Już 3 września w Lublinie wystartuje 10-dniowe święto filmów dokumentalnych Festiwal Millennium Docs Against Gravity. W programie projekcje najważniejszych filmów minionego roku oraz spotkania z twórcami.
Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce i jedyna tego typu inicjatywa w Europie, która odbywa się jednocześnie w siedmiu różnych miastach. Oprócz Lublina, festiwal gości także w Warszawie, Gdyni, Wrocławiu, Katowicach, Bydgoszczy i Poznaniu.
Hasłem tegorocznej, 18. edycji festiwalu, jest "Świat się budzi". - Wszyscy z nadzieją czekamy, aż rzeczywistość zacznie wracać do normalności, pokonując pandemię, która zmieniła obraz naszej codzienności w 2020 roku. Wiele filmów prezentowanych w programie dotyczy aktywizmu i wzywa do działania na rzecz lepszego, równego i ekologicznego świata - tłumaczą organizatorzy.
Do 12 września w Centrum Spotkania Kultur będzie można oglądać m.in. filmy, które pokazują ludzi aktywnie działających na rzecz ekologii, praw człowieka oraz warunków pracy. To takie produkcje, jak "Jestem Greta" o młodej Grecie Thunberg, ale także "Odwaga" o artystach z białoruskiego teatru, którzy po wyborach występują przeciwko reżimowi Aleksandra Łukaszenki.
Jedną z nowych festiwalowych sekcji będzie "Alfabet protestu". To filmy pokazujące, że wystarczy wykonać pierwszy krok, aby zrobić coś pożytecznego dla społeczeństwa i planety. Będzie też sekcja "Życie w czasach pandemii" dedykowana młodym rodzimym twórcom, którzy w czasie lockdownu sięgali po kamerę. - W tej sekcji na szczególną uwagę zasługuj film "Polaków portret własny", pokazujący cały przekrój naszego społeczeństwa, które musiało poradzić sobie z wirusem samotności w czasie izolacji - zachęcają twórcy programu.
Lubelscy widzowie zobaczą także filmy prosto z największych festiwalu. Będzie chociażby nowe dzieło Gianfranco Rosiego - "Notturno" o terenach ogarniętych wojną na Bliskim Wschodzie, a także perełka prosto z Sundance - "Przeżyć", dzieło porównywane do "Walca z Bashirem".
Tradycyjnie podczas festiwalu zostanie wręczona Nagroda za Najlepszy Debiut oraz zostanie zorganizowany Konkurs Polski. Wśród czternastu filmów, które powalczą o tytuł Najlepszego Filmu Polskiego, znalazły się najnowsze produkcje znanych reżyserów - Rafael Lewandowski czy Paweł Łoziński.
Bilety na poszczególne seanse kosztują 12 i 15 zł.
Program festiwalu w Kinie CSK:
3 września:
- godz. 19 - Jestem Greta
- godz. 21.30 - Najpiękniejszy chłopiec na świecie
4 września:
- godz. 15 - Notturno
- godz. 17.30 - Agonia
- godz. 19 - Odwaga
- godz. 21 - Herbert. Barbarzyńca w ogrodzie
5 września:
- godz. 15 - Zostało nam słońce
- godz. 16.45 - Śledztwo w domu spokojnej starości
- godz. 18.30 - FBI kontra Martin Luther King
- godz. 20.30 - Ten deszcz nigdy nie ustanie
6 września:
- godz. 19 - Furia (+ spotkanie)
7 września:
- godz. 18 - Nowa korporacja
- godz. 20.15 - Zappa
8 września:
- godz. 18 - Sabaya
- godz. 20 - Prezdyent
9 września:
- godz. 18 - Gorbaczow. Raj
- godz. 20 - Film balkonowy
10 września:
- godz. 16 - Stambuł bez smyczy
- godz. 17.30 - Uzależnieni od ekranu
- godz. 19 - Ucieczka na srebrny glob (+ spotkanie)
11 września:
- godz. 15 - Jacinta
- godz. 17.15 - Tysiące małych ran
- godz. 19.15 - Przeżyć
- godz. 21.15 - Bruce Lee. Bądź jak woda
12 września:
- godz. 14 - Jeszcze nie dziś
- godz. 16 - Tańcząca z rekinami
- godz. 18 - Polaków portret własny (+spotkanie)