Włodawa słynie renomowanym Festiwalem Trzech Kultur, a Wojsławice od trzech lat podnoszą na coraz wyższy poziom swoje Spotkania Trzech Kultur. Tegoroczne rozpoczną się już za dwa dni.
– Naszym celem jest także integrowanie mieszkańców Wojsławic i sympatyków tej miejscowości oraz zaspakajanie rozbudzonych już kulturalnych potrzeb wojsławian – mówi Marian Lackowski, prezes Stowarzyszenia Miłośników Wojsławic i organizator spotkań.
Piątek, 27 lipca, będzie poświęcony kulturze żydowskiej. To spotkanie ma mieć charakter historyczno-obrzędowy, a rozpocznie się na babińcu synagogi o godz. 17. Złoży się na nie przygotowana przez Marka Wepę prezentacja multimedialna o polskich Żydach, po czym prelekcja Zbigniewa Lubaszewskiego na temat Żydów wojsławickich i chełmskich, ich obyczajów, zachowań, wiary, wyznania i miejsca w społeczeństwie.
Organizatorzy przewidzieli także słowno-muzyczną inscenizację w wykonaniu Duetu Shalom. Na zakończenie będzie można spróbować takich żydowskich przysmaków, jak cymes, maca, czy herbata z mięty.
Tego samego dnia również w kościele o godz. 21.30 rozpocznie się maraton organowy, po którym organizatorzy proponują wszystkim zainteresowanym nocne zwiedzanie cerkwi pw. Kazańskiej Ikony Matki Bożej.
Niedzielne spotkania rozpoczną się w południe od mszy świętej z muzyczną orkiestry i chóru "Wojsławianie”. Po nabożeństwie prezes Lackowski wręczy grupie osób akty przyznające im honorowe członkostwa Stowarzyszenia Miłośników Wojsławic.
Następnie uroczystości przeniosą się do cerkwi, do której ma być uroczyście wprowadzona kopia ikony św. Mikołaja. Jej pierwowzór znajdował się w jednej z miejscowych świątyń prawosławnych. Tam również zostanie odprawione nabożeństwo z udziałem chóru cerkwi prawosławnej pw. św. Jana Teologa w Chełmie.
Już poza świątyniami na placu przy synagodze zostanie ustawiona scena, na której wystąpią między innymi takie zespoły, jak Defis, Herkulanum, Heaven”, "Ale Babki” z męską kapelą, Chór "Wojsławianie” oraz Mateusz Szerement, Marlena Stangryciuk i Dariusz Tokarzewski z zespołu VOX. Ponadto obok rozłożą się stragany z przysmakami i wyrobami rękodzieła ludowego.
Podczas spotkań wolontariusze Stowarzyszenia Miłośników Wojsławic i Stowarzyszenia Hospicjum Domowego im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie będą prowadzić zbiórkę pieniędzy na rzecz niepełnosprawnej 5-letniej Julii Aleksiejuk z Putnowic.
Idea
– Był czas, że ludzie o różnych kulturach i wyznaniach potrafili żyć obok siebie w zgodzie – mówi ks. kan. Zbigniew Kasprzyk, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Wojsławicach. – Każdy pracował i modlił się na swój sposób, szanując siebie wzajemnie i tworząc zarazem niepowtarzalny klimat. Dlatego wielokulturowa historia i tradycja Wojsławic warta jest pielęgnowania, by móc się nią dalej ubogacać.
Podobnego zdania jest ks. mitrat Jan Łukaszuk, proboszcz cerkwi pw. św. Jana Teologa w Chełmie. – Cieszę się, że piękna tradycja integrowania byłych i obecnych mieszkańców Wojsławic jest pielęgnowana i mam nadzieję, że będzie to kontynuowane. Bardzo ważne jest, by zwłaszcza młode pokolenie poznawało historię, kulturę i tradycję swojej małej Ojczyzny, doceniając wkład w jej rozwój tych, którzy niegdyś tu mieszkali – mówi ks. Łukaszuk.