Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Imprezy

10 maja 2022 r.
12:50

Tak się zapowiada Noc Kultury 2022 w Lublinie. Uciekający wąż wśród jazzu

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
10 0 A A
Noc Kultury 2022 zaplanowano na 4/5 czerwca
Noc Kultury 2022 zaplanowano na 4/5 czerwca (fot. Maciej Kaczanowski)

Znamy już atrakcje tegorocznej Nocy Kultury zaplanowanej na 4/5 czerwca. W rejonie Starego Miasta mają się pojawić instalacje artystyczne i wystawy, ich dźwiękowym tłem będzie jazz oraz muzyka klasyczna. Na część wydarzeń trzeba się będzie zapisać.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tradycyjnie najwięcej ma być rzeczy do oglądania. Oczywiście nie zabraknie prac Jarosława Koziary, którego instalacje były gwiazdami wielu edycji Nocy Kultury. Tym razem artysta szykuje dwie prace.

Jedną z nich zobaczymy na pl. Po Farze, ma stanąć olbrzymie drzewo inspirowane rajem utraconym. Będzie też 100-metrowy wąż, który ma „uciekać” z placu przez ul. Grodzką w kierunku Rynku.

Drugą instalacją, przygotowywaną przez studentów Wydziału Artystycznego UMCS pod kierunkiem Koziary, ma być stado rajskich ptaków napędzanych siłą wiatru.

Na pl. Po Farze zobaczymy również sporo prac ze szkła, chociażby szklaną Bramę Krakowską i wiele równie znanych budynków. Na Starym Mieście mają się też pojawić „botaniczne witraże”.

– Szklane, witrażowe rozety nie będą miały w sobie przypadkowych roślin – zastrzega Joanna Wawiórka-Kamieniecka, która zawiaduje Nocą Kultury. Mają to być rośliny, które były wybierane i sadzone w czasie zakładania Ogrodu Saskiego.

Kolejne atrakcje pojawią się na Złotej.

– Za pomocą niezwykłej animacji będziemy mogli odnieść wrażenie, że wchodzimy do zdjęć – zapowiada Wawiórka-Kamieniecka.

Jednym tych zdjęć ma być wykonana przez Edwarda Hartwiga fotografia dwóch kobiet palących w bramie. Więcej fotografii Hartwiga będzie można obejrzeć na Jezuickiej.

Zaglądając na plac przed dawną siedzibą Teatru Andersena przy Dominikańskiej będzie można trafić na taniec w powietrzu w wykonaniu Fundacji Sztukmistrze i Strefy Wysokich Lotów. Na placu ma się też pojawić kolejna instalacja artystyczna: deszcz kilkuset szklanych, podświetlanych kropli.

Spacerując po Starym Mieście mamy również natrafić na wielkoformatowe cytaty, ale również takie ukryte w zaułkach, czy koło rynien. Stałą pamiątką po tegorocznej Nocy Kultury ma być mural, który wykona Marcin Wrzal w pobliżu pl. Rybnego. Ma to być biało-szaro-czarna praca o „wewnętrznych przeżyciach artysty” i o tym, jak mu się żyje w Lublinie.

W programie pojawia się też akcent ukraiński. To prezentacja artystyczna „Wiosenna dziewczyna i Olha 1891”. W jej centrum ma być „kobieta i jej sytuacja w obliczu katastrofy wojny”.

Na tarasie widokowym galerii handlowej VIVO! powstawać ma lodowa rzeźba inspirowana architekturą Lublina, będą tam również występować łyżwiarki figurowe, ale na wrotkach.

Na terenie browaru przy Bernardyńskiej ma się pojawić instalacja artystyczna ze wstążek.

– Każdy będzie mógł wejść, zanurkować w niezliczoną ilość zawieszonych zielonych wstążek – wyjaśnia Wawiórka-Kamieniecka. – Przypuszczam, że będzie to jedno z miejsc, gdzie powstanie najwięcej zdjęć.

Również w browarze, obok strefy wypoczynkowej, trzykrotnie wyświetlony ma być film o niezwykłym odkryciu w ścianie jednej z kamienic znaleziono podczas prac budowlanych wiele szklanych negatywów.

Tegoroczna Noc Kultury ma być podobna do tych, które znamy sprzed pandemii. Podobną, a jednak inną. Przez wiele lat wybierano jedną ulicę, która stawała się środkiem ciężkości imprezy. Teraz takiej ulicy nie będzie.

– W tym roku szczególną przestrzenią, którą zamierzamy się zajmować, będzie przestrzeń dźwiękowa – mówi Wawiórka-Kamieniecka. – Zamierzamy doprowadzić do sytuacji, w której muzykę jazzową i klasyczną będzie słychać na dużej scenie, ale i w różnych, zaskakujących miejscach.

– Teraz nie powiemy państwu, gdzie. To będzie niespodzianka – mówi prof. Mariusz Bogdanowicz z Katedry Muzyki Jazzowej i Rozrywkowej UMCS. – Będzie kilka przestrzeni, gdzie będziemy występować. Główna scena będzie na pl. Litewskim.

– To jeszcze nie jest cały program – zastrzega zawiadowczyni Nocy Kultury. W piątek zakończył się nabór pomysłów na wydarzenia, do którego zgłoszono ponad 40 propozycji. Zwycięskie pomysły mają być ogłoszone wkrótce, podobnie jak wykaz miejsc (chociażby tych do zwiedzania) i wydarzeń, na które trzeba będzie wcześniej zdobyć bezpłatną wejściówkę.

