Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

13 sierpnia 2017 r.
8:33

Tłumy na Jarmarku Jagiellońskim. Co znajdziemy na straganach?

Autor: Zdjęcie autora reda

Jarmark to miejsce niezwykłe. Ozdoby choinkowe i pisanki w sierpniu? Wełniana czapka w upał? Podkowa na szczęście za kilka złotych albo stado uplecionych owiec za 600 dolarów? Tylko w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Trwa – głównie na Starym Mieście - Jarmark Jagielloński. – Już rano był tłum a drugi rzut pewnie po obiedzie – uśmiecha się zmęczona sprzedawczyni lodów, pytana czy już zaczął się jarmarkowy ruch. W sobotnie południe jeszcze swobodnie można było podejść do wszystkich stoisk. Wielu wystawców jeszcze je urządzało.

Z Łaskarzewa przyjechała ceramika. Kupujący przebierali w porcelanowych kwiatkach, oglądali porcelanowe kolczyki. – Chyba piąty a może szósty raz jesteśmy na jarmarku? – zastanawia się sprzedawca oferujący wyroby z pracowni Anny i Rajmunda Kicman. – Zmieniamy asortyment, nawet jeśli jakiś wzór się powtarza to jest w innej kolorystyce. Są nowe szoki, nowe zwierzęta. To co się od lat nie zmienia – to, że ludzie najchętniej kupują najtańsze małe figurki – dodaje patrząc jak kolejne ręce wyciągają się po gliniane ptaszki po 10 zł, kolczyki po 15 czy figurki. Asortymenty zwierzątek może pozazdrościć Noe.

- 600 dolarów za wszystkie, bo to do galerii albo do dużego domu czy firmy. Ale są i malutkie po 15 złotych - tłumaczy autorka bardzo ładnych i prostych pająków ze słomy, która przywiozła do Lublina także owce uplecione z trawy. Na ladzie tuzin zwierząt dających się zmieścić w dłoni ale koło drewnianego stoiska przy Bramie Krakowskiej biegnie całe stadko zielonych owiec na nogach z patyków. W surowym, nowoczesnym biurze faktycznie by robiły wrażenie.

Jednym z 250 twórców oferujących swe wyroby na Jarmarku Jagiellońskim jest stypendysta ministra kultury i dziedzictwa narodowego, kowal Marek Kozak. Na placu Po Farze oferuje od podków na szczęście (szczęście kosztuje 8 złotych) przez lichtarze po wykute metalowe róże.

Na ulicy Złotej jak na Podhalu, bo sprzedawca owczych dzwonków wygrywa melodie. Kolekcjonerzy wycinanek mają do wyboru polskie, słowackie, białoruskie i ukraińskie. Są odmiany ceramiki, chyba wszystkich technik wypalania i zdobienia dostępnych na rynku.

- Nastawiłam się, że kupię miód ale chyba na ten Festiwal Smaku muszę przyjechać. Teraz więcej rękodzieła jest. Niektóre rzeczy bardzo ładne. Przyjedziemy jeszcze? Oliwka? – pani Barbara mieszka pod Puławami i wybrała się w sobotę do Lublina z siostrzenicą. Oliwka kiwała głową i śmiała się z chłopca oglądającego drewniane rzeźby na jednym ze stoisk przy ul. Grodzkiej. Na ladzie, wśród sów i kotów leżał krokodyl. Kilkulatek nie miał zaufania do zwierzęcia, bo groźnie kłapało zębami.

Sobota była pierwszym dniem zakupów i zdobywania wiedzy. W kilku miejsca odbywają się warsztaty. Choć listy uczestników dawno zamknięte to można zaglądać i podglądać. W klasztorze dominikanów trwała nauka robienia pisanek, bo pisanka jest bohaterką tegorocznej edycji Jarmarku Jagiellońskiego. W Warsztatach Kultury przy ul. Grodzkiej dzieci malowały drewniane zabawki a starsze osoby brały lekcje malarstwa zalipiańskiego u Wandy Raci i Bogusławy Miś.

- Przejechałem z rodziną z Tarnowa, specjalnie na warsztaty. Jestem na takich zajęciach pierwszy raz – mówi pan Paweł, jeden z uczestników warsztatów robienia serów podpuszczkowych, które prowadził Wawrzyniec Maziejuk z Rodzinnego Gospodarstwa Ekologicznego FIGA. – Amatorsko robię sery, dlatego jestem zainteresowany. Jeszcze jak mieszkaliśmy w bloku zacząłem piec własny chleb. Gdy przeprowadziliśmy się na wieś oprócz chleba robimy swoje wędliny i sery. Oczywiście w sklepach też kupujemy, własna produkcja to takie uzupełnienie. Robimy to ze względów smakowych, własny chleb czy ser są o wiele lepsze – tłumaczy uczestnik warsztatów, który w życiu zawodowym jest informatykiem i pochyla się wraz innymi nad garnkiem gdzie w zimnej wodzie schładzano już odciśnięte w drewnianych formach porcje sera.

Nauka różnych umiejętności będą trwały do wtorku.

Pierwszy dzień Jarmarku Jagiellońskiego

Warsztaty malowania drewnianych zabawek i robienia pisanek

Pozostałe informacje

Niewybuch z czasów II wojny światowej na terenie PZL Świdnik

Niewybuch z czasów II wojny światowej na terenie PZL Świdnik

We wtorek podczas prac budowlanych na terenie zakładów PZL Świdnik natrafiono na pocisk z czasów II wojny światowej.

