Zabytkowe projektory, XIX-wieczne fotografie, starodawne wiertarki i młynki do kawy. Takie i inne „skarby” można oglądać na wystawie „Kolekcjonerzy” w Muzeum Ziemi Chełmskiej.
Pomysł zrodził się, kiedy przygotowywaliśmy targi staroci na Dni Chełma – mówi Beata Mojska z MZCh. – Chełmscy kolekcjonerzy, z którymi współpracowaliśmy zgodzili się udostępnić nam swoje zbiory. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli też kolekcjonerzy z Kraśnika – dodaje. Marek Solecki z Kraśnika przywiózł do Chełma zbiór żelazek i wag. Z kolei jego kolega Szczepan Ignaczyński zaprezentował zabytkowe urządzenia korbowe: wiertarki, szatkownice, maśnice czy młynki do kawy.
Z kolei Lech Wojtal, mieszkaniec Chełma, udostępnił imponującą kolekcję rzutników i projektorów sprzed lat. Zbigniew Lubaszewski, znany w mieście regionalista i działacz PTTK, zbiór odznak turystycznych, a Małgorzata Podlewska-Bem 40 metalowych łyżeczek turystycznych. – Te łyżeczki nie mają wartości materialnej, ale sentymentalną – mówi pani Małgorzata. – To pamiątki z podróży po świecie. Większość kupiłam sama, kilka przywiózł mi mąż. A ostatnio syn przywiózł łyżeczkę z Brazylii.
W muzeum można też oglądać XIX-wieczne fotografie atelierowe, które zgromadził Grzegorz Zabłocki oraz stare kałamarze Jacka Rosiaka. Na wystawie są też „zdobycze” jego żony Krystyny, która kolekcjonuje mleczniki oraz córki Michaliny, zafascynowanej eksponatami przedstawiającymi koty. Fragment swojej kolekcji zapalniczek gabinetowych udostępnił Jarosław Misiak, którego podstawowy zbiór jest w tej chwili prezentowany w Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej.
Wystawę można oglądać do końca wakacji w muzeum przy ul. Lubelskiej 57.