Tutejszy Zakłady Karny po raz drugi zorganizował Ogólnopolski Konkurs Pisania Ikon. Tym razem osadzeni przedstawili pod fachową ocenę aż 37 prac.
- Ważnym elementem jest także szerzenie pozytywnych wzorców poprzez tradycję narodową, kulturową i rodzinną w środowisku więziennym.
Angażowanie skazanych do tworzenia ma przekładać się na ich aktywność kulturową. - Tylko z naszego zakładu w konkursie wzięło udział czterech osadzonych, wszyscy narodowości polskiej - dodaje Rabczewska. - Do pisania ikon przygotował ich ks. Jerzy Ignaciuk, proboszcz prawosławnej parafii we Włodawie.
Wśród uczestników konkursu był także Litwin, Białorusini, Rosjanie i Ukraińcy, odbywający kary w innych jednostkach. Prace wszystkich oceniał ks. Ignaciuk wspierany przez Jolantę Madej, absolwentkę Wydziału Artystycznego UMCS oraz profesjonalnego ikonopisarza Mariusza Trochanowskiego, absolwenta Liceum Artystycznego w Zakopanem.
Jurorzy pierwsze miejsce przyznali osadzonemu z Aresztu Śledczego w Kielcach za ikonę św. Jana Chrzciciela. Drugie miejsce zdobył osadzony z Aresztu Śledczego w Warszawie - Białołęce za ikonę Spas Nierukotwornyj. Trzecia lokata przypadła skazanemu z Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu, który nadesłał cztery prace.
Wykonane przez osadzonych ikony zostały już przekazane na wystawę do włodawskiej biblioteki. Wernisaż prac odbędzie się w piątek 24 października o godzinie 12.