Nie trzeba od razu pleść, bo można też strugać, rzeźbić, tkać, wycinać… tylko wcześniej trzeba się zapisać. W środę w południe zaczną się zapisy na darmowe warsztaty Jarmarku Jagiellońskiego, który w tym roku potrwa od 17 do 19 sierpnia i dostarczy nam m.in. występów Natalii Kukulskiej, Pauliny Przybysz i Wojtka Mazolewskiego
Na jarmarku spodziewani są nie tylko twórcy z różnych stron Polski, ale też z Litwy, Ukrainy, Białorusi, Węgier i Słowacji. – A także po raz pierwszy z Bułgarii, Szwecji i Maroka – chwalą się Warsztaty Kultury, które od dziś przyjmują zapisy na bezpłatne zajęcia z artystami.
Tylko dla dorosłych
Na część zajęć mogą się zgłaszać tylko osoby pełnoletnie. Dotyczy to * warsztatów z budowy prostych instrumentów trzcinowych * kursu wykonywania koronki teneryfowej * zajęć z wyrobu ozdób z drutu * warsztatów z koronki klockowej * warsztatów strugania drewnianych koników * zajęć z wykonywania karpackiej biżuterii koralikowej. Wyłącznie osoby dorosłe mogą uczestniczyć w * Letniej Szkole Koronkarstwa.
Także dla młodszych
Wystarczy skończyć 16 lat, by wziąć udział w wielu innych zajęciach: * kursie tworzenia zazdrostek miejskich * zajęciach z frywolitek * warsztatach wykonywania drewnianych gwiazd kolędniczych * rzeźby w korze topoli oraz * kursie wyplatania różnych rzeczy z korzenia sosny
Zajęcia dla dzieci
Najmłodsi mogą w tym roku spróbować swoich sił w * wykonywaniu kwiatów z bibuły * wyplataniu instrumentów z wikliny * produkcji papieru czerpanego * tworzeniu szydełkowych bransoletek * produkcji zabawek z siana * wykonywaniu pająków oraz * tkaniu na krosienkach. Wspomniane zajęcia są dostępne dla osób w każdym wieku.
Ograniczenia wiekowe pojawiają się w przypadku zajęć z * tworzenia kartonowych gwiazd kolędniczych (od lat 8 do 12) * tkania krajek na bardku (powyżej 10 lat, z opiekunami) * wycinanek lubelskich (jedne zajęcia dla dzieci w wieku od lat 6 do 12, drugie dla osób od 13 lat wzwyż) * pisanek lipskich (powyżej 13 lat) * lepienia glinianych gwizdawek (od lat 7) * koronki teneryfowej (od lat 10 do 17) * malowania drewnianych zwierzątek (od lat 6 do 12) oraz *warsztatów z plecionkarstwa (od lat 10).
Jak się zapisać?
Poprzez formularze, na które można trafić ze strony jarmarkjagiellonski.pl. Formularze będą aktywne od dziś, od godz. 12. W razie problemów lub wątpliwości można dzwonić do Warsztatów Kultury pod numer 81 533 08 18. (drs)
Co w tym roku?
Jarmark Jagielloński to nie tylko okazja do zakupów rękodzieła i różnych przysmaków. To również dużo muzyki (m.in. z Cypru, Maroka, Norwegii, Mongolii i Bułgarii), w tym specjalny koncert re:tradycja (17 sierpnia, dziedziniec Zamku, godz. 19.30), podczas którego znani polscy artyści co rok mierzą się z tradycyjnym repertuarem wspólnie z ludowymi śpiewakami. Tym razem za rzeszowskie melodie weźmie się Natalia Kukulska, Paulina Przybysz zmierzy się z muzyką mikroregionu kajockiego, Barbara Wrońska zaśpiewa pieśni z wielkopolskiej Biskupizny, a Wojtek Mazolewski ma wkroczyć w świat niewielkiej grupy etnicznej Laskowiaków.