Będzie ekspozycja posterunku milicji z czasów PRL-u, projekcja wirtualnego znicza na elewacji bloku i próba utworzenia przez uczestników żywej flagi. We wtorek obchody 35. rocznicy „Świdnickich Spacerów”.
Podczas stanu wojennego, w lutym 1982 r. mieszkańcy Świdnika wychodzili w domów w porze nadawania Dziennika Telewizyjnego. Spacerowali główną ulicą. Wystawiali też w oknach zapalone świece i ustawiali odbiorniki telewizyjne. W ten pokojowy sposób protestowali przeciwko represjom i komunistycznej propagandzie.
Tegoroczne obchody wydarzeń sprzed 35 lat zaplanowano na wtorek. Rozpoczną się o godz. 10 na ul. Niepodległości (plac przy fontannie) od złożenia kwiatów pod pomnikiem Świdnickich Spacerów. Osoby uczestniczące w obchodach będą starały się utworzyć żywą flagę.
– Po godz. 10 będziemy formować szyk i przechodzić do Miejskiego Ośrodka Kultury – zapowiada Karol Falenta ze Strefy Historii.
Organizatorzy spodziewają się kilkuset uczestników, którym chcą zrobić zdjęcie z drona. Dalsze wydarzenia – od godz. 10.30 odbędą się już w budynku Centrum Kultury i na placu przed nim (al. Lotników Polskich 24). W programie m.in. projekcja reportażu „Fenomen Spacerów”. Uczniowie szkół wysłuchają też wykładu dra Marcina Dąbrowskiego z lubelskiego oddziału IPN. Będzie też ekspozycja posterunku milicji z czasów PRL – u i gra edukacyjna „Spaceriada”.
W popołudniowej część zaplanowanych wydarzeń (godz. 17-20, pl. Konstytucji 3 Maja) znajdą się m.in. projekcja wirtualnego znicza w hołdzie mieszkańcom Świdnika i uczestnikom Świdnickich Spacerów na elewacji bloku przy ul. Jarzębinowej 5. Będzie też projekcja filmu Pawła Łuciuka poświęconego Świdnickim Spacerom.
Tegoroczne świdnickie obchody zakończy koncert Norberta „Smoły” Smolińskiego, wokalisty zespołu ContraMundum. (CK, ogdz. 18).
PROGRAM OBCHODÓW:
14 lutego 2017
10:00 (Plac przy fontannie, ul. Niepodległości)
- Złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia „Świdnickich Spacerów”
10:30 (Budynek CK oraz plac przed budynkiem, al. Lotników Polskich 24, sala kinowo -widowiskowa)
- Prelekcja dla młodzieży szkolnej – dr Marcin Dąbrowski IPN oddział Lublin.
- Projekcja reportażu „Fenomen Spacerów”.
- Gra edukacyjna dla szkół ponadgimnazjalnych „Spaceriada”.
- Ekspozycja posterunku milicji z czasów PRL – u.
17:00 – 20:00 (Plac Konstytucji 3 maja)
- Projekcja wirtualnego znicza w hołdzie społeczności Świdnika i uczestnikom Świdnickich Spacerów.
- Projekcja filmu Pawła Łuciuka poświęconego Świdnickim Spacerom.
(Elewacja bloku przy ul. Jarzębinowej 5).
18:00 (Budynek CK, al. Lotników Polskich 24, sala kameralna)
- koncert Norberta „Smoły” Smolińskiego, wokalisty zespołu ContraMundum.
Impreza towarzysząca (Strefa Historii, Galeria Venus II p., ul. Wyszyńskiego 17):
- wystawa dokumentów ze zbiorów Norberta Wojciechowskiego - Przewodniczącego Regionalnego Komitetu Strajkowego NSZZ Solidarność w Świdniku.