Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

26 sierpnia 2021 r.
17:10

Europejski Festiwal Smaku w Lublinie stawia na Polskę. Koncerty i inne wydarzenia

48 2 A A
4 września 2021 12:00
Konferencja prasowa zapowiadająca 13. edycję Europejskiego Festiwalu Smaku w Lublinie
Konferencja prasowa zapowiadająca 13. edycję Europejskiego Festiwalu Smaku w Lublinie (fot. Paweł Buczkowski)

Stan Borys będzie recytował Norwida, a diva operowa Dominika Zamara zaśpiewa w lubelskiej katedrze. 13. edycja Europejskiego Festiwalu Smaku zapowiada się bardziej kameralnie niż zwykle, wciąż jednak będzie łączyć doznania kulinarne z kulturalnymi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Festiwal, co roku prezentujący dziedzictwo jakiejś innej części świata, tym razem stawia przede wszystkim na Polskę. Przedsmak już w następny weekend 4-5 września (godz. 12-16) w Muzeum Wsi Lubelskiej, gdzie będą pokazy kulinarne, warsztaty wyrobu cydru i degustacje. Od poniedziałku 6 września m.in. warsztaty szkoły gotowania, a od środy 8 września jarmark na Starym Mieście. Stragany będą tam aż do końca imprezy 12 września. W tym roku dodatkowo pojawi się także tzw. Targ Romantyczny wyłącznie z lokalnymi smakołykami. – Na placu Rybnym pojawią się produkty regionalne: nasze sery, chleby i cydry – zapowiada Waldemar Sulisz, dyrektor Europejskiego Festiwalu Smaku.

Jednym z gości festiwalu będzie wokalista Stan Borys, który wróci do spotkań z publicznością po dwóch latach od udaru. W Lublinie będzie można go spotkać np. w czwartek 9 września o godz. 19 podczas spotkania z fanami w studiu muzycznym im. Budki Suflera w Radio Lublin. – Tam będą prezentowane jego piosenki, będzie też podpisywał płyty – zapowiada Sulisz. Borys będzie też recytować wiersze Cypriana Kamila Norwida w sobotę 11 września o godz. 16 w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej.

Norwid będzie obecny na festiwalu także podczas koncertów. Organizatorzy zamiast występów w plenerze, w tym roku postawili na wydarzenia organizowane w lubelskich kościołach. W piątek 10 września o godz. 19 w bazylice dominikanów zaśpiewa Kaja Mianowana. W sobotę 11 września w kościele ewangelicko-augsburskim św. Trójcy w Lublinie (Ewangelicka 1) wystąpi zaś Myra Horal z zespołem Tryptyk. – Zmierzy się z wielkim utworem „Bema pamięci żałobny rapsod”, który śpiewał kiedyś Czesław Niemen – zapowiada Waldemar Sulisz.

Na zakończenie festiwalu w katedrze (niedziela, 12 września, godz. 20) zaśpiewa Dominika Zamara, którą organizatorzy wydarzenia określają mianem księżniczki światowej opery. – To Polka mieszkająca na stałe we Włoszech, która śpiewa na największych salach koncertowych świata. Myślę, że to będzie wielkie wydarzenie – deklaruje dyrektor festiwalu.

Z innych wydarzeń artystycznych warto wspomnieć o wystawie obrazów Daniele Donde w Muzeum Historii Miasta Lublina. Festiwal to również konkursy i spotkania kulinarno-historyczne oraz m.in. podwórkowy festiwal piwa „Lubelski kraft” na podwórku Sezonu przy Złotej 2.

– Chcemy wypromować Lubelszczyznę, że jest regionem nie tylko rolniczym, nie tylko składającym się z bardzo wartościowych ludzi, ale przede wszystkim mającym bardzo bogate tradycje kulinarne, bo pamiętajmy, że jeździ się tam, gdzie dobrze dają jeść – mówił podczas konferencji zapowiadającej festiwal Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Z kolei zastępca prezydenta Lublina Beata Stepaniuk-Kuśmierzak przekonywała jak ważne jest dziedzictwo kulinarne. – Za każdym razem organizatorzy zabierają nas w wyjątkową podróż, w której smakujemy, która jest z jednej strony uciechą dla ciała, myślę o wielu bogactwach kulinarnych, które mamy okazję smakować, ale też dużą ucztą duchową. Przez koncerty, wystawy uzupełniamy to, z czego nasz region słynie – powiedziała.

Pełny program Europejskiego Festiwalu Smaku na stronie europejskifestiwalsmaku.pl/program

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30