Dzisiaj rozpoczyna się realizacja najnowszego projektu Stowarzyszenia Rozwoju Aktywności Społecznej „Triada” oraz Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur z Warszawy.
– Planujemy przebadanie grupy 400 uczniów, którzy są na etapie podejmowania decyzji o wyborze szkoły średniej – mówi Jarosław Martyniuk, koordynator projektu. – Druga grupa objęta badaniem to także 400 uczniów, którzy kończą kształcenie w szkołach zawodowych Chełma i Lublina. Celem badań jest poznanie motywacji młodych ludzi związanych z wyborem kształcenia zawodowego. Chcemy też poznać aspiracje i plany zawodowe uczniów szkół zawodowych.
Pieniądze na realizację projektu „Nowy wizerunek szkół zawodowych w Lublinie i Chełmie – większe szanse na rynku pracy” stowarzyszenie pozyskało w konkursie ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski w ramach programu Kapitał Ludzki.
Planowane badania obejmą również 300 pracodawców. Pozyskane informacje dotyczyć będą m.in. liczby i struktury oferowanych miejsc pracy, zapotrzebowania pracodawców na pracowników o określonych kwalifikacjach i kompetencjach, wymagań stawianych młodym pracownikom oraz oceny przygotowania zawodowego pracowników.
– Przez najbliższe dwa lata prowadzić będziemy monitoring zmian na rynku pracy i rynku kształcenia zawodowego – dodaje Martyniuk. – A potem powstanie diagnoza sytuacji. W ślad za nią zespół ekspertów działających
na rzecz szkolnictwa zawodowego i naukowców stworzy scenariusz rozwoju rynku pracy w perspektywie 2020 roku oraz szkolnictwa zawodowego
na terenie Lublina i Chełma.
Oficjalnym rozpoczęciem projektu będzie zaplanowana na dziś konferencja w Zespole Szkół Technicznych w Chełmie przy ul. Granicznej 2. Początek o godz. 11.