W Kazimierzu Dolnym rozpoczął się Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Pierwszy dzień imprezy upłynął pod znakiem targów sztuki ludowej oraz koncertów konkursowych.
Pomimo zmiennej pogody festiwal będący wizytówką nadwiślańskiego miasteczka przyciągnął wielu artystów, twórców, a przede wszystkim turystów, dla których folklorystyczny festiwal jest okazją do poznania kultury ludowej. W piątek swoje rękodzielnictwo prezentowali twórcy z całej Polski. Równolegle na scenie trwały występy konkursowe.
Stoiska twórców obfitowały w oryginalne, kolorowe, a przede wszystkim różnorodne wyroby. I tak obok obrusów, filiżanek, rzeźb czy obrazów można było nabyć także wyroby związane z konkretnym regionem Polski, np. z Kaszubami. Niektórzy artyści prezentowali przy stoiskach swoje umiejętności tkając wyroby na bieżąco. Tak jak Anna Bałdyga z Wydmin na Mazurach.
- Robię paski, tzw. „krajki”, które można nosić jako bransoletki. Używam do tego deseczki tkackiej nazywanej „bartko”. Część wzorów pochodzi z mojego regionu, ale dużo też wymyślam sama – mówiła Bałdyga.
Występy na scenie będące prezentacją ludowych pieśni i przyśpiewek z rodzinnego regionu czy stoisko z rękodziełem to niejedyny sposób na reklamę ludowej twórczości. Nietypową formę promocji wybrał Biskupiański Zespół z Domachowa i Okolic. Na łące nieopodal Małego Rynku zainstalował małą chałupkę, przy której członkowie zespołu grali skoczną muzykę oraz tańczyli.
- Ta chałupa to inicjatywa Urzędu Miasta Krobi, który wpadł na pomysł stworzenia takiej instalacji. Obwożono ją po całym kraju, aż dano ją nam jako zespołowi jeżdżącemu na różne festiwale – tłumaczyli członkowie zespołu – gramy utwory związane z naszym regionem, czyli Biskupizną, która została wpisana na listę UNESCO jako unikatowy region.
Na drugi, sobotni dzień festiwalowy zaplanowano m.in. koncerty konkursowe oraz wieczorną zabawę ludową z udziałem kapel festiwalowych oraz Orkiestry Św. Mikołaja.
Program festiwalu:
24 czerwca, sobota
9.00 – Targi Sztuki Ludowej
10.00 – Koncert konkursowy
14.00 – Promocja albumu jubileuszowego pięćdziesięciolecia Festiwalu „Muzyka najbliższa ziemi…” – Muzeum Nadwiślańskie, Rynek 19
- Koncert towarzyszący (Zespoły z Czech i Litwy, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Markowianie, Kapela Goleniowska, Orkiestra Kurpiowska)
16.00 – Koncert konkursowy
20.00 – Zabawa ludowa z udziałem kapel festiwalowych oraz Orkiestry Św. Mikołaja
25 czerwca, niedziela
9.00 – Konkurs Duży – Mały
12.00 – Msza Św. w intencji uczestników Festiwalu
13.30 – Ogłoszenie wyników, koncert leureatów
15.00 – Koncert "Lubelszczyzna żegna gości festiwalowych"
16.00 – Koncert zespołu „Wałasi”
Wystawa fotografii Janusza Filipczaka
Wystawa ilustracji autorstwa Doroty Opolskiej – Maksym
(Biuro Festiwalu - Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki)