15 lipca wystartuje 13. edycja Międzynarodowego Festiwalu "Śladami Singera". Artyści z całego świata odwiedzą w tym roku Domy Kultury aż 14 miejsc na mapie Lubelszczyzny. - Aktorzy, cyrkowcy i muzycy przypomną o nobliście oraz kulturalnym bogactwie przedwojennego miasteczka - zapowiadają organizatorzy.
Lubartów, Łęczna, Krasnystaw, Bychawa, Szczebrzeszyn, Piaski, Kraśnik, Goraj, Biłgoraj, Janów Lubelski, Krasnobród, Stary Dzików, Józefów, Lublin - to przystanki na tegorocznej mapie festiwalu, który potrwa do 29 lipca. Organizowane już po raz 13. przez Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN wydarzenie w tym roku odbędzie się w ramach programu Przestrzenie Sztuki 2023.
Letni festiwal już od kilkunastu lat wędruje od miasta do miasta, przywołując pamięć o XX-wiecznym nobliście Izaaku Baszewisie Singerze, autorze słynnego "Sztukmistrza z Lublina", którego główny bohater - Jasza Mazur, podróżował od miasta do miasta wozem przypominającym cygański tabor. Do tej postaci właśnie odwołuje się dzisiejszy festiwal promujący kulturę, ale też edukujący i skłaniający do refleksji. Artyści odwiedzają miasta i miasteczka regionu, w których bywali bohaterowie Singera i w których przed laty tętniło żydowskie życie.
- Wszystkie biorące udział w festiwalu miejscowości występują w opowiadaniach Singera. Wybrał je jako miejsce życia bohaterów swoich opowiadań, a my podążamy tym szlakiem - podkreślają organizatorzy.
W każdej z miejscowości prezentowany będzie film dokumentalny Jolanty Dylewskiej "Po-lin. Okruchy pamięci". Oparta na materiałach archiwalnych produkcja ukazuje losy Żydów, którzy wyemigrowali do USA, a po latach przyjeżdżali do Polski, by odwiedzić swoich krewnych.
W programie festiwalu znajdzie się także monodram "Zapomniane opowieści rabinów i cadyków" w wykonaniu Witolda Dąbrowskiego. Sztuka bazuje na legendach, podaniach i dokumentach związanych z przedstawicielami żydowskiego życia religijnego w dawnej Polsce. - To storytelling w czystej postaci, wzbogacony o śpiewane na żywo niguny - zapowiadają twórcy festiwalu.
Kolejną festiwalową propozycją będzie wyjątkowy plenerowy spektakl "Przyjaciele Sztukmistrza 2023" w wykonaniu artystów z Włoch, Grecji, USA, Szwecji, Peru, Czech, Niemiec i Polski. Tą międzynarodową mieszanką zaopiekował się Arkadiusz Ziętka. W spektaklu nie zabraknie muzyki, cyrku, tańca a nawet beat boxu.
- Festiwal "Śladami Singera" jest jednocześnie przedsięwzięciem i regionalnym i uniwersalnym na styku kultury, dziedzictwa, sztuki, turystyki i edukacji. Przedsięwzięciem możliwym tylko tutaj, ze względu na okoliczności powołania go do życia - mówią pomysłodawcy inicjatywy.
Ostatnim przystankiem na mapie festiwalu będzie Lublin. 29 lipca zespół artystów zaprezentuje finałowy spektakl "Przyjaciół Sztukmistrza 2023" w ramach tegorocznej edycji Carnavalu Sztukmistrzów.
Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej Teatru NN.
Trasa festiwalu:
15-16 lipca: Lubartów
16-17 lipca: Łęczna
17-18 lipca: Krasnystaw
18-19 lipca: Bychawa
19-20 lipca: Szczebrzeszyn
20-21 lipca: Piaski
21-22 lipca: Kraśnik
22-23 lipca: Goraj
23-24 lipca: Biłgoraj
24-25 lipca: Janów Lubelski
25-26 lipca: Krasnobród
26-27 lipca: Stary Dzików
27-28 lipca: Józefów
29 lipca: Lublin