Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

14 sierpnia 2017 r.
8:08

Koncert Re:Tradycja: Kayah, Michał Urbaniak i Roman Wojciechowski

Autor: Zdjęcie autora reda
0 0 A A

Czuło się, że to Kayah jest magnesem dla publiczności. Ale to Michał Urbaniak i Roman Wojciechowski przepięknie pokazali na czym polega Re:tradycja

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Po deszczowej niedzieli niedzielny wieczór był nagrodą. Już kilometrowa kolejka publiczności czekającej na wejście na plac przy klasztorze dominikanów sugerowała, że to będzie wydarzenie. Organizatorzy Jarmarku Jagiellońskiego (czytaj Warsztaty Kultury od wczoraj nagrodzone Medalem 700-lecia Lublina) zaprosili do współpracy artystów znanych z polskiej sceny muzycznej i zorganizowali im spotkanie z mistrzami muzyki tradycyjnej.

W efekcie na scenie ustawionej na tle dawnej siedziby Teatru Andersena przy fortepianie zasiadł Włodek Pawlik, przy mikrofonie stała wybitna śpiewaczka z Wólki Ratajskiej, pani Janina Chmiel, która obok siebie miała rodzinną Kapelą Butrynów w składzie: Zbigniew Butryn, Krzysztof Butryn i Marta Graban-Butryn. Po mieszance ludowo-jazzowych rytmów bis był nieunikniony. A wszyscy siedzący na krzesełkach zazdrościli dzieciom, które mogły swobodnie tańczyć pod sceną.

Jednak świadkami prawdziwego zderzenia a może spotkania dwóch muzycznych światów byliśmy podczas występu czterech muzyków. Na scenie pojawili się: Roman Wojciechowski (skrzypce), Radosław Biniek (harmonia polska) oraz Bogdan Lipski (bębenek jednostronny z brzękadłami) czyli Kapela Romana Wojciechowskiego oraz Michał Urbaniak (skrzypce). Kapela, która ma w swoim repertuarze głównie oberki „śpiewane" z regionu opoczyńskiego i rawsko-opoczyńskiego narzuciła tempo w którym perfekcyjnie odnajdywał się Urbaniak. Ale robił to w taki sposób, że słuchacze z trudem oddzielali skrzypce ludowe od jazzowych.

I żaden z muzyków nie walczył o „pierwsze skrzypce”. Niemal zapomnieli o publiczności, grali skupieni, patrząc na siebie. Charakterystyczny ton instrumentu Urbaniaka świetnie pasował do kapeli.
Żeby sobie uświadomić jak dwa różne światy reprezentowali muzycy pochodzący z tego samego pokolenia (5 lat różnicy wieku) wystarczy wiedzieć, że w 1961 roku Roman Wojciechowski dostał od ojca pierwsze skrzypce i próbował grać na jednej strunie melodie. A Michał Urbaniak w 1970 roku grał na pięciostrunowych skrzypcach wykonanych specjalnie dla niego czy syntezatorze skrzypcowym.

W niedzielny wieczór na Starym Mieście to wszystko zrobiło się nieistotne. Zwłaszcza gdy na finał Roman Wojciechowski skorzystał z nut i usłyszeliśmy utwór który o wiele więcej miał w sobie jazzu niż poprzednie. Informacja, że była to kompozycja w opracowaniu Michała Urbaniaka nie była potrzebna.

- Nie bójcie się słowa Cygan, Cyganka. Teresa Mirga, jest Cyganką i jest z tego dumna, to taka nasza Papusza – przedstawiała Kayah swoje ludowe dopełnienie. Kayah, na której występ czekało wielu widzów i wiele osób specjalnie dla niej wybrało się na koncert wystąpiła wśród muzyków zespołu Kałe Bała. Klimat cygańskiego taboru, teksty cygańskiej poetki, pieśniarki i gitarzystki Teresy Migry zupełnie odmieniły atmosferę koncertu.

Finał Re:tradycji zaplanowano ostry. Antoni Gralak - trębacz, kompozytor, producent muzyczny plus Orkiestra Dęta ze Zdziłowic. Właśnie „plus” a nie „kontra”!

W poniedziałek, 14 sierpnia w tym samym miejscu wystąpią: Odpoczno (Polska) o godz. 19.30 a o godz. 20.30 na scenę wejdzie Radio Cos (Hiszpania, Galicja). Wstęp wolny.

Pozostałe informacje

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30