Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Górze Chełmskiej jest już gotowa na przyjęcie uczestników rozpoczynających się 7 września uroczystości odpustowych. Będą one połączone z obchodami 250-lecia koronacji obrazu Matki Boskiej Chełmskiej.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Pierwsza koronacja obrazu chełmskiej Madonny miała miejsce 15 września 1765 r. Została przeprowadzona z iście barokowym rozmachem i przepychem. Towarzyszyło jej bicie w dzwony i wystrzały z 30 armat. Po koronacji odśpiewano Te Deum Laudamus, po czym odbyła się procesja, w której ukoronowany obraz pod baldachimem i w blasku świec nieśli najznamienitsi ziemianie. Wydarzenie to na swój sposób przywołało Muzeum Ziemi Chełmskiej, organizując wystawę „Skarby baroku. 250 rocznica koronacji Matki Bożej Chełmskiej”.
– Trzeba pamiętać, że właśnie ta ikona za sprawą króla Jana Kazimierza towarzyszyła naszym wojskom w bitwie pod Beresteczkiem i to Matce Bożej Chełmskiej żołnierze zawdzięczali zwycięstwo – mówi Krystyna Mart, dyrektor muzeum. – Na przykład zachował się XVII-wieczny miedzioryt z łacińską inskrypcją, gdzie Chełmska Madonna nazwana została „Tatarów i Kozaków pod Beresteczkiem pełną chwały i godną pamięci pogromczynią”.
Wystawa przypomina kult chełmskiej ikony na ziemi chełmskiej w XVII i XVIII w. oraz inne ważne wydarzenia związane z losami tego słynącego łaskami obrazu. Wśród wybranych do ekspozycji muzealiów są zabytki sztuki sakralnej, portrety ważnych osobistości Rzeczypospolitej, dokumenty archiwalne – listy królewskie i starodruki – oraz meble. Chełmscy muzealnicy przede wszystkim wykorzystali własne zbiory, ale też sprowadzili eksponaty z Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Lubelskiego.
– Liczymy na to, że naszą wystawę odwiedzą także uczestnicy uroczystości odpustowych, w tym ks. prymas Wojciech Polak – dodaje dyrektor Mart.
Ks. prałat dr Tadeusz Kądziołka, proboszcz parafii Mariackiej, podkreśla, że tegoroczny odpust będzie miał wyjątkowo uroczysty charakter.
– Nawiązuje do tego już jego hasło „ Z Maryją przez wieki”. Chcemy podziękować Bogu za kilka wieków obecności cudownego obrazu Matki Bożej na Górze Chełmskiej. Uroczystości mają przypominać o wielkich wysiłkach biskupów unickich i wiernego ludu ziemi chełmskiej, którzy czynili wszystko, aby kult Matki Bożej w tym miejscu nie ustawał.
Uroczystości odpustowe rozpoczną się w poniedziałek wieczorną mszą św. odprawianą przez księdza biskupa. Będzie też nocna Droga Krzyżowa z lampionami po Kalwarii Chełmskiej, nocne nabożeństwo Różańca Fatimskiego i okazja do indywidualnych modlitw aż do samego rana. Natomiast następnego dnia podczas sumy odpustowej z udziałem ks. prymasa Wojciecha Polaka, będą poświęcone wieńce dożynkowe przyniesione przez rolników z okolicznych miejscowości. Wystawę „Skarby baroku” można oglądać w pomieszczeniach muzeum przy ul. Lubelskiej 55.
Odpust na Górze Chełmskiej - program
Poniedziałek - 7 września
1600 - Przybycie i powitanie pielgrzymek
1730 - Nabożeństwo Maryjne
1800 - Powitanie Księdza Biskupa, Eucharystia
2100 - Czuwanie młodzieży:
- Apel Jasnogórski
- Droga Krzyżowa po Kalwarii Chełmskiej
- Koncert zespołu Good God
2400 - Pasterka Maryjna (koncelebrują księża rodacy oraz byli wikariusze)
Wtorek - 8 września
130 - Różaniec fatimski
530 - Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP
600 - Msza święta
700 - Msza święta
800 - Msza święta
900 - Msza święta dla rodzin z błogosławieństwem małych dzieci
1130 - SUMA PONTYFIKALNA, poświęcenie wieńców dożynkowych, procesja eucharystyczna
J. E. Ks. Abp Wojciech Polak, Prymas Polski
J. E. Ks. Abp Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski
1600 - Msza święta dla dzieci szkół podstawowych z błogosławieństwem przyborów szkolnych
1800 - Msza święta