Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

13 sierpnia 2014 r.
18:51
Edytuj ten wpis

Jarmark Jagielloński: Wycinanki, Oskar Kolberg, Ukraina i jeszcze więcej muzyki

Jeśli pogoda dopisze, to w ten weekend centrum Lublina zaleje 150-tysięczny tłum: kupców, artystów, turystów i mieszkańców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Organizowany od 2007 roku Jarmark Jagielloński nawiązuje do handlowych i wielokulturowych tradycji miasta. Od XV wieku do Lublina ciągnęły wozy obładowane węgierskim winem i zbożem z Wołynia, powstawały warsztaty rzemieślnicze i składy kupieckie, a na rynku spotykali się kupcy z całego świata. By odtworzyć atmosferę tamtych jarmarków organizatorzy imprezy zaprosili do Lublina ponad 400 artystów i twórców ludowych.

Staromiejskie uliczki szczelnie wypełnią się straganami, powietrze wypełnią zapachy potraw staropolskich, litewskich, słowackich, białoruskich i ukraińskich, na każdym rogu będą przygrywać uliczni grajkowie, a między tym wszystkich przepychać się będzie wielka metalowa kura.

- To nie jest zwykły jarmark, ale wyselekcjonowana twórczość ludowa w najbardziej czystej formie - zapewnia Marta Graban-Butryn z biura organizacyjnego imprezy.

Wycinanka, Oskar i Ukraina

Klucząc między straganami warto pamiętać, że tegoroczny jarmark ma trzy główne osie tematyczne. Pierwsza to wycinanka, która będzie tematem przewodnim wielu wystaw i warsztatów. Drugi cykl wydarzeń poświęcony jest Oskarowi Kolbergowi, najwybitniejszemu polskiemu etnografowi. Podczas jarmarku usłyszymy spisane przez badacza ludowe pieśni i legendy.

Trzeci temat przewodni to historia i tradycja naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Na stoiskach będzie można spotkać twórców z praktycznie całej Ukrainy, przed Teatrem Andersena (ul. Dominikańska 1) pojawi się plenerowa wystawa zdjęć poświęcona historii krymskich Tatarów, a ze sceny na Placu Po Farze usłyszymy tradycyjne kozackie melodie.

- Druga scena stanie na placu przed Teatrem Andersena. Tutaj też będą odbywały się nocne potańcówki, które stały się tradycją Jarmarku - mówi Piotr Zieniuk z Warsztatów Kultury.

To tańca zagrają: Kapela Braci Dziobaków, Tęgie Chłopy, Hulajhorod czy Hałas Trio. Potańcówki w piątek, sobotę i niedzielę od godz. 22 do 2 w nocy.
Dla małych i dużych

Warto zajrzeć też na błonia pod Zamkiem, gdzie rozłoży się plac tradycyjnych gier i zabaw. Będzie można zagrać w kapsle, hacele, w klasy czy też spróbować swoich sił w grze w Kiczkę, Grele, Podcinankę.

- Plac powstaje z myślą o dzieciach, ale jak pokazuje doświadczenie często rodzice przejmują pałeczkę - dodaje Piotr Zieniuk.
Dzieci warto też zabrać na jeden z wielu spektakli. Na placu przed Teatrem Andersena czekają Muzykanci Tralalanci (sobota, godz. 16), Teatrzyk Słuchaj Uchem (sobota, godz. 14), a w jurcie na błoniach artyści, którzy zabiorą je na muzyczny spacer po przedwojennym miasteczku (niedziela, godz. 16).

Nie spać, zwiedzać!

Jarmark to także znakomita okazja na poznanie historii miasta. Od piątku do niedzieli po Starym Mieście i klasztorze oo. Dominikanów oprowadzać będą lubelscy przewodnicy. Miejsce zbiórki: punkt informacyjny na placu Łokietka, o pełnych godzinach (od godz. 11 do 17).

Ci, którzy wolą zwiedzać nocą, powinni wybrać się na wycieczkę po lubelskich świątyniach: kościołach i drewnianych cerkwiach. Zbiórka w piątek, o godz. 19 przed wejściem na Zamek Lubelski.

Z kolei Ci, którzy mają ochotę na wypad do lubelskiego skansenu, mają niepowtarzalną okazję udać się tam z przewodnikiem. To zarazem jedyne zwiedzanie, za które trzeba zapłacić (8 zł) i wcześniej się zapisać (w biurze LOITIK, ul. Jezuicka 1/3).

Na liście tegorocznych nowości także projekcje filmowe w Teatrze Starym z muzyką na żywo (bezpłatne wejściówki do odebrania w Warsztatach Kultury od godz. 11 w dniu wydarzenia).

Pełen program na http://jarmarkjagiellonski.pl. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Pozostałe informacje

Jarosław Milcz na jesieni w meczu z Huraganem zdobył dwa gole, a w niedzielę zaaplikował rywalom trzy

Huragan przegrywał z Lublinianką 0:3, ale dostał pomoc z góry i wywalczył punkt

Od 3:0 do 3:3. Lublinianka miała już solidną zaliczkę w Międzyrzecu Podlaskim, ale dopisała do swojego konta tylko punkt. A to oznacza, że strata do lidera z Kraśnika wzrosła do sześciu „oczek”.

Ciało mężczyzny wyłowiono z rzeki Bug. Czy to cudzoziemiec z Afryki?

Ciało mężczyzny wyłowiono z rzeki Bug. Czy to cudzoziemiec z Afryki?

Patrol Straży Granicznej natrafił na zwłoki w rzece Bug. Najprawdopodobniej to jeden z migrantów utonął kilka tygodni temu przy próbie nielegalnego przedostania się przez granicę z Białorusi do Polski.

 Nagrodzili najpiękniejsze palmy i pisanki
galeria

Nagrodzili najpiękniejsze palmy i pisanki

W niedzielę 6 kwietnia w foyer Sali Operowej CSK odbył się finał VI Wojewódzkiego Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną. Ideą tego wydarzenia było popularyzowanie zanikającego zwyczaju własnoręcznego tworzenia palm i pisanek wielkanocnych.

Dominik Kubera wygrywa Memoriał Alfreda Smoczyka w Lesznie

Dominik Kubera wygrywa Memoriał Alfreda Smoczyka w Lesznie

W niedzielę w Lesznie odbył się Memoriał Alfreda Smoczyka, w którym najlepszy okazał się Dominik Kubera dokładając kolejny sukces do sobotniego zwycięstwa w mistrzostwach Polski Par Klubowych

Mandat na 2000 zł każdego "boli"

52 wiosny na karku i zero rozsądku

Mandat karny w wysokości 2 000 złotych oraz 14 punktów to finał kontroli drogowej 52-latka z Siedlec. Kierowca mitsubishi pędził krajową dwójką 154 km/h przekraczając dozwoloną prędkość o 64 km/h. Mężczyzna tłumaczył się pośpiechem.

Zatrzymany Gruzin w drodze do aresztu

Lubelscy „łowcy głów” namierzyli go w Zakopanem

Lubelscy „łowcy głów” i poszukiwacze z IV komisariatu w Lublinie zatrzymali 55-letniego obywatela Gruzji, który poszukiwany był m.in. listem gończym. Mężczyzna łącznie do odbycia ma karę prawie roku pozbawienia wolności. Poszukiwany był za jazdę w stanie nietrzeźwości i przywłaszczenie samochodu marki volkswagen transporter. Wpadł w Zakopanem.

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się otwarcia sezonu w tężni solankowej. Instalacja stanęła w maju ubiegłego roku nad Krzną, ale póki co jest obklejona taśmą.

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach
galeria

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach

Wprawdzie emocje po wczorajszym meczu we Wrocławiu już opadły, ale wciąż kibice czują gorącą atmosferę z trybun. Zobaczmy, jak obie drużyny były dopingowane.

Efekt sobotniego sprzątania
Józefów nad Wisłą

To jest ekologia! Mimo chłodu posprzątali brzegi Wyżnicy

Mimo przenikliwego chłodu nikt nie spóźnił się wczoraj na zbiórkę nad rzeczka Wyżnicą przepływającą przez gminę Józefów nad Wisłą. W sobotni poranek dzieci, młodzież i dorośli w ramach „Operacji Czysta Rzeka” posprzątali brzegi tej rzeczki.

Tak się bawi Lublin w Helium Club
foto
galeria

Tak się bawi Lublin w Helium Club

Jeśli nie było Was na imprezie "Back to the Past" w klubie Heliume, to… cóż, żałujcie, że przegapiliście prawdziwe szaleństwo. Na szczęście mamy dla Was fotogalerię, która udowodni, że taniec, błysk fleszy i dobra zabawa to w Helium Club absolutna norma. Zobaczcie, kto rządził na parkiecie i jak się bawił Lublin.

Nowa tężnia przy Szkole Podstawowej nr 11 im. H. Sienkiewicza w Puławach na osiedlu Niwa czeka na pierwsze uruchomienie. To jeden ze zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego

Starsza tężnia już działa, na nową zaczekają dłużej

W tym roku po raz pierwszy uruchomiona zostanie nowa tężnia solankowa na osiedlu Niwa w Puławach. To efekt budżetu obywatelskiego, w którym inwestycję tę poparło 837 osób. Starsza tężnia, ta przy ul. Polnej wznowiła pracę 1 kwietnia.

Tajemnicza historia kradzieży ikony z bialskiego muzeum

Tajemnicza historia kradzieży ikony z bialskiego muzeum

Tajemnicza historia kradzieży ikony z Muzeum Południowego Podlasia. Najpierw ktoś ją ukradł w 2016 roku. A w 2021 roku anonimowy nadawca odesłał ją do bialskiej placówki.

Julia Szeremeta ma za sobą dobry występ w Brazylii

Julia Szeremeta zajęła drugie miejsce w turnieju Pucharu Świata w brazylijskim Foz de Igacu

Dla pieściarki Paco Lublin to był bardzo wymagający tydzień, ponieważ w Brazylii stoczyła trzy walki. Dwie z nich odbyły się w odstępie 24 godzin, co na pewno było dla wicemistrzyni olimpijskiej sporym wyzwaniem. Warto jednak podkreślić, że w każdym z pojedynków zaprezentowała równą i wysoką formę.

Trener Motoru Mateusz Stolarski szanuje punkt zdobyty we Wrocławiu, ale nie był do końca zadowolony z wyniku

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Szacunek dla kibiców, po to się pracuje, żeby grać takie mecze

Motor w sobotni wieczór zremisował we Wrocławiu ze Śląskiem 1:1. Obie drużyny po końcowym gwizdku odczuwały niedosyt. Co na konferencji prasowej mówili trenerzy?

Zima wróciła

Zima kontratakuje. Drogi mogą być śliskie

Polska jest pod wpływem klina wyżu z centrami nad Morzem Norweskim i Morzem Północnym, jedynie początkowo krańce południowo-wschodnie pozostaną jeszcze w zasięgu frontu związanego z niżem znad Ukrainy. Z północy napływa zimne powietrze arktyczne.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia