Chełmianie już wiedzą, że gwiazdami tegorocznych Dni Chełma 7 – 9 sierpnia będą Krzysztof Cugowski, Margret i Bajm. Dla wielu ważniejszy będzie jednak w tym czasie wyznaczony w ich mieście pierwszy etap 78. Tour de Pologne.
Z uwagi na obostrzenia sanitarne tym razem Dni Chełma nie odbędą się w utartej formule, lecz zostaną przeniesione do amfiteatru w Kumowej Dolinie. Darmowe wejściówki na każdy dzień imprezy praktycznie rozeszły się w ciągu dwóch dni. Dysponentem niewielkiej rezerwy jest jeszcze prezydent Jakub Banaszak. Rozda je w konkursie, ogłoszonym na jego profilu facebookowym.
Oprócz koncertów gwiazd polskiej estrady na uczestników czekają także inne atrakcje, jak na przykład Extreme Bike Tour, czyli rowerowe szaleństwo zorganizowane nieopodal Amfiteatru. Będzie to swoiste preludium przed finiszem chełmskiego etapu Tour de Pologne 9 sierpnia. Sam wyścig naturalną koleją rzeczy przełoży się na utrudnienia w ruchu również w dniach go poprzedzających.
– Działania dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa na ulicach miasta rozpoczną się już w piątek 6 sierpnia w godzinach 17-18 – mówi Damian Zieliński, rzecznik prezydenta. – Tego dnia służby miejskie rozpoczną ustawianie znaków zakazu zatrzymywania pojazdów. Zakazy te będą obowiązywać po obu stronach ul. Mickiewicza, na ul. Lubelskiej od ronda im. Jana Pawła II, przez pl. Łuczkowskiego do jej końca przy budynku rektoratu PWSZ oraz na ulicach Uściługskiej, Przechodniej, Kopernika od cerkwi do skrzyżowania z ul. Mickiewicza i na Pl. Niepodległości od strony ul. Stephensona.
Za zabezpieczenie imprezy odpowiedzialna jest Komenda Miejska Policji. Mundurowi zapowiadają, że na początek będzie jedynie upominać kierowców nie stosujących się do zakazu zatrzymywania. Dopiero w sytuacji, kiedy właściciel pojazdu nie usunie go w wyznaczonym terminie, czyli do soboty 7 sierpnia, pojazd zostanie odholowany na jego koszt.
W sobotę z ruchu całkowicie wyłączony zostanie kilometrowy odcinek finiszu trasy wyścigu od ronda im. Jana Pawła II do końca ul. Lubelskiej przy PWSZ. Dodatkowo trasa ta ma być wytyczona specjalnymi płotkami.
– Zamknięcie odcinka w sobotę spowodowane jest przygotowaniami organizatora wyścigu – dodaje Zieliński. – W tym czasie dojazd do posesji znajdujących się na tej trasie będzie zapewniony wyłącznie dla osób mieszkających w jej obrębie. Będzie to jednak możliwe jedynie do dnia wyścigu, czyli 9 sierpnia, do godziny 16.30. Wtedy trasa zostanie całkowicie zamknięta. Pojazdy z zaopatrzeniem będą mogły wjechać w zamkniętą strefę jedynie w sobotę.
Trasa
W samym dniu wyścigu w godzinach 17.30 – 19.30 całkowicie wyłączony z ruchu zostanie odcinek będący trasą przejazdu zawodników. W tym czasie policja i służby porządkowe będą kierować ruchem ręcznie. Kolarze wjadą do Chełma od ul. Zawadówka, a następnie przejadą przez rondo im. Romana Dmowskiego, ul. Rejowiecką, wiadukt na alei Armii Krajowej, rondo im. Jana Pawła II, ul. Lubelską- Pl. Łuczkowskiego (początek pętli), Hrubieszowską, rondo im. Henryka Lewczuka ps. „Młot”, Al. I Armii Wojska Polskiego do skrzyżowania z ul. Lwowską, Al. I Armii Wojska Polskiego, rondo im. Marii i Lecha Kaczyńskich, ul. Żwirki i Wigury, rondo przy Chełmskim Domu Kultury, ul. Stephensona, Pl. Niepodległości, Al. 1 Pułku Szwoleżerów, ul. dr Jadwigi Młodowskiej (do skrzyżowania przy Cerkwi), ul. Mikołaja Kopernika, ul. Adama Mickiewicza, ul. Obłońska, ul. Zielna, Al. Armii Krajowej, rondo im. Jana Pawła II, ul. Lubelska, Pl. Łuczkowskiego (finisz).
Z chwilą wjazdu do miasta peletonu (godz. 18.15) drogi dojazdowe do Chełma od strony ulic Zawadówka, Rejowiecka oraz Włodawska zostaną zamknięte aż do momentu przejazdu kolarzy. Dekorację zwycięzców etapu zaplanowano na scenie ustawionej na Pl. Łuczkowskiego.