Wysokiej klasy sprzęt do leczenia ostrych zespołów wieńcowych już czeka na pacjentów chełmskiego szpitala. Pierwszy zabieg 1 lutego.
W piątek Karol Tarkowski, dyrektor Oddziału Wojewódzkiego NFZ i Arnold Król, zastępca dyrektora Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie, podpisali umowę w zakresie leczenia ostrych zespołów wieńcowych.
– Zabiegi o to, aby chełmska kardiologia zwiększyła zakres leczenia, trwały od lat – mówi dyr. Karol Tarkowski. – Sprawdziliśmy gotowość chełmskiego szpitala do nowych zadań i wynik był zadawalający. Do tej pory w dziedzinie kardiologii szpital ograniczał się do leczenia zachowawczego. Leczenia ostrych zespołów wieńcowych podejmie się już z początkiem lutego.
Aby podpisać umowę z NFZ szpital musiał spełnić szereg warunków. W rachubę wchodziły zakupy specjalistycznego sprzętu oraz zatrudnienie nowych lekarzy specjalistów.
– Kadrowo i sprzętowo jesteśmy gotowi do nowych zadań – zapewnia Arnold Król, zastępca dyrektora szpitala ds. medycznych. – Wcześniej dorobiliśmy się elektrofizjologii serca. To ważny krok w stronę wypracowania kompleksowej opieki nad pacjentami cierpiącymi na różnego rodzaju schorzenia kardiologiczne.
W chełmskim szpitalu od lat działa kardiologia inwazyjna. Rzecz w tym, że prowadzi ją prywatna spółka. Jej umowa na świadczenia w Chełmie wygasa z końcem marca.
Kolejnym przedsięwzięciem chełmskiego szpitala jest remont najstarszego budynku, który został wzniesiony na początku XX w. na potrzeby chełmskiego urzędu gubernialnego. Obiekt od 11 lat stoi pusty. Po remoncie ma się tu przeprowadzić Centrum Ortopedii i Rehabilitacji.
– Jeśli nic nie zakłóci procedur przetargowych, to wykonawca będzie mógł wejść na teren budowy
już pod koniec lutego – zapowiada Mariusz Kowalczuk, zastępca dyrektora szpitala.
Zewnętrzna bryła budynku ma być zachowana z wszelkimi detalami. W przypadku wnętrza konserwator zabytków pozostawił projektantowi wolną rękę.
Obecnie wynajęta przez szpital firma usuwa z budynku wszelkie zbędne metalowe elementy, jak kaloryfery czy zdezelowany sprzęt medyczny.