Do niedzieli włącznie potrwa Carnaval Sztukmistrzów, święto ulicznego cyrku, które ściąga do Lublina artystów z różnych krajów świata.
Miejsca występów
W tym roku widzowie bezpłatnych występów będą krążyć między kilkoma miejscami:
• plac przed wejściem do Centrum Kultury
• pl. Litewski
• Krakowskie Przedmieście: nowa część deptaka obok pomnika Unii Lubelskiej
• Rynek (ale z tyłu Trybunału Koronnego, a nie przed wejściem)
• wirydarz klasztoru oo. dominikanów
• plac przed dawną siedzibą Teatru Andersena
• pl. Po Farze
• Błonia pod Zamkiem
• pl. Zamkowy, gdzie zobaczymy główne przedstawienie
Główna gwiazda
Najbardziej widowiskowym występem ma być „Galileo” francuskiej formacji Deux Ex Machina, która rozstawi na pl. Zamkowym wielką, kulistą konstrukcję, model planetarny, który będzie unosić się nawet 30 metrów nad ziemią. Konstrukcja posłuży artystom do spektakularnych akrobacji, a całość ma być opowieścią o powietrznych ludziach, którzy przynoszą Ziemi wiedzę. Pierwszy pokaz w piątek o godz. 22, zaś drugi w sobotę o godz. 21.30.
W razie deszczu
Gdyby zaczęło padać (prognozy mówią, że nie zacznie) niektóre występy będzie można przenieść do Centrum Kultury, Tarasów Zamkowych i do namiotu na Błoniach obok Zamku. Decyzje będą podejmowane w ostatniej chwili i ogłaszane poprzez internetowy portal Facebook.
Weź ulotkę!
Niemal wszystkie spektakle będą grane po kilka razy, więc jeśli ktoś przegapi jeden występ, może wybrać inny termin. Program w kieszonkowym formacie można wziąć za darmo w dwóch punktach punkcie informacyjnych: jeden działa na Błoniach obok Zamku, a drugi na pl. Zamkowym. Oba powinny być czynne we wszystkie dni festiwalu od godz. 10 do 22.
Zadzieramy głowy
Codziennie od rana (od godz. 10.30) można obserwować śmiałków chodzących po wysoko zawieszonych linach, które rozpięte są nad Rynkiem, między Wieżą Trynitarską i archikatedrą oraz między Bramą Krakowską i Ratuszem. Dodatkowo, w sobotę i niedzielę, liny będą rozpięte również między biurowcami urzędów przy Wieniawskiej i Lubomelskiej.
Spróbuj sam
W tym roku każdy będzie mógł spojrzeć na miasto z takich wysokości, dzięki okularom z wirtualną rzeczywistością. Trzeba o nie pytać w punkcie informacyjnym.
Jeśli ktoś się uprze, że chce chodzić po linie, albo będzie tego bardzo ciekaw, też będzie mieć taką możliwość. Warsztaty na bardzo niskich, ale bardzo bezpiecznych wysokościach będą się odbywać w piątek, sobotę i niedzielę na Błoniach koło Zamku. Bezpłatnie, wystarczy przyjść. Dzisiaj między godz. 16 a 19, w sobotę od 15 do 20, zaś w niedzielę od 15 do 19.
Warsztaty Cyrkowe będą się też odbywać w Tarasach Zamkowych w sobotę i niedzielę od godz. 15 do 18.30.
Ponadprogramowo
W tym roku wyznaczono cztery miejsca dla artystów, którzy chcieliby spontanicznie wystąpić ze swoim programem. To pl. Litewski, pl. Rybny, pl. Teatralny i plac przed pedetem.
– Bardzo byśmy nie chcieli, aby występowali w ciągu deptaka, na ulicy Grodzkiej i przed Trybunałem – mówi Grzegorz Rzepecki, dyrektor Warsztatów Kultury i tłumaczy, że spontaniczne występy mogą utrudniać przejście pieszym. – Z badań, które robiliśmy dwa lata temu wynika, że mieszkańców Lublina najbardziej niepokoiło to, że artyści blokują ruch uliczny.
Więcej autobusów
Nocne autobusy będą jeździć częściej we wszystkie dni festiwalu. Odjazdy z pl. Wolności zaplanowano na godz. 23, 23.30, 0.00, 0.30, 1.00, 1.30, 2.00, 2.30, 3.30 i 4.30. – Dodatkowo, na czas trwania imprezy, linie N1, N2 i N3 będą obsługiwane autobusami przegubowymi – zapowiada Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego.
Więcej niż plac zabaw
I jeszcze jedno. Specjalnie dla dzieci rozkładać się będzie Klanzowe Miasteczko Zabaw Niezwykłych, które będzie działać w parku na pl. Kaczyńskiego. Dziś od godz. 16 do 19, zaś w sobotę i niedzielę od 12 do 17.
Artyści tegorocznej edycji
Sztukmistrz
Ten spektakl to namacalny dowód na to, że można żonglować płynem i wcale go przy tym nie rozlać. W ruch pójdzie szklanka, obręcz i inne rekwizyty.
Mantega Isernhagen „Wonder drink show”. Piątek: godz. 16.30 i 18.30 przed CK. Sobota: godz. 18 przed CK i 19.30 na Rynku. Niedziela: godz. 16 i 18 na Rynku.
Abraham
Komediowy występ będący opowieścią o sportowcu, który bardzo chce bić rekordy i być na podium. Jak zauważają sami organizatorzy festiwalu „artysta tworzy swoją sztukę z niczego”.
Abraham Arzate „The record breaker”. Piątek: godz. 16.30 i 18.15 na Rynku. Sobota: 16, 18 nowa część deptaka. Niedziela: 17 i 19 na Rynku.
Powrót
Artysta, który był już na Carnavalu Sztukmistrzów dwa lata temu. Żongluje nie tylko przedmiotami, ale też humorem, wciąga do gry publiczność.
Cie du Trottoir „BAM !”. Piątek: godz. 17.30 i 19.15 przed CK. Sobota: 17 przed CK, 19.40 na nowej części deptaka. Niedziela: 17 i 19 na pl. Litewskim
Pan Ząbek
Przedstawiać raczej nie trzeba. Iluzjonista budujący spektakle na interakcji z publicznością. Dla widzów powyżej 7. roku życia.
Pan Ząbek „Rosyjska ruletka”. Piątek: godz. 17.30 i 20.20 na pl. Litewskim. Niedziela: 16 i 18 na nowej części deptaka
Starsza pani
Widzowie zobaczą starszą panią z Finlandii, stającą na głowie na chodziku, podporządkowującą sobie hula hop i żonglującą. Nie trzeba brać tego występu nazbyt serio, bo pani nie aż tak bardzo „starsza”, a przynajmniej tak nie wygląda.
Sari Mäkelä „The Great Granny Show!”. Piątek: godz. 18.15 i 19.40 na pl. Litewskim. Sobota: 16.30 i 18.15 na pl. Litewskim. Niedziela: 16.00 i 17.30 przed CK
Akrobaci
Historia miłosna opowiedziana za pomocą podniebnych akrobacji na podzespołach burleski i westernu.
Marcel et ses Drôles de Femmes „Miss Dolly”. Piątek i sobota: godz. 19 na pl. Litewskim
Szczudlarze
Wyfraczeni panowie występują na szczudłach, na których poruszają się niezwykle naturalnie i zwinnie. Zaczepiają ludzi i jest wesoło. Bardzo wesoło. Uwaga! Powtórki nie będzie!
Theater Irrwish „Wegenstreits Guests”. Piątek: godz. 18.30 nowa część deptaka.
Theater Irrwish „Mudjumping
Ci sami goście od szczudeł i fraków wcielą się nieco wcześniej w obdartych włóczęgów żyjących na ulicach i popisujących się swoimi sztuczkami. Widział ktoś taniec brzucha w wykonaniu kogoś, kogo nazwalibyście lumpem?
Theater Irrwish „Mudjumping”. Piątek: godz. 16.30 nowa część deptaka.
Też wystąpisz
To nie jest spektakl dla nieśmiałych ludzi. Artysta wyciąga z tłumu widzów na środek swojej ulicznej „sceny” i wydaje różne polecenia. Reszta ma z tego ubaw. Zanosi się na jeden z lepiej wspominanych występów tegorocznej edycji. Trzeba tylko zabrać ze sobą sporo dystansu do samego siebie.
