budowę.
Radni Klubu Koalicji Obywatelskiej są jednak zdania, że inwestycja jest niezgodna z planem zagospodarowania przestrzennego miasta Chełm i przede wszystkim stanowi zagrożenie dla zdrowia mieszkańców, zwłaszcza tych, którzy mieszkają w budynkach oddalonych 80-120 m od planowanego miejsca budowy. Zwracają również uwagę na negatywny wpływ spalarni na środowisko naturalne, wskazując na ryzyko emisji szkodliwych substancji oraz spalin, które mogą nasilić się z powodu zwiększonego natężenia ruchu transportowego w mieście.
- Planowana inwestycja jest zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego miasta Chełm, o czym świadczy trwające postępowanie w tej sprawie. Wniosek nie mógłby być procedowany, gdyby był niezgodny z planem zagospodarowania przestrzennego- wyjaśnia Damian Zieliński.
„Nadrzędnym celem wszelkich działań władz miasta powinno być zapewnienie jak najlepszej jakości życia mieszkańców oraz ochrona ich zdrowia i środowiska naturalnego” - przypominają członkowie radni Klubu Koalicji Obywatelskiej we wniosku do Jakuba Banaszka, prezydenta miasta Chełm.
Firma Emka S.A. rozpoczęła starania o uzyskanie pozwolenia na budowę spalarni wiosną 2023 roku, co wywołało niezadowolenie mieszkańców Chełma. W odpowiedzi na te działania, 13 czerwca 2023 roku Komitet Społeczny Aglomeracja Chełm złożył petycję do rady miasta, wyrażając stanowczy sprzeciw wobec budowy spalarni odpadów niebezpiecznych, medycznych i weterynaryjnych przy ul. Towarowej, jednocześnie apelując o wstrzymanie inwestycji. W obronie interesów mieszkańców powstało również stowarzyszenie Aglomeracja Chełm Przeciw Spalarni, które aktywnie działa na rzecz zatrzymania realizacji tego projektu.