Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

16 września 2018 r.
11:00

Raport NIK: Chełm jednym z czarnych punktów na mapie Polski

W ostatnich latach dzięki doprowadzeniu miejskiego ciepła na Osiedla Górna i Dolna Dyrekcja udało się zlikwidować tam setki tradycyjnych pieców i prowizorycznych kotłowni
W ostatnich latach dzięki doprowadzeniu miejskiego ciepła na Osiedla Górna i Dolna Dyrekcja udało się zlikwidować tam setki tradycyjnych pieców i prowizorycznych kotłowni (fot. Jacek Barczyński)

Chełmianie po zapoznaniu się z raportem Najwyższej Izby Kontroli dotyczącym czystości powietrza w kraju mają powody do obaw. Z opracowania wynika, że ich miasto pod względem występowania groźnych dla nich PM10 przoduje w całym województwie lubelskim.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W raporcie czytamy m.in., że w 2017 r. dopuszczalna norma tych pyłów była przekraczana przez 48 dni, czyli o dwa dni więcej niż w roku ubiegłym.

- Raportu NIK, który został opracowany między innymi i na podstawie naszych ustaleń i badań nie można bagatelizować – mówi Andrzej Wereszczyński, kierownik chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie. – Niestety w Chełmie ponadnormatywny poziom pyłów w powietrzu utrzymuje się już od kilku lat. Winny jest system ogrzewania domostw. Wielu gospodarzy posesji korzysta z przestarzałych pieców. Wiele do życzenia pozostawia też jakość używanego opału. Do tego dochodzi też emisja liniowa, czyli ze źródeł związanych z transportem oraz przemysłowa.

Zdaniem Wereszczyńskiego nadzieję na poprawę sytuacji niesie program rządowy „Czyste powietrze”. Jego adresatami są wszyscy właściciele domostw, nie przyłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej. Mogą oni liczyć na znaczące dofinansowanie takich proekologicznych przedsięwzięć, jak wymiana pieców na nowocześniejsze, termoizolacje, modernizacje kominów, czy wymianę okien na szczelniejsze.

- Wszystko to automatycznie przyczyni się do zmniejszenia zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzewania budynków – dodaje Wereszczyński. – A mniej wytworzonej energii, to odpowiednio mniejsze zanieczyszczenie powietrza.

Emitują najwięcej zanieczyszczeń w Lubelskiem

Znaczenie dla czystości powietrza w rejonie Chełma ma także obecność takich oddziaływujących na miasto zakładów, jak Cementownia „Chełm”, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej oraz Cementownia „Rejowiec”. Akurat te trzy firmy mieszczą się w pierwszej piątce zakładów, które na Lubelszczyźnie emitują najwięcej zanieczyszczeń pyłowo – gazowych.

- Emisja pyłów i gazów z naszego komina jest monitorowana już od kilkunastu lat – mówi Artur Jędruszczuk, w chełmskim MPEC główny inżynier ds. eksploatacji. – Z regularnych pomiarów wynika, że stężenie pyłów w kominie to zaledwie połowa obowiązującej nas normy.

Mirosław Iwiński, dyrektor chełmskiego MPEC podkreśla, że im więcej domów w mieście zostanie przyłączonych do sieci ciepłowniczej, tym zapylenie będzie mniejsze. Dodaje, że od 2009 r spółce udało się rozprowadzić „swoje” ciepło po osiedlach Dyrekcja Górna i Dolna. Dotyczy to już 109 spośród 121 tamtejszych domów.

- Największym zagrożeniem dla czystości powietrza jest tak zwane ubóstwo energetyczne - dodaje Jędruszczuk. – Mieszkańcy, których nie stać na dobry jakościowo opał palą w piecach czym popadnie. To z kolei przekłada się na stężenie substancji groźnych
Dla zdrowia i życia mieszkańców. A jeśli chodzi przedstawiony w raporcie NIK poziom pyłów PM10, to trzeba wziąć też pod uwagę, że jedyny w mieście punkt pomiarowy jest zlokalizowany obok cementowni, huty szkła oraz zakładu produkującego chrupki.

Rakotwórcze metale

Szczególnie niebezpieczne są zawierające rakotwórcze metale ciężkie pyły PM 2,5. Ich mikroskopijność sprawia, że przez układ oddechowy wnikają do krwi. Dlatego palenie w piecu śmieciami jest zagrożone karą do 500 zł, a jeśli dana sprawa trafi do sądu to jej wymiar może się zwiększyć nawet dziesięciokrotnie. Takie przypadki tropi ekopatrol Straży Miejskiej, który ma do dyspozycji samochód wyposażony w detektory do wykrywania stężenia tlenku węgla, amoniaku, pyłów zawieszonych.

- Poza samochodem niedługo chełmianie powinni spodziewać się także krążącego nad kominami wyposażonego w odpowiednie urządzenia drona – mówi Zbigniew Grochmal, komendant straży miejskiej w Chełmie. - Prowadzimy w tej sprawie rozmowy z wyspecjalizowaną firmą ze Świdnika. Ponadto nawiązaliśmy współpracę z Centralnym Laboratorium Pomiarowo – Badawczym w Jastrzębiu Zdroju, które będzie przyjmowało do analizy pobierane przez nas próbki popiołów. Słowem, ci którzy bezmyślnie wrzucają do pieca na przykład plastikowe butelki powinni mieć się na baczności. Jacek Barczyński

 

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty