Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Recenzje książek

5 grudnia 2023 r.
7:29

Książki z dawnych lat idealne na prezent (nie) tylko dla dzieci

Autor: Zdjęcie autora KaNa
0 A A
(fot. pixabay.com)

Kilkanaście dni temu ogłosiliśmy konkurs z okazji Tygodnia Biblioterapii. Teraz przyszła pora, aby sprawdzić, jakie lektury są nam bliskie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zbliżające się Mikołajki i Święta Bożego Narodzenia to doskonała okazja, aby najmłodszych obdarować książkami. Za każdą lekturą z dzieciństwa kryje się jednak jakaś historia. Z tej okazji oddajemy głos naszym Czytelnikom i redaktorom „Dziennika Wschodniego”. Być może będzie to powrót do wspomnień z czasów młodości, albo inspiracja dla tych, którzy szukają czegoś pod choinkę.

– W dzieciństwie zafascynował mnie zbiór baśni fińskich "Ptaki czarownicy". Nie są to cukierkowe bajki o księżniczkach i dobrych duszkach, a wprost przeciwnie: mnóstwo tam czarownic, diabłów, duchów, zwierząt mówiących ludzkim głosem. Nawet ilustracje są czarno-białe, surowe, nieco przerażające. Ale, jak w każdej prawdziwej baśni, dobro, miłość, uczynność, spryt zawsze zwyciężają. Te uniwersalne prawdy przemawiają do kolejnego pokolenia - książkę z 1988 roku mają okazję poznać teraz moje dzieci – mówi pani Anna.

– Trudno jest mi wybrać jedną ulubioną bajkę i jednego bohatera. Chciałabym opowiedzieć Państwu o Plastusiu, który jest bohaterem książki Marii Kownackiej ,,Plastusiowy pamiętnik”. Do dziś mam tę książkę na półce. I, mimo że minęło już tyle lat, lubię ją otworzyć i przeczytać choć króciutki fragment. – wspomina z sentymentem Czytelniczka Ewelina.

- Rodzice i starsze rodzeństwo czytali mi do snu. Najmilej wspominam „Muminki” i „Harry'ego Pottera” – pisze studentka Wiktoria i jak dodaje: - Jednak lekturą, która szczególnie zapadła mi w pamięć, a przede wszystkim, dzięki której nauczyłam się płynnie czytać były "Dzieci z Bullerbyn".

 

Z kolei dla pana Wiesława z Kraśnika przygoda z czytaniem zaczęła się od „Świerszczyka”. Później były Baśnie Andersena i twórczość Marii Konopnickiej.

– Wymiana książek była dość kłopotliwa, gdyż musiałem je targać w tornistrze, a do szkoły mieliśmy ponad 4 km po drodze gruntowej. W śniegu, w deszczu, w błocie, w tumanach kurzu dumnie kroczyliśmy do naszej szkoły w Spławach. Pierwszą moją nagrodą książkową za frekwencję w 5 klasie była książka "Dzieci kapitana Granta" Juliusza Verne. Do dziś ją mam, akurat moja wnusia Maja czyta ją teraz. Specjalnie dokupiłem duże regały. Część książek mam też w piwnicy, a część oddałem do pobliskiej biblioteki – opowiada Wiesław.

A co kiedyś czytali dziennikarze naszej Redakcji?

Jedną z moich pierwszych fascynacji była „Podróż do wnętrza ziemi”. Później czytałem „Dywizjon 303” – przez tę książkę chciałem zostać pilotem. Gdy zapisali mnie do biblioteki szybko przeczytałem wszystkie książki dla dzieci – mówi redaktor naczelny Jerzy Kowalczyk.

- Mama czytała mi kolekcję Baśni w wydaniu Disneya. Z sentymentem wspominam te książki i trzymam je na strychu, aby w przyszłości przekazać swoim dzieciom. Z kolei „Harry Potter” był pierwszą książką, którą przeczytałam samodzielnie. Nie cierpiałam za to „Dzieci z Bullerbyn” – przyznaje dziennikarka Ismena.

 

"Ptaki czarownicy", wydanie z 1988 roku (fot. nadesłane)
"Ptaki czarownicy" (fot. nadesłane)
"Plastusiowy Pamiętnik" (fot. nadesłane)
"Plastusiowy pamiętnik", wydanie z 1987 roku (fot. nadesłane)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Daniel Iwanek (z lewej) i Wiktor Bis zaliczyli w Peru bardzo udany start

Sukcesy zawodników KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka w mistrzostwach świata w Peru

Mistrzostwa świata odbywały się w prestiżowym ośrodku sportowym Villa Deportiva Nacional w Limie. W zawodach, organizowanych pod patronatem Prezydent Peru Diny Boluarte i Caritasu, zawodnicy z Lubelszczyzny zdobyli 18 medali.

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Dom policjantki z lubelskiej komendy kilka tygodni temu stanął w płomieniach. Spalił się prawie cały dobytek rodziny. Ruszyła zbiórka na odbudowę.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30