Za 4 mln 320 tys. zł Agencja Rozwoju Przemysłu kupi 10-hektarową działkę przy ulicy Wschodniej w Chełmie. Pieniądze z transakcji maja wpłynąć na konto miasta jeszcze w tym roku.
Wszystko po to, aby ARP mogła w Chełmie stworzyć hub logistyczny, czyli centralny punkt: zbierania, sortowania, przeładunku i dystrybucji towarów. Ma być też realizowany program Industrial, który polega na pozyskiwaniu przez Agencję Rozwoju Przemysłu nieruchomości wykorzystywanych potem pod budowę infrastruktury biurowej na potrzeby lokalnych przedsiębiorców.
Wstępne rozmowy odbyły się jeszcze w październiku br. – Chcemy wesprzeć rozwój miasta. To praktyczna realizacja idei zrównoważonego rozwoju. Jestem przekonany, że przyniesie satysfakcjonujące rezultaty obu stronom, w szczególności mieszkańcom Chełma – mówił na spotkaniu w Chełmie Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu SA.
Kolejne etapy inwestycji określa porozumienie pomiędzy Agencją Rozwoju Przemysłu a Urzędem Miasta Chełm. Zadaniem Agencji, jako już zarządzającej dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi, jest pomoc w aktywnym poszukiwaniu i lokowaniu inwestycji, a także wsparcie szkolnictwa zawodowego pod kątem lokalnego rynku pracy. Natomiast zadaniem władz miasta jest stworzenie optymalnych warunków do rozwoju podmiotów gospodarczych.
Jak poinformował prezydent Chełma Jakub Banaszek, formalności związane z kupnem działki mają być sfinalizowane do końca bieżącego roku, a w przyszłym mamy poznać harmonogram realizacji inwestycji.
10-hektarowa działka przy ul. Wschodniej w Chełmie, położona jest bezpośrednio przy bocznicy kolejowej, co zapewni optymalne warunki komunikacyjne. Zaletą tego rozwiązania jest dostęp do linii szerokotorowej, co bardzo ułatwia przeładunek towarów zza wschodniej granicy. Docelowo kolejowo-drogowa infrastruktura ma służyć magazynowaniu i dystrybucji towarów eksportowanych i importowanych.
Jeszcze w maju 2019 r. roku prezydent Chełma i prezes PKP S.A. Krzysztof Mamiński podpisali list intencyjny ws powołania spółki PKP Linia Chełmska Szerokotorowa, która ma rozwinąć rozwój usług logistycznych oraz wzmocnić potencjał kolejowy regionu chełmskiego w oparciu o infrastrukturę linii szerokotorowej i terminali przeładunkowych.
To także nowe, tak bardzo potrzebne w Chełmie miejsca pracy - inwestycje będą się uzupełniać i są od siebie zależne. Zarówno LChS, jak i hub logistyczny, czyli powierzchnie magazynowe oraz infrastruktura towarzysząca, mają przyczynić się do zwiększenia przewozu i przeładunku towarów oraz wzrostu usług logistycznych komplementarnych.
– To przede wszystkim impuls, którego od lat brakowało. Wierzę, że w ślad za tą inwestycją pojawią się kolejne. Wybraliśmy ten teren bo był od lat niewykorzystywany przez miasto i potencjalnych inwestorów – mówi prezydent Chełma Jakub Banaszek. – Teraz za sprawą przemysłu Wschodnia ożyje.