W poniedziałek szkoły średnie opublikowały listy przyjętych do klas pierwszych. Ruszyło też postępowanie uzupełniające.
Po zakończeniu nauki w podstawówkach uczniowie mogli wskazywać trzy szkoły i dowolną liczbę klas w nich, w których chcieliby uczyć się od września. Listy zakwalifikowanych opublikowano pod koniec lipca. Przez kilka kolejnych dni był czas na doniesienie do szkół oryginału świadectwa ukończenia szkoły i wynikach egzaminu ósmoklasisty. To tzw. potwierdzenie woli. Wczoraj szkoły opublikowały listy uczniów przyjętych. Rozpoczęła się też rekrutacja uzupełniająca.
Wolne miejsca
W naborze uzupełniającym biorą udział absolwenci szkół podstawowych, którzy nie dostali się do żadnej z wybranych przez siebie szkół oraz osoby, które zostały przyjęte do placówki, w której jednak nie chcą się uczyć. Teraz mają czas na zmianę wyboru. Ale mają go niewiele.
Rekrutacja uzupełniająca potrwa do 5 sierpnia.
W czwartek o godz. 15 upływa czas na złożenie wniosków o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej w ramach rekrutacji uzupełniającej oraz dokumentów. 16 sierpnia szkoły podadzą do wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych w rekrutacji uzupełniających. Między 17 a 20 sierpnia należy potwierdzić wolę przyjęcia do danej szkoły, czyli złożyć oryginały świadectwa i zaświadczenia o wynikach. 23 sierpnia szkoły opublikują listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych w rekrutacji uzupełniającej. Co powinni zrobić uczniowie chcący wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej? Zarówno na portalu rekrutacyjnym lubelszczyzna.edu.com.pl jak i na stronie internetowej Lubelskiego Kuratorium Oświaty znaleźć mogą oni informacje o tym, gdzie jeszcze są wolne miejsca i gdzie mogą składać dokumenty. Potem pozostaje już tylko kontakt ze szkołą i załatwienie wszystkich formalności.
Lublin
Z listy opublikowanej na stronie kuratorium wynika, że najwięcej wolnych miejsc w Lublinie czeka w technikach: 246. Najwięcej wolnych miejsc znajdziemy w Technikum „Lider” w Lublinie w klasach o kierunkach: technik informatyk, technik hotelarstwa, technik usług fryzjerskich, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik organizacji turystyki i technik programista.
Są też wolne miejsca w innych szkołach, m.in. dla przyszłych techników inżynierii sanitarnej, robót wykończeniowych w budownictwie, analityków, optyków, elektryków, techników urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, organizacji turystyki, mechaniki, mechatroniki, grafiki i poligrafii cyfrowej oraz spawalnictwa.
Dla chcących uczyć się w Lublinie czeka też 167 wolnych miejsc w branżowych szkołach I stopnia. Np. w Branżowej Szkole Elektrycznej I stopnia w Zespole Szkół Energetycznych w Lublinie uczyć może się jeszcze 21 elektryków. Wolne miejsca czekają też na chcących zdobyć kwalifikacje w takich zawodach jak murarz-tynkarz, dekarz, monter sieci i instalacji sanitarnych, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, kucharz, elektromechanik, fryzjer, kucharz, dekarz, lakiernik samochodowy, blacharz samochodowy, tapicer, operator procesów introligatorskich, przetwórca mięsa, cukiernik i piekarz.
W lubelskich liceach ogólnokształcących wolnych jest 127 miejsc. Np. Liceum Ogólnokształcące „Lider” do klasy humanistycznej przyjąć może jeszcze 15 nowych osób. Pojedyncze wolne miejsca także w jednej z najbardziej popularnej wśród absolwentów podstawówek szkół – V Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie. Znajdziemy je w klasach mat-fiz-inf, mat-fiz-ang, biol-chem-ang, mat-biol-ang, mat-geogr-ang, pol-hist-wos. Prawdziwą perełką mogą być wolne miejsca w XXIII Liceum Ogólnokształcące im. Nauczycieli Tajnego Nauczania gdzie 9 osób może przyjąć dwujęzyczny oddział biologiczno-chemiczny.
Zamość
VII Liceum Ogólnokształcące w Zamościu ma jeszcze dwa wolne miejsca w klasie wojskowej, a Liceum Ogólnokształcące Centrum Szkół Mundurowych Zamość ma pojedyncze wakaty w klasie policyjnej i klasie Straży Granicznej.
Branżowa Szkoła I Stopnia Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi zaprasza chętnych na zdobycie zawodu kucharz, fryzjer, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Rzemieślnicza Branżowa Szkoła I Stopnia czeka na chętnych cukierników, operatorów obrabiarek skrawających, ślusarzy oraz mechaników pojazdów samochodowych. Wolne miejsca pozostają także w zamojskich technikach, gdzie uczyć mogą się przyszli technicy hotelarstwa, żywienia i usług gastronomicznych, geodeci, informatycy, technicy robót wykończeniowych w budownictwie, technicy mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technicy rolnicy, technicy architektury krajobrazu oraz weterynarii.
Chełm
Niewiele wolnych miejsc na absolwentów podstawówek czeka w Chełmie. Branżowa Szkoła I Stopnia Nr 4 może przyjąć po pięciu cukierników i kucharzy, a Branżowa Szkoła I stopnia Nr 6 po pięciu kucharzy i ogrodników. Także pięć wolnych miejsc dla monterów zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie czeka w Branżowa Szkoła II Stopnia nr 1 w Chełmie. Na chętnych do zdobycia zawodu technik technologii żywności i technik żywienia i usług gastronomicznych (w sumie 20 osób) oczekuje Branżowa Szkoła II Stopnia Nr 4, a Technikum Nr 4 przyjmie sześć osób chcących zdobyć zawód technik żywienia i usług gastronomicznych.
Biała Podlaska
Technikum nr 1 w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 informuje o ponad 20 wolnych miejscach dla przyszłych techników geodetów, informatyków, teleinformatyków, techników architektury krajobrazu, techników handlowców, techników hotelarstwa, spedytorów, techników rachunkowości oraz techników usług fryzjerskich.
Biłgoraj
Branżowa Szkoła I Stopnia Nr 1 informuje o 18 wolnych miejscach w klasach kucharz oraz mechanik-monter maszyn i urządzeń. Branżowa Szkoła I Stopnia Nr 2 czeka jeszcze na chętnych do zawodu mechanik pojazdów samochodowych, elektryk i elektromechanik pojazdów samochodowych. Technikum w Biłgoraju ma natomiast 5 wolnych miejsc dla techników mechaników i techników handlowców.
Hrubieszów
Na liście wolnych miejsc w powiecie hrubieszowskim znajdujemy na razie tylko dwie szkoły. Liceum Ogólnokształcące w Horodle ma 12 wolnych miejsc w klasie z rozszerzeniem język polski - język angielski- biologia. Technikum Nr 2 przyjąć może natomiast 12 osób chcących zdobywać zawód technik agrobiznesu.
Janów Lubelski
I Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Porytowego Wzgórza ma blisko 20 miejsc dla uczniów zainteresowanych nauką w klasach matematyka-geografia-język angielski oraz geografia-język angielski. Kto woli zostać technikiem budownictwa, mechaniki, technologii drewna, ekonomistą, pojazdów samochodowych lub usług fryzjerskich może składać dokumenty w Technikum w Zespole Szkół Technicznych. 10 wolnych miejsc znajdziemy także w Branżowej Szkole I Stopnia.
Krasnystaw
Branżowa Szkoła I Stopnia Nr 1 w Krasnymstawie przyjmie chętnych do zdobycia zwodu kucharz, murarz-tynkarz i mechanik pojazdów samochodowych. Szkoła Branżowa I Stopnia nr 3 Specjalna w Krasnymstawie ma 4 wolne miejsca, a Technikum Nr 1 w Krasnymstawie: 11 (technik ekonomista oraz technik żywienia i usług gastronomicznych)
Kraśnik
Branżowa Szkoła I stopnia nr 2 ma 16 wolnych miejsc dla mechaników pojazdów samochodowych. I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki zaprasza jeszcze do wolnych miejsc w klasie z rozszerzeniem matematyka -fizyka -język angielski, a III Liceum Ogólnokształcące w klasie ogólnej. Z kolei Technikum nr 3 czeka na przyszłych techników budownictwa, elektryków, geodetów, mechaników, informatyków, flogistyków, techników pojazdów samochodowych oraz żywienia i usług gastronomicznych.
Łęczna
Branżowa Szkoła I Stopnia ma 60 wolnych miejsc (fryzjer oraz monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie). Miejsca są także w ogólniakach: I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego ma wakaty w klasach biologia-chemia, język polski-język angielski i geografia- język angielski. Kto woli zostać technikiem, powinien szukać miejsc w Technikum Górnicze i Politechniczne (technik elektryk, mechanik, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik ochrony środowiska oraz technik górnictwa podziemnego) lub w Technikum (technik informatyk, technik architektury krajobrazu, technik ekonomista, technik budownictwa, reklamy, logistyk oraz technik rachunkowości).
Puławy
IV Liceum Ogólnokształcące zaprasza do klasy sportowej (biologia-wiedza o społeczeństwie), a Technikum Nr 4 do klasy dla przyszłych techników technologii chemicznej.
Świdnik
Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej im. Zygmunta Puławskiego ma 24 miejsca dla przyszłych operatorów obrabiarek skrawających oraz pojedyncze wakaty dla przyszłych techników informatyków, techników eksploatacji portów i terminali oraz techników grafiki i poligrafii cyfrowej.
Tomaszów Lubelski
Wolne miejsca w szkołach branżowych m.in. dla przyszłych kucharzy, monterów zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, fryzjerów i mechanik pojazdów samochodowych. Technikum Nr 1 czeka natomiast na przyszłych techników budownictwa, ekonomistów, techników hotelarstwa, żywienia i usług gastronomicznych, budownictwa, ekonomistów, hotelarstwa oraz żywienia i usług gastronomicznych.
I Liceum Ogólnokształcące im. Bartosza Głowackiego ma miejsca w klasach język angielski- język polski- historia oraz język angielski- geografia- wos oraz II Liceum Ogólnokształcące im. gen. Władysława Sikorskiego w klasach: mat.-fiz.-infor., bio.-chem. oraz jęz.pol.-hist.-wos.
Włodawa
Branżowa Szkoła I stopnia nr 1 ma wolne miejsca dla kucharzy i monterów zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, a Technikum we Włodawie dla techników informatyków. I Liceum Ogólnokształcące przyjmie jeszcze chętnych dla klasy społeczno-prawnej, przyrodniczej i europejskiej.
Dane za Lubelskim Kuratorium Oświaty. Dane z 2 sierpnia godz. 11.00