Claudio Mutazzi „Street Coffee”. Piątek: godz. 17.30 i 19.40 na nowej części deptaka. Sobota: 16 przed CK i 17.15 na pl. Litewskim. Niedziela: 17 i 19 na nowej części deptaka.
Sztuczki
Młody artysta będzie się popisywać przed publicznością żonglując maczetami nad głowami widzów i oswobadzając się z kaftana bezpieczeństwa, 15 metrów łańcucha i dwóch kłódek. Klasyka.
Kacper Wydmański „Wydmański Show”. Piątek: godz. 17.30 i 19.30 na Rynku. Sobota: 17 na nowej części deptaka, 18.30 na Rynku. Niedziela: 16.45 przed CK i 18 na pl. Litewskim.
Bardziej teatr
Jest ona i on. Ona to kropka, a on to przecinek. Spektakl bez słów. Bardziej teatr, niż popisy i sztuczki.
El Cruce „Punto y Coma”. Piątek, sobota, niedziela: godz. 21 u dominikanów.
Połykacz mieczy
Wielokrotny rekordzista świata, nie stroniący od ryzyka i brawury.
Krystian Minda – połykacz mieczy. Piątek: 20.30 i 21.30 przed „dawnym Andersenem”. Sobota i niedziela: 20.30 i 21.30 na Rynku.
Plucie ogniem
Nic dodać, nic ująć. Z cyklu „lepiej nie próbujcie tego w domu”.
Marcin Ex Styczyński – plucie ogniem. Piątek: 21 i 22 przed „dawnym Andersenem”. Sobota i niedziela: 21 i 22 na Rynku.
Mattatoio Sospeso
Jeżeli z zeszłorocznej edycji dobrze zapamiętaliście występ dwóch takich, którzy „biegli” po obrazach wyświetlanych na ścianie kamienicy przy Olejnej to może się Wam spodobać również ten występ. Także tu ściana będzie dla artystów podłogą, chociaż to już inna ekipa niż ostatnio. Tym razem ujrzymy włoski melodramat małżeński.
Mattatoio Sospeso „Out!”. Piątek i sobota: godz. 18, pl. Po Farze. Niedziela: godz. 17, pl. Po Farze
Stefano di RENZO
Przychodząc na ten występ, zobaczycie faceta, który do perfekcji dopracowane ma nie tylko wyczucie równowagi, ale też okiełznał grawitację i siły odśrodkowe. Wie dokładnie, gdzie coś spadnie, co się wychyli gdy się przechyli. I niczego nie upuści.
Stefano Di Renzo „Hold on”. Sobota: godz. 17 i 19 u dominikanów. Niedziela: 16 i 18 u dominikanów
Neljä Ässää
Żal przegapić. Panowie wymyślili sobie, że będą grać znane przeboje. I grają, z każdego po kilka sekund. Prawdopodobnie to najszybsze covery świata, skrót w tempie Teleexpressu, chociaż Teleexpress to przy nich same dłużyzny. Ktoś powie, że to muzyczny wygłup, ktoś dostrzeże w tym bardzo dużo humoru.
Neljä Ässää „The Best Cover Band in the World”. Piątek: godz. 20, pl. Po Farze
Sakso disco
Koncert polskiego zespołu muzycznego inspirującego się muzyką klubową i jazzem zarazem. Akustyczna wersja muzyki drum’n’bass, disco oraz house grana na dwóch saksofonach i perkusji.
3Kings. Piątek: godz. 20.45, pl. Po Farze, 0.00 klub festiwalowy na Błoniach pod Zamkiem
Dziewczyny na szarfie
Duet 16-letnich akrobatek występujących nie tylko na szarfach i obręczach, ale też sięgających po scenki komediowe.
Sik Sisters. Piątek: godz. 21.30, pl. Po Farze. Sobota i niedziela: 14 i 19 Tarasy Zamkowe
Rajzefiber
Sprawdziliśmy w słowniku. To naprawdę słowo z języka polskiego (dokładnie z gwary śląskiej) oznaczające stan podenerwowania przed podróżą. Nazwa tego zespołu muzycznego jest nieco przekorna, bo twórczość jest raczej spokojna.
Rajzefiber. Piątek: godz. 23 w klubie festiwalowym na Błoniach. Sobota: 19.30, Próba Cafe (Grodzka 5a). Niedziela: 18, Próba Cafe
Murmuyo
Pamiętacie może dwóch klaunów, którzy kilka lat temu zatrzymywali samochody przed Pocztą Główną? Jeden z nich wraca do Lublina i na środku ruchliwej ulicy będzie próbował zbudować sobie nowy dom, angażując w to przypadkowych przechodniów (nieśmiali krok w tył). Klaun ląduje na ulicy wskutek eksmisji.
Murmuyo „!Fuera!”. Sobota: godz. 17 i 19, pl. Po Farze. Niedziela: 16 i 18, pl. Po Farze.
Bałkańskie rytmy
Zresztą nie tylko bałkańskie, bo również cygańskie i żydowskie serwować będzie rodzinny zespół z Wrocławia. W instrumentarium są skrzypce, trąbka, akordeon, kontrabas, instrumenty perkusyjne. Oraz śpiew.
Kapela Timingeriu. Sobota: godz. 20.30, pl. Po Farze, 23 w klubie festiwalowym na Błoniach pod Zamkiem. Niedziela: 19, pl. Po Farze
Zabawa z orkiestrą
Wciągająca do zabawy 12-osobowa orkiestra dęta z Finlandii, która łączy muzykę bałkańską z afrobeatem i kolumbijską cumbią.
Orchestre International du VETEX. Sobota:godz. 22.30, pl. Po Farze i 0.30 w klubie festiwalowym na Błoniach. Niedziela: 20, pl. Po Farze
Spektakle biletowane
Niewielka część spektakli to wydarzenia płatne. To występy wymagające zamkniętej sali, o ograniczonej liczbie miejsc. Za bilet trzeba zapłacić 15 zł, sprzedaż prowadzona jest we wszystkich salonach Empik, sklepach Media Markt i Saturn oraz przez stronę internetową ticketpro.pl.
Na spektakle w Centrum Kultury jednorazowo może wejść 160 osób, na te w dużym namiocie ponad 500.
• Les Paraconteurs „Consequences” to spektakl dwóch panów, którzy z niczego są w stanie wyczarować różne sytuacje społeczne, w tym wizytę w dyskotece, pobyt na tamtym świecie, a nawet... bycie żabą. Piątek: godz. 18, Centrum Kultury.
• Kolektyw Kejos „Miasto, którego nie było” Lublin widziany oczami artystów spoza Lublina. – Zaprosiliśmy artystów z całej Polski, którzy wzięli udział w castingu. W wyniku tego castingu wyłoniliśmy pięciu artystów nowego cyrku – mówi Marta Kuczyńska. Spektakl opiera się o legendy i nie tylko, opowieści prawdziwe i zmyślone. – Staraliśmy się oddać atmosferę miasta, które jest wielokulturowe, otwarte – mówi Kuczyńska. Piątek: godz. 17 i 20.30, namiot na Błoniach obok Zamku.
• Teatro Tatro „Circus Charms” to widowisko szczególnie polecane dzieciom. Opowieść o młodym człowieku, który bardzo chciał zostać cyrkowcem, tylko cyrk nie bardzo chciał go przyjąć. Dzięki lalkom zobaczyć mamy na scenie ćwiczenie rekina, czy australijskie zające. Sobota i niedziela: godz. 15.30, namiot na Błoniach obok Zamku.
• Kolektyw Kejos „Pitagoras 3D” łączący żonglerkę i teatr ruchu. Samozwańcza profesor przeprowadza eksperymenty z publicznością. Sobota: godz. 18.30, Centrum Kultury. Niedziela: godz. 17.30, również w CK.
• Collectif de la Bascule „Rien nest moins sûr” to popis perfekcyjnej synchronizacji żonglerów i akrobatów tworzących razem coś na kształt maszyny. Sobota i niedziela: godz. 19, namiot na Błoniach pod Zamkiem.