Mieszkańcy Chełma zadecydują, na co miasto ma wydać dwa miliony. Pomysłów na liście budżetu obywatelskiego jest ponad 80.
Propozycje zostały podzielone z uwagi na rejony miasta, których dotyczą. W pierwszym, śródmiejskim zostało zarejestrowanych 30 zdań. W kolejnym, obejmującym między innymi osiedla XXX-lecia i Kościuszki oraz ul. Zachodnią 17 przedsięwzięć. W trzecim z ulicami Połaniecką, Łowiecka i osiedlem Bazylany - 19, a w czwartym z al. Piłsudskiego, pl. Tysiąclecia, Wołyńską i 11 Listopada 18.
W sumie to 84 zadania. Wśród zgłoszonych propozycji najwięcej dotyczy modernizacji, bądź budowy miejskich dróg i chodników. Na liście znalazły się też wnioski dotyczące instalowania ulicznego oświetlenia, urządzania, lub rozbudowy placów zabaw dla dzieci, tworzenie bądź powiększanie parkingów, budowa wiat przystankowych, sieci kanalizacji sanitarnej, czy też plenerowych siłowni.
Mieszkańcy zwrócili także uwagę na potrzebę przebudowy alejek w Parku Miejskim oraz zadbania o skwer przy ul. Pocztowej.
Wszystkie zadania zostały wycenione. Najkosztowniejsze z nich to modernizacja placu i reaktywowanie miasteczka rowerowego przy ul. Połanieckiej. Jeśli to przedsięwzięcie zostanie przegłosowane, to jego realizacja pochłonie pół miliona złotych. Z drugiej strony najtańsze zadania z listy, wycenione po 30 tys. zł każde to zamówienie dokumentacji technicznej na ul. Elsnera oraz na drogę dojazdową z miejscami parkingowymi do parafii św. Rodziny.
Chełmianie będą głosować od 6 do 11 października. Wystarczy przyjść do Urzędu Miasta z dokumentem tożsamości zawierającym adres zamieszkania, by dostać kartę do głosowania. Maksymalnie można poprzeć trzy projekty.
Na inwestycje wskazane w ramach budżetu obywatelskiego miasto przeznaczyło 2 mln zł, czyli po pół miliona na każdy okręg. Te kwoty zostaną rozłożone na realizację wniosków, które otrzymają największą liczbę głosów.
Głosowanie poprzedzą organizowane przez miasto spotkania informacyjne w poszczególnych okręgach.