Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

10 września 2009 r.
11:47
Edytuj ten wpis

Lublin zaprasza na Europejski Festiwal Smaku (program)

Trzydzieści wydarzeń, które łączy dobry smak, zarówno kulinarny, jak i kulturalny, zaplanowano na ten weekend (11–13.09) w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W piątek startuje w Kozim Grodzie nowa doroczna impreza pod hasłem Europejski Festiwal Smaku. Jej organizatorzy skupią kilka wydarzeń kulinarnych dotąd odbywających się oddzielnie oraz zaproponują wiele premierowych pozycji. A wszystko po to, by zaprezentować w bardzo atrakcyjnej formie bogatą i różnorodną tradycję Lubelszczyzny i jej stolicy.

Chodzi zarówno o prezentację naszych oryginalnych produktów i potraw, jak i przypomnienie naszej historycznej roli – nawiązanie do renesansowych czasów, kiedy byliśmy miejscem krzyżowania się europejskich szlaków handlowych, a przez to także kulinarnych.

Za sprawą Jarmarku św. Jacka Rynek zamieni się w Miasteczko Smaku. Wokół Trybunału Koronnego stanie 50 stoisk z tradycyjnymi produktami regionalnymi z Lubelszczyzny i całej Polski. Będą wędliny, białe i żółte sery, chleby, naturalne soki i miody, a nawet nalewki.

Na placu Po Farze będzie Scena Smaku. Tu kulinarne reprezentacje gmin wystąpią z pokazami gotowania swoich specjałów. Potomkowie Tatarów ze Studzianki pokażą, jak się przyrządza pierekaczewnika. Gospodynie z Trawnik ugotują zacierkę i przygotują żydowskie kluski.

Przedstawiciele Janowa Lubelskiego zaprezentują pieczenie gryczaków i wędzenie karpi. Kucharze z Kołacz usmażą kotlety nadbużańskie. Goście z Wisznic wystąpią z pokazem pieczenia sękacza na żywym ogniu.

Na Scenie Smaku zagoszczą z pokazami także przybysze z daleka. Przedstawiciele karczmy Marceliukes Kletis z Wilna przygotują potrawy kuchni litewskiej. Kucharze Restauracji Kurin ugotują smakołyki kuchni ukraińskiej. Będzie też Gotowanie z Robertem Makłowiczem.

To jeszcze nie wszystkie atrakcje kulinarne. Zaplanowano również Festiwal Pierogów (plac Po Farze), Święto Miodu (Rynek), konkurs Smaki Lubelszczyzny (plac Po Farze) i Międzynarodowy Turniej Nalewek Polski i Krajów Ościennych (Old Pub).

Oglądanie, degustowanie i kupowanie smakołyków będzie miało bogatą oprawę kulturalną. Na Scenie Smaku zabrzmi dużo tradycyjnej muzyki. Ognistą mieszankę muzyki karpackiej, cygańskiej i bałkańskiej wykona zespół Caci Vorba. Kapela Klezmaholics pochwali się nowym programem "Jazz Midrash” z pieśniami hebrajskimi i biblijnymi psalmami w jazzowym ujęciu.

Polska tradycja muzyczna pojawi się przede wszystkim w koncercie grupy Wątli Kołodzieje dedykowanym Kazimierzowi Grześkowiakowi. Najważniejszym źródłem inspiracji i przedmiotem przetworzeń w twórczości nieżyjącego od dziesięciu lat geniusza piosenki był nasz folklor.

Muzyczną gwiazdą festiwalu będzie Stanisław Soyka. Artysta wystąpi solo, akompaniując sobie na fortepianie. Wykona wybrane utwory z longplaya "Studio Wąchock”, który ukaże się 2 października i będzie zawierał m.in. piosenki stworzone na bazie dwóch wierszy Czesława Miłosza i liryka Zbigniewa Herberta, a także kawałki soulowe i przeróbkę ukraińsko-białoruskiego numeru ludowego.

Festiwal zapewni też wysmakowane wrażenia plastyczne. W Galerii Sztuki "Wirydarz” zostanie otwarta malarska wystawa Antoniego Fałata. W Muzeum Lubelskim ruszy pierwsza pośmiertna ekspozycja Franciszka Starowieyskiego "A smak dał nam Bóg za darmo”. W Muzeum Czechowicza będzie można oglądać wystawę fotograficzną "Tatarzy z Lubelszczyzny”.

Wstęp bezpłatny.

Program

Piątek, 11 września

Rozpoczęcie Jarmarku św. Jacka – Rynek, 10.00
Msza święta w intencji Festiwalu – Bazylika Dominikanów, 12.00
Spotkanie z Robertem Makłowiczem i Piotem Bikontem: Wielokulturowy smak Lubelszczyzny – Zamek Lubelski, 14.00–15.00
Inauguracja Festiwalu – Scena Smaku, plac Po Farze, 16.00
Europa na talerzu: przedsmak czyli forszmak, Mirosław Augustyniak, Graf Marina – gotowanie na Scenie Smaku, 15.30
Trawniki: trawnicka zaciera i kluski żydowskie – gotowanie na Scenie Smaku, 16.15
Koncert zespołu Caci Vorba – Scena Smaku, 17.00
Wernisaż wystawy Antoniego Fałata – Galeria Sztuki "Wirydarz”, 18.00
Studzianka: pierekaczewnik i kuchnia Tatarów lubelskich – gotowanie na Scenie Smaku, 19.00
Wernisaż wystawy "Tatarzy z Lubelszczyzny” – Klub Alchemia, Muzeum Czechowicza, 20.00
Misterium palenia kawy, Krzysztof Drohomirecki, Pożegnanie z Afryką – Klub Alchemia, Muzeum Czechowicza, 20.30

Sobota, 12 września

Jarmark św. Jacka – Rynek, 10.00–19.00
Konkurs "Smaki Lubelszczyzny” w kategorii "Kucharze zawodowi” – gotowanie na Scenie Smaku, 11.00–14.00
Międzynarodowy Turniej Nalewek Polski i Krajów Ościennych – Sala Lustrzana, Old Pub, 12.00–15.00
Kołacze: kotlety nadbużańskie i kuchnia Polesia – gotowanie na Scenie Smaku, 14.00–14.45
Wręczenie nagród w konkursie "Smaki Lubelszczyzny” w kategorii "Uczniowie” – Scena Smaku, 14.45
Wisznice: pokaz pieczenia sękacza – gotowanie na Scenie Smaku, 15.00
Gotowanie z Robertem Makłowiczem – Scena Smaku, 16.00
A wszystko dopełnione lampką wina..., Matias Glusman, Argentyna, Wineria, 16.30
Renesansowa biesiada u Mistrza Jana (zaproszenia), 17.00–20.00
Koncert zespołu Klezmaholics – Scena Smaku, 17.00
Wernisaż wystawy "Starowieyski: A smak dał nam Bóg za darmo” – Zamek Lubelski, 18.00
Uroczyste wręczenie nagród w konkursie "Smaki Lubelszczyzny” w kategorii "Kucharze zawodowi” i w Międzynarodowym Turnieju Nalewek Polski i Krajów Ościennych – Scena Smaku, 19.00
Koncert Stanisława Soyki – Scena Smaku, 20.00

Niedziela, 13 września

Jarmark św. Jacka – Rynek, 10.00–18.00
Święto miodu – Rynek, 10.00–18.00
Festiwal Pierogów polskich, ruskich, tatarskich, ukraińskich i ościennych – Scena Smaku, 12.00–15.00
Europa na talerzu: prezentacja potraw kuchni litewskiej i francuskiej, Marceliukeskletis, Wilno, Franc Delteil, Owernia – gotowanie na Scenie Smaku, 15.00
Europa na talerzu: prezentacja potraw kuchni ukraińskiej, Oleg Brovin, Restauracja Kurin, Grand Persona Company, Wołyń – gotowanie na Scenie Smaku, 15.30
Gotowanie z Robertem Makłowiczem – Scena Smaku, 16.00
Janów Lubelski: gryczaki, karp z kopciuchy, parada orkiestry dętej – gotowanie na Scenie Smaku, 17.00
Koncert dla Grześkowiaka: Wątli Kołodzieje – Scena Smaku, 18.30
Zakończenie festiwalu – Scena Smaku, 20.00

Pozostałe informacje

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Włodawscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch młodych mężczyzn. Ciała 27 i 29 latka zostały znalezione dzisiejszej nocy w garażu, w samochodzie z włączonym silnikiem.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Kalendarz
luty 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28