Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

9 lipca 2014 r.
11:35
Edytuj ten wpis

4. Landart Festiwal: Drzewa inne niż wszystkie

0 0 A A

Konik Polski, Bukowa Góra, Stawy Echo - niewykluczone, że do listy pierwszych skojarzeń z Roztoczańskim Parkiem Narodowym dołączy kolejne - landarty.. W sobotę, 12 lipca, artyści zaprezentują kilkanaście nowych prac, a pod ogromnym jaworem we Floriance zagra Osjan

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- W 2008 roku po raz pierwszy pojechaliśmy z Jarkiem Koziarą na granicę polsko-ukraińską. Wtedy zaczęły powstawać pierwsze prace, m.in. te słynne ryby przecinające granicę - wspomina Barbara Luszawska, jeden z organizatorów IV Landart Festiwal.

Dziś to największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce. Co roku, gdzieś w Lubelskiem, przez kilkanaście dni z przyrodą mierzą się artyści i architekci z Polski i zagranicy. Tak jest też i tym razem. Na liście tegorocznych twórców znaleźli się Ukraińcy, Holendrzy, Łotysze i oczywiście Polacy.

- W tym roku po raz trzeci wracamy na Roztocze, ale tym razem do parku narodowego - mówi Luszawska. - To, że dyrekcja RPN nam zaufała, to chyba najlepsza rekomendacja naszego festiwalu.

Cenne przyrodniczo tereny są pod ścisłą ochroną. Dlatego artyści nie mogą użyć materiałów, które w sposób drastyczny naruszają naturalne piękno parku.

- Wszystkie projekty były konsultowane z RPN. Od ich zgody zależało, czy konkretna praca powstanie czy też nie. Bo może nie zostanie tam zna zawsze, ale na pewno na długo - tłumaczy Jarosław Koziara, autor wielu landartów (jego najnowsze dzieło powstaje właśnie przy Porcie Lotniczym Lublin w Świdniku) i współorganizator festiwalu.

Na 6-kilometrowym odcinku między Ośrodkiem Edukacyjno Muzealnym RPN w Zwierzyńcu, a Florianką powstanie łącznie 13 PRAC. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to DRZEWO. Zobaczymy więc: . "Grające drzewo” (Aleksandra Szulimowska i Paweł Marcinek), "Procesję” (Jarosław Koziara), "Św. Krzysztofa” (Sergiej Radkiewicz), "Rozmowę” (Bolesław Stelmach) czy "Tomografię drzewa” (Mirosła Maszlanko).

Artyści spędzili na Roztoczu prawie dwa tygodnie. - Dajemy szansę na kontakt ze sztuką też okolicznym mieszkańcom - mówi Koziara. - Czasem prowadzi to do zabawnych sytuacji. Idzie się do chłopa i tłumaczy, że chce się wyorać u niego na polu ogromną rybę. Początkowa niechęć z czasem przeradza się w entuzjazm, a nawet własne koncepcje.

SPACER, KONCERT, PIKNIK

Wernisaż (w formie 6-kilometrowego spaceru) w sobotę, 12 lipca. Zbiórka na parkingu muzeum RPN w Zwierzyńcu (ul. Plażowa 3) o godz. 16.20. Impreza zakończy piknikiem i koncertem zespołu Osjan we Floriance (ok. godz. 20:30).

Warto jednak przyjechać do Zwierzyńca i zobaczyć jak prezentują się prace, które powstały w czasie zeszłorocznej edycji festiwalu. Wszystkie można znaleźć w miejskim parku Zwierzyńczyk.

Organizator zapewnia też transport z Lublina. Autokar wyjedzie o godz. 13.30 spod Chatki Żaka (ul. Radziszewskiego 16). Aby zarezerwować sobie w nim miejsce trzeba do dziś w kasie Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) kupić wejściówkę w cenie 10 zł. Planowany powrót do Lublina ok. godz. 22:30.

Na wszystkie wydarzenia w ramach 4. Landart Festiwal wstęp wolny.