Konferencja prasowa w sprawie Nocy Kultury 2022 (fot. Piotr Michalski)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Seniorki z Krasnegostawu śpiewały w Pałacu Prezydenckim. Publiczność była zachwycona
galeria

Seniorki z Krasnegostawu śpiewały w Pałacu Prezydenckim. Publiczność była zachwycona

Recital przypadł do gustu publiczności, a już wykonanie piosenki „Jak przygoda to tylko w Warszawie” wręcz zachwyciło słuchaczy. Seniorki z Krasnegostawu koncertowały w Pałacu Prezydenckim.

Przyjdź i pokoloruj poszewki. Te trafią do małych pacjentów lubelskiego szpitala

Przyjdź i pokoloruj poszewki. Te trafią do małych pacjentów lubelskiego szpitala

Wystarczy chwila czasu i odrobina kreatywności. 6 listopada w sklepie Skende będzie można pomalować poszewki, które później będą umilać zasypianie małym pacjentom.

„Pod dachami Paryża” – niezwykłe widowisko w Filharmonii Lubelskiej
11 listopada 2024, 18:00

„Pod dachami Paryża” – niezwykłe widowisko w Filharmonii Lubelskiej

Od stu lat oczy i uszy świata są zwrócone na piosenkę francuską, która urodziła się właśnie pod dachami Paryża, a konkretnie na: Polach Elizejskich, pod Wieżą Eiffla, w Lasku Bulońskim i przy szklanej piramidzie przed Luwrem. Już 11 listopada w Filharmonii Lubelskiej będzie okazja do spotkania z piosenką francuską.

Pijany pieszy potrącony na pasach

Pijany pieszy potrącony na pasach

44-latek mający ponad dwa promile alkoholu, został potrącony przez samochód na przejściu dla pieszych. Poszkodowanego przewieziono do szpitala.

Festiwal „Fonie Lublina – Jesień 2024”
patronat
10 listopada 2024, 18:00

Festiwal „Fonie Lublina – Jesień 2024”

W najbliższą niedzielę (10 listopada) w lubelskim Trybunale Koronnym zostanie zainaugurowany Festiwal „Fonie Lublina”, który odbywa się w Lublinie nieprzerwanie od 2017 roku.

Pierwszy odcinek ulicy wyremontowano kilka miesięcy temu
biała podlaska

Była dotacja, będzie budowa. Druga połówka Podleśnej też będzie cieszyła kierowców

Była dotacja, będzie budowa. Drugi odcinek ulicy Podleśnej przebuduje Przedsiębiorstwo Robót Drogowych.

Kasia Bujakiewicz: ustawiamy balecik i na scenę  | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Kasia Bujakiewicz: ustawiamy balecik i na scenę | (Nie)Wyparzona Gęba

Z Katarzyną Bujakiewicz porozmawialiśmy o początkach jej kariery. Zapytaliśmy o najlepszą radę jaką otrzymała od reżysera, jaka jest różnica w przygotowaniu się do roli w filmie i teatrze oraz czy czuje się spełnioną aktorką. Zobacz też jak poradziła z naszymi pikantnymi przekąskami: cayenne, chili, habanero.

Zderzenie 4 pojazdów. Jedna osoba ranna

Zderzenie 4 pojazdów. Jedna osoba ranna

Do wypadku doszło na drodze krajowej nr 74 w miejscowości Jarosławiec. Jedna osoba została ranna. Na miejscu występują utrudnienia w ruchu.

Alert IMWG. Gęste mgły nad regionem

Alert IMWG. Gęste mgły nad regionem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gęstymi mgłami. W 18 powiatach widzialność może spaść miejscami poniżej 200 metrów.

Najlepsi uczniowie z województwa nagrodzeni
galeria

Najlepsi uczniowie z województwa nagrodzeni

We wtorek w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego nagrodzono najlepszych uczniów z całego województwa. Ponad 200 osób otrzymało stypendium Prezesa Rady Ministrów.

Mnóstwo pieniędzy w puszkach. Zebrali ponad 36 tys. zł
galeria

Mnóstwo pieniędzy w puszkach. Zebrali ponad 36 tys. zł

Przez dwa dnia na dwóch tomaszowskich cmentarzach odbywała się kwesta. Dała świetny wynik. Do puszek trafiło ponad 36 tys. zł.

Ukrył się przed policją... w pokrowcu na ubrania

Ukrył się przed policją... w pokrowcu na ubrania

42-latek z Zamościa wybrał pomysłową, lecz nietrafioną kryjówkę przed policjantami. Poszukiwany do odbycia kary więzenia ukrył się pod stertą odzieży w pokrowcu na ubrania.

Śmiertelny wypadek na drodze. Policja poszukuje świadków

Śmiertelny wypadek na drodze. Policja poszukuje świadków

Chełmscy policjanci poszukują świadków tragicznego wypadku do którego doszło w październiku na drodze krajowej nr 12.

Bramkarz Górnika Łęczna kontuzjowany

Bramkarz Górnika Łęczna kontuzjowany

Górnik Łęczna od wtorku zaczyna przygotowania do kolejnego meczu w Betclic I Lidze. W niedzielę zielono-czarni zagrają na wyjeździe z Wisłą Płock i będą musieli poradzić sobie bez swojego bramkarza

Zamojski Dom Kultury mieście się przy ul. Partyzantów 13
15 listopada 2024, 18:00

Sześć dekad domu kultury. Jubileuszowa gala wkrótce

Najpierw był powiatowym, później wojewódzkim, a od jakiegoś czasu już miejskim. Ale cały czas działa pod tym samym adresem i w swojej siedzibie zorganizuje galę z okazji jubileuszu. Zamojski Dom Kultury świętuje swoje 60-lecie.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia