Festiwal Kody to występy światowej sławy eksperymentatorów, odkrywcze interpretacje standardów, niestandardowe wykorzystywanie instrumentów, kompozycje najwybitniejszych polskich i zagranicznych twórców, koncerty w malowniczych przestrzeniach.
na świecie, Johna Zorna, jazzmana cenionego za nowatorskie techniki kompozytorskie i odkrywcze interpretacje standardów, i Billa Laswella, wybitnego basisty i człowieka uznawanego za jednego z najbardziej kreatywnych producentów muzycznych.
Niemniej interesująco zapowiada się drugi dzień II Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej "Kody”. Najważniejszym wydarzeniem niedzieli będzie blok koncertowy na wirydarzu dominikańskim, który rozpocznie się o godz. 19. Złożą się na niego trzy koncerty, w tym dwa premierowe, przygotowane specjalnie na Kody, mające za temat dzwon.
W jednym z koncertów wystąpią mieszkający w Polsce Węgier Szabolcs Esztenyi, który komponuje, a potem wykonuje swoje utwory, improwizując na fortepianie, oraz syntezatorzysta Tadeusz Sudnik.
Festiwal Kody 2010 w Lublinie (pełny program)
Pierwszy, grając na fortepianie totalnym, czyli z bezpośrednim wykorzystaniem wszystkich jego elementów, i drugi, grając na swoich urządzeniach elektronicznych i przetwarzając partie pierwszego, będą ogrywać ideę dzwonów: ich konstrukcję i strukturę dźwięków.
W przyszłym tygodniu wystąpią m.in. Philip Glass, amerykański geniusz muzyki filmowej, Paweł Romańczuk, Jędrzej Kuziela i Tomasz Orszulak z Małych Instrumentów, Apostolis Antimos, Yannis Kyriakides, Grigoris Ikonomu i Jorgos Skolias, jednorazowy kwartet znakomitych greckich muzyków, i Vienna Vegetable Orchestra, austriacki zespół grający na instrumentach-warzywach.
Festiwal zakończy się w przyszłą sobotę koncertem monograficznym w filharmonii, w którym zabrzmią premierowo utwory estońskiego kompozytora Arvo Pärta.