Suszarki do butów ze stali nierdzewnej – niezastąpione w pracy i na stoku

Suszarki do butów ze stali nierdzewnej – niezastąpione w pracy i na stoku

Wilgotne buty to problem, który dotyka zarówno pracowników fizycznych, jak i miłośników sportów zimowych. Przemoczone obuwie nie tylko obniża komfort użytkowania, ale może także prowadzić do powstawania nieprzyjemnych zapachów, namnażania się bakterii oraz osłabienia materiału. Rozwiązaniem są nowoczesne suszarki do butów wykonane ze stali nierdzewnej – trwałe, higieniczne i niezwykle funkcjonalne.

Olgierd Sędlak (z piłką) to jeden z większych talentów w lubelskiej koszykówce
galeria

LNBA: Sky Jumpers autorem największej sensacji 11. kolejki

W LNBA byliśmy świadkami typowej konfrontacji Dawida z Goliatem. Z jednej strony zespół, który w tym sezonie debiutuje na najwyższym poziomie rozgrywkowym, a z drugiej Alco, czyli ekipa z wieloletnim doświadczeniem i olbrzymią liczbą sukcesów na swoim koncie.

Budowa A2 na odcinku Malinowiec-Łukowisko

Miasto chciało widnieć jako węzeł A2. GDDKiA nie chce wprowadzać kierowców w błąd

Zmiana nazwy węzła autostrady raczej nie dojdzie do skutku. Urzędnicy z Międzyrzeca Podlaskiego, miasta, obok którego powstaje właśnie A2 chcieli skorzystać na tym wizerunkowo. Ale GDDKiA ma swoje wytyczne.

Systemy płuczkowe idealnym rozwiązaniem w technologii bezwykopowej

Systemy płuczkowe idealnym rozwiązaniem w technologii bezwykopowej

Systemy płuczkowe w technologii bezwykopowej pozwalają na przeprowadzanie precyzyjnych wierceń horyzontalnych bez konieczności wykopów. Dzięki tym systemom realizacja odwiertów staje się efektywna, przyjazna środowisku oraz oszczędna. Technologie horyzontalnych przewiertów sterowanych, wraz z systemami płuczkowymi, gwarantują utrzymanie optymalnego ciśnienia, co zapewnia precyzyjne wykonanie odwiertów w trudnych warunkach.

3 najlepsze agregaty prądotwórcze do ciągnika dla rolników

3 najlepsze agregaty prądotwórcze do ciągnika dla rolników

Agregaty prądotwórcze napędzane wałkiem odbioru mocy (WOM) to urządzenia, które umożliwiają generowanie energii elektrycznej przy użyciu ciągnika rolniczego. Dzięki nim rolnicy mogą zasilać różnorodne urządzenia elektryczne w gospodarstwie, zwłaszcza w miejscach oddalonych od sieci energetycznej lub podczas awarii prądu.

Kupiłeś sprzęt w Carrefourze? Lepiej go zwróć, bo może wywołać pożar

Kupiłeś sprzęt w Carrefourze? Lepiej go zwróć, bo może wywołać pożar

Francuska sieć sklepów Carrefour zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Dalej nie pojechała. Zatrzymali ją inni kierowcy

Dalej nie pojechała. Zatrzymali ją inni kierowcy

Prawie 3 promile alkoholu miała 35-letnia kobieta kierująca Audi. Jej dalszą podróż uniemożliwił inny kierowca.

Mecz Górnika ze Stalą Stalowa Wola był ostatnim na stadionie w Łęcznej w 2024. Pierwszym rywalem zielono-czarnych w 2025 roku będzie ŁKS Łódź

Ruszyła sprzedaż biletów na pierwszy mecz Górnika Łęczna w rundzie wiosennej. Klub przygotował specjalną ofertę dla kibiców

Odliczanie do piłkarskiej wiosny w Betclic I Lidze wypada zacząć już na dobre. W niedzielę 16 lutego Górnik Łęczna zagran na swoim stadinie z ŁKS Łódź. Ruszyła już sprzedaż biletów na to spotkanie, a klub dla swoich fanów, w każdym wieku, przygotował ciekawą ofertę

Grypa w natarciu. Szpitale ograniczają odwiedziny

Grypa w natarciu. Szpitale ograniczają odwiedziny

Z powodu dużej liczby zachorowań na grypę w szpitalach w całej Polsce ograniczane są odwiedziny. Na w Klinice Chorób Zakaźnych szpitala klinicznego w Lublinie od tygodni wszystkie łóżka są zajęte.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 lutego 2025 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 lutego 2025 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 31 stycznia 2025 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 31 stycznia 2025 r.

Ekspozycja w XIX-wiecznych podziemiach oficyn ratuszowych, prezentująca historię Ratusza zamojskiego na tle historii miasta.
17 lutego 2025, 11:00

Pomysł na ferie. Zejdź za darmo do podziemi

W dwa poniedziałki (17 i 24 lutego) oraz dwa czwartki (20 i 27 lutego) będzie można za darmo wybrać się na zwiedzanie trasy podziemnej oficyny zamojskiego ratusza. Wycieczki organizuje Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 stycznia 2025 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 stycznia 2025 r.

Ogrzewanie a klimatyzacja w domu – jak wykorzystać klimatyzator zimą?

Ogrzewanie a klimatyzacja w domu – jak wykorzystać klimatyzator zimą?

Klimatyzacja kojarzy się przede wszystkim z chłodzeniem w upalne dni, jednak nowoczesne urządzenia mogą również skutecznie ogrzewać pomieszczenia. Czy warto wykorzystywać klimatyzator zimą jako źródło ciepła? Jakie są zalety takiego rozwiązania i na co zwrócić uwagę? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

Kalendarz
luty 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28