Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

7 maja 2022 r.
14:14

Co dziesiąte dziecko nie jest zaszczepione. "Po to jest medycyna, żeby ufać specjalistom, a nie znachorom"

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
56 5 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

Jeszcze w 2013 roku szczepieniom obowiązkowym poddawane były niemal wszystkie dzieci z Zamościa i powiatu zamojskiego, które powinny. A już w 2021 roku, np. przeciwko błonicy, tężcowi i krztuściowi, zabezpieczonych zostało tylko 87 procent pacjentów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Takie dane zawarto w informacji o stanie bezpieczeństwa sanitarnego za zeszły rok, którą przedstawiono miejskim radnym podczas ostatniej sesji. Statystyki zaniepokoiły radnego Janusza Kupczyka, który dopytywał, czy na tę sytuację wpływ mają tzw. ruchy antyszczepionkowe.

– Słusznie pan to zauważył i dla nas nadal jest to również bardzo niepokojące, co nie znaczy, że nie działamy w tym kierunku – zapewniała Genowefa Nowak z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zamościu. Mówiła o kontrolach, wydawaniu decyzji wzywających do szczepień, a nawet nakładaniu na „opornych” rodziców grzywien. Zapewniała jednak, że walka z ruchami antyszczepionkowymi jest naprawdę bardzo trudna. Choć przyznała również, że spadki w statystykach nie zawsze wynikają z niechęci rodziców, czasem również z odroczeń wynikających np. z chorób przewlekłych u dzieci.

Z roku na rok coraz gorzej

Tak czy inaczej ze szczepieniami obowiązkowymi nie jest w Zamościu dobrze. Zestawienie sanepidu wskazuje, że w 2013 roku przeciwko odrze, śwince i różyczce szczepiono 99,9 proc. dzieci, a w 2021 roku już tylko 89 proc. W przypadku błonicy, tężca i krztuścia, a także poliomyelitis w tym samym czasie odnotowano spadek z 99,4 do 87 proc. Najlepiej sytuacja wygląda ze szczepieniami przeciw gruźlicy, na którą w 2013 zaszczepiono 99,5, a w zeszłym roku 98,5 proc. osób.

W zamojskiej przychodni Spiromed, która ma pod swoją opieką chyba największą w mieście populację małych pacjentów również zaobserwowano spadek liczby wykonywanych szczepień obowiązkowych.

– Nie jest on aż tak duży jak w tych statystykach, ale jest – przyznaje Marlena Kordalska, pediatra i lekarz rodzinna z wieloletnim doświadczeniem. Z jej obserwacji wynika, że częściej antyszczepionkowe teorie, które szczególnie popularne stały się w czasie epidemii koronawirusa, znajdują podatny grunt wśród mieszkańców terenów wiejskich.

Trzeba edukować dorosłych

Kordalska podkreśla jednak, że cały personel Spiromedu mocno pracuje nad tym, by uświadamiać rodzicom korzyści płynące ze szczepień. – Już podczas zapisów dziecka do nas mówimy, że promujemy szczepienia i że zwyczajnie wolimy zajmować się pacjentami zaszczepionymi. Rodzice obiecują, że będą się do tego stosować, ale później z niektórymi bywa różnie – mówi lekarka. Ale też dodaje, że na naukę nigdy nie jest za późno. I zdarza się, że rodzice początkowo przeciwni zabezpieczaniu swoich dzieci przed chorobami, w końcu zmieniają zdanie.

– Mam pod opieką rodzinę z kilkorgiem dzieci, w której rodzice zdecydowali się na szczepienia dopiero, kiedy dzieci były w wieku około 3 lat – opowiada doktor Kordalska. Podkreśla jednocześnie, że obserwuje też coraz większą świadomość. Bo przybywa takich rodziców, którzy poddają dzieci nie tylko obowiązkowym, ale też dodatkowym, sugerowanym przez lekarzy szczepieniom.

Ufam lekarzom, nie znachorom

Pani Iwona z Zamościa jest mamą dwójki przedszkolaków: Tomka i Kornelki. Jej dzieci przechodzą wszystkie obowiązkowe szczepienia, choć nie zawsze dokładnie w terminie, który wynika z kalendarza szczepień. – Syn miał z reguły szczepienia nieco przesuwane w czasie, bo często je „odchorowywał”, po prostu po szczepieniu łapało go coś na kształt przeziębienia – opowiada zamościanka.

Córce, która miała dość poważne problemy zdrowotne, pani Iwona odroczyła szczepienie na odrę, świnkę i różyczkę i teraz trochę się boi. Bo w przedszkolu jest sporo dzieci z Ukrainy, gdzie ze szczepieniami bywa różnie. – I obawiam się, czy Kornelka nie zachoruje na którąś z tych chorób – przyznaje pani Iwona.

Nie zdecydowała się również na dodatkowe szczepienie przeciwko ospie wietrznej i teraz żałuje. Bo dzieci przeszły ją bardzo ciężko, zwłaszcza córka, która gorączkowała bez przerwy przez sześć dób.

– Ja ogólnie jestem za szczepieniami. Po to jest medycyna, po to się chodzi do lekarza, żeby ufać specjalistom, a nie znachorom. Wiem, że zdarzają się nieporządane odczyny poszczepienne, ale uważam, że korzyści wynikające ze szczepień zdecydowanie przewyższają ryzyko – mówi młoda mama.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

MKS FunFloor przegrał pierwszy mecz pod wodzą Pawła Tetelewskiego
galeria

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce

KPR Gminy Kobierzyce wyrasta na koszmar MKS FunFloor. W tym sezonie obie ekipy spotkały się już dwa razy i oba mecze zakończyły się porażkami lubelskiej siódemki. I nie jest ważne, czy na ławce trenerskiej zasiadała Edyta Majdzińska, czy jak w środowy wieczór Paweł Tetelewski. Drużyna z Dolnego Śląska w obu przypadkach była wyraźnie lepsza.

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie
galeria

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie

Jak uchronić się przed powodzią? Jakie organizmy żyją w Bystrzycy? Tego dowiedzieli się dzisiaj uczniowie ze szkoły podstawowej nr 39 w Lublinie podczas zajęć z programu "Aktywni Błękitni".

Trening kosmetologiczny dla seniorów
galeria

Trening kosmetologiczny dla seniorów

Automasaż, gimnastyka mięśni twarzy i pielęgnacja ciała. Tego uczyli się lubelscy seniorzy.

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

28-letni mieszkaniec Terespola zignorował zakaz wjazdu. Mężczyzna nie zauważył krawędzi rampy i utknął na torach kolejowych.

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lublin uczcił 162. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Władze oraz społeczność szkolna zapaliły znicze i złożyły kwiaty w miejscach pamięci.

Gala karnawałowa w Operze
7 lutego 2025, 18:00

Gala karnawałowa w Operze

Mamy karnawał, czas zabawy. Opera Lubelska zaprasza na Galę Karnawałową w stylu brilliant, która zaświeci blaskiem Wiednia i Paryża.

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!
MEMY
galeria

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!

22 stycznia obchodzimy Dzień Dziadka. To właśnie dzięki nim świat jest lepszy.

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu
galeria

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu

Ulica Bernardyńska nadal pozostaje zamknięta dla ruchu. Obowiązują objazdy komunikacji miejskiej. Decyzja o otwarciu ulicy może zapaść jutro.

Sebastian Rudol może wkrótce pożegnać się z Motorem Lublin

Sebastian Rudol pożegna się z Motorem Lublin?

Niespodziewane wieści transferowe. Według plotek wkrótce Motor Lublin może opuścić Sebastian Rudol. Środkowy obrońca pokazał się na jesieni z bardzo dobrej strony, ale w zimie żółto-biało-niebiescy sprowadzili już dwóch stoperów. „Rudi” ma przenieść się do pierwszoligowego ŁKS Łódź.

Zigi Zana

Miał być przełom, a jest problem. Kupiec nie zapłacił za najdroższą klacz aukcji Pride of Poland

Typowana jako faworytka ubiegłorocznej aukcji Pride of Poland, klacz Zigi Zana taką się okazała. Problem w tym, że stadnina w Michałowie do tej pory nie doczekała się 145 tys. zł euro. To cena, za którą wylicytował ją kupiec z Belgii.

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej
galeria

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej

Marianna Krasnodębska pseud. „Wiochna” zmarła w wieku 101 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w środę na cmentarzu na Majdanku.

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Gdyby nie reakcja świadków, mogłoby dojść do tragedii. Jedna z dziewczynek odskoczyła w ostatniej chwili.

Nie żyje muzyk disco polo. Zginął w wypadku samochodowym

Nie żyje muzyk disco polo. Zginął w wypadku samochodowym

Łukasz Obszyński, znany jako DJ Yogas, zginął we wczorajszym wypadku w Werbkowicach. Jak podaje policja - zderzył się czołowo z pojazdem wojskowym.

Pożar domu

Sąsiad uratował starszą kobietę z pożaru domu. Trwa zbiórka na odbudowę

Gdyby nie odważny sąsiad, pani Stanisława mogłaby spłonąć w pożarze swojego dobytku. Wójt gminy w specjalny sposób podziękował panu Januszowi, a przyjaciele uruchomili zbiórkę na odbudowę domu.

Pechowy Dzień Babci – seniorki straciły 65 tys. zł

Pechowy Dzień Babci – seniorki straciły 65 tys. zł

Dzień Babci nie był szczęśliwy dla seniorek z Lublina. Kobiety uwierzyły w historie o ataku na konto bankowe i wypadku wnuczki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium