Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

13 lipca 2023 r.
16:30

Ponownie będzie można wyruszyć "Śladami Singera". W tym roku aż w 14 miejscowościach Lubelszczyzny

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
0 A A
15 lipca 2023 18:00
(fot. materiały promocyjne)

15 lipca wystartuje 13. edycja Międzynarodowego Festiwalu "Śladami Singera". Artyści z całego świata odwiedzą w tym roku Domy Kultury aż 14 miejsc na mapie Lubelszczyzny. - Aktorzy, cyrkowcy i muzycy przypomną o nobliście oraz kulturalnym bogactwie przedwojennego miasteczka - zapowiadają organizatorzy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Lubartów, Łęczna, Krasnystaw, Bychawa, Szczebrzeszyn, Piaski, Kraśnik, Goraj, Biłgoraj, Janów Lubelski, Krasnobród, Stary Dzików, Józefów, Lublin - to przystanki na tegorocznej mapie festiwalu, który potrwa do 29 lipca. Organizowane już po raz 13. przez Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN wydarzenie w tym roku odbędzie się w ramach programu Przestrzenie Sztuki 2023.

Letni festiwal już od kilkunastu lat wędruje od miasta do miasta, przywołując pamięć o XX-wiecznym nobliście Izaaku Baszewisie Singerze, autorze słynnego "Sztukmistrza z Lublina", którego główny bohater - Jasza Mazur, podróżował od miasta do miasta wozem przypominającym cygański tabor. Do tej postaci właśnie odwołuje się dzisiejszy festiwal promujący kulturę, ale też edukujący i skłaniający do refleksji. Artyści odwiedzają miasta i miasteczka regionu, w których bywali bohaterowie Singera i w których przed laty tętniło żydowskie życie.

- Wszystkie biorące udział w festiwalu miejscowości występują w opowiadaniach Singera. Wybrał je jako miejsce życia bohaterów swoich opowiadań, a my podążamy tym szlakiem - podkreślają organizatorzy.

W każdej z miejscowości prezentowany będzie film dokumentalny Jolanty Dylewskiej "Po-lin. Okruchy pamięci". Oparta na materiałach archiwalnych produkcja ukazuje losy Żydów, którzy wyemigrowali do USA, a po latach przyjeżdżali do Polski, by odwiedzić swoich krewnych.

W programie festiwalu znajdzie się także monodram "Zapomniane opowieści rabinów i cadyków" w wykonaniu Witolda Dąbrowskiego. Sztuka bazuje na legendach, podaniach i dokumentach związanych z przedstawicielami żydowskiego życia religijnego w dawnej Polsce. - To storytelling w czystej postaci, wzbogacony o śpiewane na żywo niguny - zapowiadają twórcy festiwalu.

Kolejną festiwalową propozycją będzie wyjątkowy plenerowy spektakl "Przyjaciele Sztukmistrza 2023" w wykonaniu artystów z Włoch, Grecji, USA, Szwecji, Peru, Czech, Niemiec i Polski. Tą międzynarodową mieszanką zaopiekował się Arkadiusz Ziętka. W spektaklu nie zabraknie muzyki, cyrku, tańca a nawet beat boxu.

- Festiwal "Śladami Singera" jest jednocześnie przedsięwzięciem i regionalnym i uniwersalnym na styku kultury, dziedzictwa, sztuki, turystyki i edukacji. Przedsięwzięciem możliwym tylko tutaj, ze względu na okoliczności powołania go do życia - mówią pomysłodawcy inicjatywy.

Ostatnim przystankiem na mapie festiwalu będzie Lublin. 29 lipca zespół artystów zaprezentuje finałowy spektakl "Przyjaciół Sztukmistrza 2023" w ramach tegorocznej edycji Carnavalu Sztukmistrzów.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej Teatru NN.

Trasa festiwalu:

15-16 lipca: Lubartów
16-17 lipca: Łęczna
17-18 lipca: Krasnystaw
18-19 lipca: Bychawa
19-20 lipca: Szczebrzeszyn
20-21 lipca: Piaski
21-22 lipca: Kraśnik
22-23 lipca: Goraj
23-24 lipca: Biłgoraj
24-25 lipca: Janów Lubelski
25-26 lipca: Krasnobród
26-27 lipca: Stary Dzików
27-28 lipca: Józefów
29 lipca: Lublin

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30