Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

9 czerwca 2010 r.
7:21
Edytuj ten wpis

Lublin zaczarowany przez sztukmistrza

0 0 A A

Lubelskie legendy i bohaterowie literaccy ożyją w środę (9.06) na Starym Mieście podczas festiwalu Zaczarowany Lublin.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Impreza przygotowana przez Ośrodek "Brama Grodzka – Teatr NN” zacznie się o godz. 10 korowodem z Jaszą Mazurem, tytułową postacią powieści Isaaca B. Singera "Sztukmistrz z Lublina”, i innymi sławnymi bohaterami literackimi.
Parada przejdzie od Bramy Krakowskiej przez ul. Grodzką i plac po Farze do Rynku.

Potem plac, z którym związana jest legenda o śnie Leszka Czarnego, opanują anioły, a okolicą Trybunału Koronnego, z którym wiąże się legenda o czarciej łapie, zawładną diabły.

Kontynuacją Zaczarowanego Lublina będą Wędrowne Spotkania z Opowieścią, które potrwają od czwartku do soboty i zakończą się uroczystymi "Urodzinami sztukmistrza”.

Program

10.00 Korowód bohaterów i ich przyjaciół od Bramy Krakowskiej przez ul. Grodzką i pl. po Farze do Rynku. Korowód prowadzić będzie Szkolna Grupa Cyrkowa ze SP nr 29 im. A. Mickiewicza w Lublinie pod kierunkiem p. Moniki Kalinowskiej. Przywitanie korowodu przez Sztukmistrza.

TRYBUNAŁ KORONNY

10.30 – 17.00 Pokój dzieciństwa – obok Trybunału zostanie symbolicznie wyznaczona przestrzeń – pokój dzieciństwa, w którym będzie można wysłuchać bajek i legend, opowiedzieć je innym czy obejrzeć krótkie przedstawienia teatralne. W pokoju dzieciństwa znajdować się będzie mówiąca szafa, stół pełen książek, fotel bujany i pełno poduszek. Do szafy będzie można wejść i wysłuchać bajki opowiedzianej specjalnie dla konkretnego słuchacza.

10.30 – Scenka teatralna pt. "Zaczarowany Lublin” w wykonaniu uczniów Pierwszej Społecznej Szkoły Podstawowej w Lublinie pod opieką nauczyciela j. polskiego – p. Majki Chaciołki.

10.45 – 17.00 Akcja plastyczna "Karton Legend” – galeria diabłów polskich.
Przestrzeń miejska zapełni się czartami i aniołami namalowanymi przez dzieci i młodzież, ale również przez dorosłych mieszkańców naszego miasta. Postacie te będzie można przedstawić na wielkich kartonowych pudłach ustawionych w przestrzeni Starego Miasta – anioły na Placu po Farze, diabły wokół Trybunału. Zarówno diabły, jak i anioły będą inspirowane legendami i naturalną wyobraźnią dziecka, w niektórych momentach wspomaganą opowieścią moderatora o wybranych istotach. Wszystkie wykonane przez zainteresowanych prace wezmą udział w konkursie. Zostaną wybrane po 3 najlepsze prace z każdej kategorii. Przewidziane są słodkie nagrody!

10.45 – 11.45 Rozstrzygnięcie konkursu czytelniczo-plastycznego pt. "Ulubieni bohaterowie lektur” zorganizowanego przez Filię nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Quiz o bohaterach literackich: rywalizacja uczniów ze szkół podstawowych: SP nr 31 im. Lotników Polskich i SP nr 32 z Lublina.

Od 11.45 Zabawy anielskie i diabelskie "Między niebem a piekłem”(Grimuar – Studencki Klub Fantastyki i Gier Fabularnych).

11.45 – 12.00 Przedstawienie o Czarciej Łapie opowiedzianej w konwencji rozmowy Kronikarza z Janem Kochanowskim pod opieką p. Moniki Drozd, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Słabowidzącej w Lublinie.

12.00 – 13.00 Teatralizowana opowieść na kanwie legendy o Czarciej Łapie z udziałem uczniów z koła teatralnego pod opieką p. Agaty Wencel ze SP nr 29 im. Adama Mickiewicza.

12.00 – 13.00 Warsztaty o bajkach (Marcin Waciński).

13.00 Przedstawienie o bohaterach bajek – uczniowie z koła teatralnego ze SP nr 24 w Lublinie pod kierunkiem p. Elżbiety Figury.

13.30 Inscenizacja pt. "Spotkanie w kręgu literatów” w wykonaniu uczniów z koła teatralnego "Kleks” ze SP nr 30 w Lublinie.

14.00 "Lublin czaruje legendami – sięgnij po książkę” – warsztaty prowadzone przez Agnieszkę Małysz i Martę Piasecką – bibliotekarki z Filii nr 21 MBP w Lublinie.

14.30 Fragment przedstawienia pt. "Szkatuła” w reżyserii Katarzyny Szajewskiej, Teatr Postępu Wstecznego ze Świdnika.

14.45 Przedstawienie pt. "Jak wyginęli królowie” uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. A. Mickiewicza w Krasnymstawie pod kierunkiem Doroty Wiśniewskiej.

15.00 – 16.00 Czytanie i opowiadanie bajek w Pokoju Dzieciństwa (p. Irena Bogucka z Klubu Seniora "Strumyk” i Piotr Rządkowski – minirecital; p. Renata Kiełbińska z Klubu Seniora – Klub Osiedlowy "Łęgi” SM "Czuby” w Lublinie).

16.00 Spacer śladami legend lubelskich.
Osoba przebrana za diabła co godzinę w różnych miejscach Rynku opowiadać będzie legendę o czarciej łapie" (12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00).

10.00 – 17.00 Złota skrzynia dzieciństwa – będą do niej zbierane stare, wydobyte zza zakamarków szaf, strychów piwnic zapomniane książeczki dla dzieci, stare płyty winylowe z nagraniami bajek oraz unikalne klisze z bajkami dla dzieci. Organizatorzy chcą je zachować od zapomnienia lub smutnego końca na przydomowym śmietniku. Zebrane materiały zostaną wykorzystane w następnej edycji festiwalu oraz być może zostaną zaprezentowane na stronie internetowej. Osoby przekazujące materiały podczas "Zaczarowanego Lublina” otrzymają pamiątkowy exlibris.

PLAC PO FARZE

10.45 Teatralizowana opowieść o św. Michale Archaniele na kanwie legendy o śnie Leszka Czarnego (Grimuar - Studencki Klub Fantastyki i Gier Fabularnych).

11.00 – 17.00 Akcja plastyczna "Pudło bohatera” – "Anioł pancerzem jasny”.

11.00 Zabawa w chowanego z Aniołami – "W labiryncie ruin kościoła farnego”.

11.30 Legendy dominikańskie i legenda o kamieniu nieszczęścia w wykonaniu uczniów z Gimnazjum nr 9 im. cc. majora H. Dekutowskiego ps. "Zapora” w Lublinie pod opieką p. Iwony Kryczki.

Od 12.00 Zabawy anielskie i diabelskie "Między niebem a piekłem”(Grimuar – Studencki Klub Fantastyki i Gier Fabularnych).

13.00 Zabawa w chowanego z Aniołami – "W labiryncie ruin kościoła farnego”.

12.00 – 17.00 Zdjęcie z Archaniołem Michałem – patronem kościoła farnego! – każda grupa uczniów będzie mogła zrobić sobie zdjęcie z aniołem. Fotografia: Marcin Sudziński (Pracownia Fotograficzna Teatru NN).

Od 11.00 co dwie godziny będzie gra miejska związaną z legendami lubelskimi (11.00, 13.00,15.00). Przewidziane nagrody.
Osoba przebrana za anioła co godzinę na placu po Farze opowiadać będzie legendę o śnie Leszka Czarnego (12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00).

PODZIEMIA

10.45–17.00 Laterna Magica w "teatrzyku” podziemnym oraz adapter bajek.
Laterna Magica (Lubelska Trasa Podziemna) – pokaz starych bajek na kliszach, wyświetlanych z latarni czarnoksięskiej nawiązującej do najstarszych i zarazem najprostszych aparatów projekcyjnych, trwający przez cały czas otwarcia trasy. Prezentacji bajek towarzyszyć będzie lektor czytający napisy, niektórym bajkom również podkład muzyczny na żywo.

Adapter bajek (Lubelska Trasa Podziemna) – ze względu na to, że równie ciekawym środkiem przekazu jest bajka dźwiękowa w jednej z zaciemnionych sal podziemi ustawiony zostanie adapter, z którego będzie można odsłuchać bajek z płyt winylowych. Tajemnicze ciemne pomieszczenie będzie elementem stymulującym wyobraźnię słuchaczy.

Wystawa prac pokonkursowych (Lubelska Trasa Podziemna) – W ostatnim korytarzu podziemi prezentowane będą do końca trwania festiwalu Wędrowne Spotkania z Opowieścią (do 12 czerwca) prace konkursowe konkursu czytelniczo-plastycznego pt. "Ulubieni bohaterowie lektur”, który rozpisała Filia nr 9 MBP w Lublinie.

Pozostałe informacje

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE
KONKURS

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE

Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza na konferencję dotyczącą jubileuszu 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Wieczorem zaplanowany jest koncert Michała Szczygła. Dla naszych Czytelników mamy konkurs, w którym do wygrania są wejściówki.

Jechał wężykiem po zakupy

Jechał wężykiem po zakupy

44- latek jechał po zakupy kompletnie pijany. W organizmie miał 2 promile alkoholu. W jego zatrzymaniu pomógł sygnał od świadka.

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców
galeria

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców

39 utalentowanych sportowców odebrało powołania do programu Akademickiego Centrum Szkolenia Sportowego w Lublinie na rok 2025.

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej
koncert
29 listopada 2024, 19:00

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej

Już w najbliższy piątek prawdziwa uczta dla miłośników opery i symfonicznej potęgi. W ramach cyklu koncertowego „Klasycznie co piątek” odbędzie się koncert pt. „Wielkie uwertury XIX w. W 100 rocznicę śmierci Giacomo Pucciniego”.

Bombowa komedia
teatr
29 listopada 2024, 18:00

Bombowa komedia

„La Bombe” to naprawdę bombowa komedia: gwiazdorska obsada, zmysłowa sceneria i kostiumy, a do tego francuska muzyka oraz sceny, które bawią do łez! Spektakl będzie wystawiony w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskim Centrum Kongresowym UP.

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024
rolnik roku 2024
galeria

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu
film

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu

W dzisiejszym Dziennikowym Lustrze gościć będziemy wyjątkową kobietę, która z sukcesem łączy życie zawodowe z prywatnym. Pani Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, mama, żona, kobieta pracująca, a także zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji. Choć lista jej obowiązków i inicjatyw jest imponująca, to serca młodych i starszych Lublinian skradła dzięki pracy nad projektem dzięki którymu Lublin zyskał tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 oraz tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Jak wyglądała życiowa droga Pani Beaty? Jakie były jej marzenia z dzieciństwa? Czy była zbuntowaną nastolatką? Jak godzi życie zawodowe z rodziną? Jakie wartości wyznaje w życiu? Na te i inne pytania odpowie w rozmowie z Katarzyną Nastaj.

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym
film

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym

Podczas 32. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ENERGACamerimage w Toruniu, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie otrzymał nagrodę specjalną w kategorii spotów reklamowych trwających do 3 minut. W wyróżnionym filmie królował nowy budynek dworca w Lublinie.

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje
Chełm

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje

Takiego budżetu miasto i powiat Chełm jeszcze nie miało. Na same tylko inwestycje w 2025 chełmski Ratusz chce przeznaczyć 466 mln zł, a wszystkie wydatki otrą się o miliard. W noworocznych planach nie zabraknie nowych dróg, remontów ulic, wymiany lamp, czy zakupu wodorowych autobusów. Chełmian czeka więc pracowity rok.

Julia Szeremeta nie powalczy o złoty medal mistrzostw Polski

Julia Szeremeta nie wystąpi na mistrzostwach Polski w boksie. „Powody zdrowotne”

W dniach 1-7 grudnia Wałbrzych będzie gospodarzem mistrzostw Polski w boksie. Wydawało się, że właśnie tam po raz pierwszy od występu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w ringu pojawi się Julia Szeremeta. Zawodniczka Paco Lublin poinformowała jednak, że musi zrezygnować ze startu.

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny
galeria

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny

Łącznie w województwie lubelskim wykryto już 25 ognisk wścieklizny. Nie są to już tylko lisy i jenoty, ale także sarna, krowa, czy psy. Wojewódzki Inspektor Weterynaryjny zapowiada wprowadzenie odstrzału sanitarnego.

Wyrok za reklamę alkoholu. Duża grzywna dla Janusza Palikota

Wyrok za reklamę alkoholu. Duża grzywna dla Janusza Palikota

Janusz Palikot został skazany za reklamowanie alkoholu w internecie. Ma zapłacić grzywnę w wysokości 450 tysięcy złotych. Ale to nie koniec jego kłopotów.

Jednym z obiektów należących do OSiR jest m.in. Kryta Pływalnia na os. Zamoyskiego. Tutaj, podobnie jak np. przy wejściu na siłownię czy lodowisko można liczyć na zniżki

Komu i ile taniej? Zrobili porządek w regulaminie obiektów OSiR

Zniżki były i pozostaną, często na niezmienionym lub porównywalnym poziomie. Ale wcześniej część z nich zapisywano tylko w cennikach, teraz są uporządkowane i uwzględnione w regulaminie dotyczącym funkcjonowania i udostępniania obiektów Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu.

Kiedy zatrudnić firmę sprzątającą do biura

Kiedy zatrudnić firmę sprzątającą do biura

trzymanie czystości w biurze to nie tylko kwestia estetyki, ale także kluczowy element wpływający na komfort pracy, zdrowie pracowników i wizerunek firmy. W dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstwach, gdzie czas i efektywność odgrywają kluczową rolę, samodzielne organizowanie sprzątania może okazać się niewystarczające.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30