Artyści i tytuły prac:

Aleksander Nikitiuk (UA) - Forma
Aleksandra Szulimowska i Paweł Marcinek - Grające drzewo
Bolesław Stelmach - Rozmowa
Cezary Klimaszewski Katarzyna Wójtowicz - Zależności - obiekty
Jarosław Koziara - Procesja
Jarosław Lustych - Axis mundi
Karin van der Molen (NL) - Listen
Katarzyna Szczypior - Nieskończoność
Ked Olszewski - Pokusa
Laura Bistrakova i Iveta Heinacka (LV) - Time surface
Mirosław Maszlanko -Tomografia drzewa
Sergiy Radkevich (UA) - Św. Krzysztof
Waldemar Rudyk - Obiekty przenikające
Miejsce - Roztoczański Park Narodowy

Imprezy towarzyszące:
12 lipca - warsztaty fotografii otworkowej dla uczestników wernisażu /Marcin Moszyński i Marcin
Sudziński.

Program festiwalu
2-11 lipca realizacja projektów
12 lipca - spacer wernisażowy (trasa ok.6 km)
16:00 zbiórka przed Ośrodkiem Edukacyjno Muzealnym RPN Zwierzyniec, ul. Plażowa 3
20:30 Koncert zespołu Osjan - Florianka /obok Izby Leśnej

Pozostałe informacje

Julita po raz pierwszy poszła do gastronomii w wakacje, po 2 klasie technikum. W tym czasie dostawała jedynie 50 zł kieszonkowego od swoich dziadków
MAGAZYN

Pokolenie Z idzie do wakacyjnej pracy

Mogli wyjechać w góry, lub na Mazury. Albo leniwie spędzić wolny czas przed komputerem. Zdecydowali się jednak na dodatkowy zarobek. Pieniądze wraz z wiekiem coraz bardziej są potrzebne, a w roku szkolnym nie każdy może w końcu dorobić

Marcin Pigiel zdobył w Świdniku swoją ósmą ligową bramkę

Podlasie wygrało z Avią w Świdniku. „Nie mogli znaleźć na nas sposobu”

Dwie porażki na koniec sezonu zanotowali piłkarze Avii Świdnik i zakończyli sezon 23/24 na czwartym miejscu w tabeli. W ostatniej kolejce żółto-niebiescy musieli uznać wyższość Podlasia Biała Podlaska, z którym przegrali 0:1. Goście zgarnęli komplet punktów mimo że od 55 minuty grali w dziesiątkę

Tomasz Złomańczuk wcześniej pracował właśnie w Chełmiance, w której dodatkowo zagrał jego syn Marcel

Orlęta Spomlek zakończyły sezon remisem w Chełmie, wyjątkowy mecz trenera Złomańczuka

Na koniec sezonu Orlęta Spomlek przerwały serię porażek. Drużyna Tomasza Złomańczuka zremisowała na wyjeździe z Chełmianką 2:2, chociaż jeszcze w 86 minucie przegrywała 0:2.

37 lat temu Jan Paweł II odwiedził Lublin
Zdjęcia
galeria

37 lat temu Jan Paweł II odwiedził Lublin

III Pielgrzymka papieża Jana Pawła II w Polsce odbyła się między 8 a 14 czerwca 1987 roku. Papież w ciągu siedmiu dni odwiedził: Warszawę, Lublin, Tarnów, Kraków, Szczecin, Gdynię, Gdańsk, Częstochowę i Łódź.

Weekend z Modelkami
foto
galeria

Weekend z Modelkami

W ubiegły weekend w lubelskim klubie Helium wystąpił girlsband - Modelki, który tworzą: Aga, Zuza i Ula. Wylansowały takie hity jak: ”On Me”, ”Modelki”, ”Chyba że z Tobą”. Zapraszamy Was do obejrzenia fotogalerii z tego wydarzenia.

Sławin na sportowo czyli olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu
Zdjęcia
galeria

Sławin na sportowo czyli olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu

XVIII Festyn Sławin na sportowo - olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu odbył się w sobotę w Zespole Szkół nr 12 w Lublinie. Było gwarno i radośnie.

Skorzystają studenci i pracownicy. Uniwersytet w Daugavpils partnerem PANS

Skorzystają studenci i pracownicy. Uniwersytet w Daugavpils partnerem PANS

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie będzie współpracowała z Uniwersytetem w Daugavpils, jednym z najważniejszych ośrodków akademickich na Łotwie.

"Kibice zobaczyli sporo fajnych wyścigów". Opinie po meczu Orlen Oil Motor Lublin - ZOOleszcz GKM Grudziądz
galeria

"Kibice zobaczyli sporo fajnych wyścigów". Opinie po meczu Orlen Oil Motor Lublin - ZOOleszcz GKM Grudziądz

Tylko 10 biegów, ale pewna wygrana Orlen Oil Motoru nad ZOOleszcz GKM Grudziądz. Piątkowy mecz przerwały intensywne opady deszczu. Jak spotkanie rozegrane w nieco szybszym niż zwykle tempie podsumowali jego bohaterowie?

Iga Świątek po raz czwarty wygrała turniej French Open

Godzinka gry wystarczyła, Iga Świątek wygrała Rolanda Garrosa po raz czwarty

Nie było niespodzianki w finałowym meczu wielkoszlemowego turnieju Rolanda Garrosa. Iga Świątek, jak w większości poprzednich spotkań nie dała szans rywalce. W sobotę rozbiła Włoszkę Jasmine Paolini 6:2, 6:1.

Eko Piknik nad Zalewem Zemborzyckim. Przyjemne z pożytecznym
Zdjęcia
galeria

Eko Piknik nad Zalewem Zemborzyckim. Przyjemne z pożytecznym

Eko Piknik już po raz czwarty zagościł na Słonecznym Wrotkowie nad Zalewem Zemborzyckim. Uczestnicy najpierw wspólnie posprzątali okolicę, a następnie brali udział w grach, zabawach i pokazach.

Lewart Lubartów w sobotę zapewnił sobie awans do III ligi

Lewart Lubartów wraca do III ligi!

Lewart nie zmarnował szansy. W sobotę drużyna Grzegorza Białka pokonała Huragan Międzyrzec Podlaski 3:0 i na kolejkę przed zakończeniem rozgrywek zapewniła sobie awans do III ligi. Ostatni raz na tym poziomie zespół z Lubartowa występował w sezonie 2020/2021.

Rowerzyści już smarują łańcuchy. W niedzielę rajd i ognisko

Rowerzyści już smarują łańcuchy. W niedzielę rajd i ognisko

Sprzed siedziby starostwa powiatowego w Puławach na 35-km rowerową wycieczkę w niedzielę wyruszą setki miłośników dwóch kółek. W programie ognisko, grill i losowanie upominików. Cel - zalew za Matygami i rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Start o godzinie 9.

Pomoc ważniejsza niż bramki. Studenci zagrali dla podopiecznych Krajowego Towarzystwa Autyzmu
Zdjęcia
galeria

Pomoc ważniejsza niż bramki. Studenci zagrali dla podopiecznych Krajowego Towarzystwa Autyzmu

Za nami I Turniej Charytatywny o Puchar Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej Politechniki Lubelskiej. W zmaganiach, w których dział wzięli studenci lubelskich uczelni: PL, Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Przyrodniczego nie chodziło o laury i zwycięstwo, ale pomoc potrzebującym, podopiecznym lubelskiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu.

W maju w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie realizowany był m.in. projekt „Mamy Kreatywne Mamy”. W ramach projektu odbyły się zajęcia coachingowe, które przyniosły sporą dawkę wzruszeń i refleksji, a także spotkanie z Jolantą Dywańską, podczas którego poruszone zostały zagadnienia związane z pracą zawodową.

Biblioteka z Włodawy walczy o tytuł najlepszej w kraju. Na pewno na niego zasługuje

Jeszcze tylko przez niespełna dwa tygodnie potrwa ogólnopolski konkurs na najlepszą bibliotekę w kraju, organizowany przez portal granice.pl. Spore szanse na zwycięstwo ma Miejska Biblioteka Publiczna z Włodawy.

35-latek z Kraśnika znowu wpadł z narkotykami
Wideo

35-latek z Kraśnika znowu wpadł z narkotykami

Niemal kilogram substancji odurzających: amfetaminę, marihuanę, mefedron i tabletki ecstasy znaleźli policjanci w mieszkaniu i piwnicy 35-latka z Kraśnika. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do aresztu. Grozi mu kara do 10 lat więzienia, a w warunkach recydywy może zostać zwiększona o połowę.

Kalendarz
czerwiec 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna