Andrzej Rybak dotarł do unikalnych dokumentów z jednego z największych podczas II wojny światowej niemieckich obozów dla jeńców wojennych. Dzięki nim możemy poznać nazwiska i pochodzenie ofiar chełmskiego stalagu.
– Sytuacja pod tym względem wydawała się beznadziejna – mówi A. Rybak. – Tymczasem w Internecie natknąłem się na opublikowane przez rosyjski "Memoriał” dokumenty. Wśród nich znalazło się około tysiąca kart personalnych jeńców zmarłych w Stalagu 319.
Rybak ustalił, że karty te zostały zdobyte przez żołnierzy Armii Czerwonej w 1945 r. na terenie Niemiec, po czym zamknięte na 60 lat w Centralnym Archiwum Ministerstwa Obrony ZSRR, a następnie Federacji Rosyjskiej. Dlaczego je utajniono? Ponieważ – jak tłumaczy Rybak
– zgodnie ze stalinowską wykładnią podważoną dopiero przez Borysa Jelcyna, radziecki żołnierz, który dostał się do niemieckiej niewoli traktowany był jako... zdrajca.
– Głównym celem projektu, w ramach którego te karty zostały ujawnione było danie milionom obywateli dawnego ZSRR możliwości ustalenia losów swoich bliskich, którzy zginęli, przepadli bez wieści bądź zostali zamordowani między innymi w takich obozach, jak chełmski Stalag 319– dodaje Rybak.
Zawierają przede wszystkim numery obozu i jeniecki, nazwisko i imię, datę i miejsce urodzenia, wyznanie, dane rodziców, obywatelstwo, stopień wojskowy, jednostkę wojskową, zawód, datę i miejsca wzięcia do niewoli, stan zdrowia, fotografię, wzrost i kolor włosów, odniesione rany, odcisk kciuka, adres rodziny, datę, miejsce i przyczynę śmierci.
– Wiedziałam, że w czasie wojny w Chełmie był obóz, w którym tysiącami ginęli jeńcy – mówi Monika Korniejuk z Chełmskiej Biblioteki Publicznej.
– Ale kiedy pan Rybak pokazał mi zeskanowane z Internetu karty ze zdjęciami i nazwiskami konkretnych osób uzmysłowiłam, że dopiero po ponad 60 latach bliscy tych ludzi dowiedzieli się, co spotkało ich krewnych. Jacek Barczyński
Chełm pamięta
Prezydent Chełma i Chełmska Biblioteka Publiczna 27 kwietnia zapraszają na obchody 67 rocznicy likwidacji Stalagu 319. O godz. 12 przewidziano złożenie kwiatów na cmentarzach jenieckich przy al. Przyjaźni i w lesie Borek oraz pod pomnikiem przy ul. Połanieckiej 8. Następnie o godz. 14 w Sali konferencyjnej ChBP dr Paweł Kiernikowski przedstawi zarys dziejów Stalagu 319, a dr Andrzej Rybak szczegółową analizę kart personalnych jeńców tego obozu. W bibliotecznej galerii "Patio” zostanie otwarta wystawa "Pozostały po nich odciski palców...”.