Choć trudno w to uwierzyć, ale ostatnia wystawa przedstawiająca historię Chełma i okolic została odsłonięta w 1987 roku. Już wkrótce chełmianie będą mili okazję zobaczyć nową odsłonę historii miasta.
Przetrwała upadek komunizmu, burzliwe lata 90-te, a nawet wejście Polski do Unii Europejskiej. Zdjęto ją w 2012 roku z powodu „zużycia” i od tamtego czasu każdy, kto chciał się czegoś dowiedzieć o historii Chełma, z muzeum odchodził z kwitkiem. Ale na tym nie koniec: Chełm jest także jedynym miastem w regionie, które nie ma przewodnika turystycznego. W efekcie każdy z odwiedzających miasto skazany jest na wikipedię lub szukanie w internecie.
Ale teraz ma się to zmienić.
– Przygotowaliśmy projekt „Chełm jest jego imię…. Dzieje miasta od X do XX wieku. Wystawa stała ”, który Muzeum Chełmskie złożyło do Programu „Wspieranie działań muzealnych” ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 2020 rok – mówi Beata Mojska-Zając, kierownik Działu Historii Muzeum w Chełmie. – Muzeum otrzymało dotację w wysokości 229 tysięcy złotych przewidzianą na lata 2020-2021.
Za te pieniądze ma powstać nowoczesna ekspozycja zorganizowana w 9 salach wystawowych, położonych na dwu kondygnacjach budynku muzeum przy ul. Lubelskiej 57. Składać się będzie z modułów, prezentujących historię Chełma od pradziejów do przełomu ustrojowego roku 1989.
– Przyjęliśmy narrację liniową, czyli chronologiczną, jako najbardziej praktyczną. Zwiedzający prowadzony będzie przez wystawę w zaplanowanym porządku, poprzez kierowanie uwagi na poszczególne części ekspozycji – zapowiada anonsuje Mojska-Zając. – Uzupełnieniem eksponatów będą plansze tekstowe umieszczone w modułach, graficzne wydruki wielkoformatowe oraz makiety. Ważnym elementem ekspozycji będą wielkoformatowe projekcje z rzutnika oraz prezentacje interaktywne, rozszerzające treści prezentowane na planszach i opisach zabytków.
Przygotowywana ekspozycja ma być w zamierzeniu interdyscyplinarna. Obok archiwaliów, fotografii, militariów, planów miasta, pamiątek historycznych z różnych epok, portretów i dzieł sztuki reprezentujących wielokulturowość tych terenów, zaprezentowane zostaną zabytki archeologiczne pozyskane na terenie miasta i najbliższej okolicy, pochodzące przede wszystkim z badań wykopaliskowych i nadzorów oraz odkryć przypadkowych.
Teksty w modułach i podpisy eksponatów zostaną przygotowane w dwu wersjach językowych: polskiej i angielskiej, co umożliwi turystom zagranicznym lepsze poznanie unikatowej przeszłości Chełma.