Znamy już program 97. Rocznicy Bitwy pod Komarowem. W tym roku uroczystości zaplanowano na 27 sierpnia.
Z okazji zwycięskiej bitwy kawalerii polskiej w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku w Wolicy Śniatyckiej o godz. 9.30 odbędzie się koncert pieśni patriotycznych. Po nim odprawiona zostanie polowa msza św. z ceremoniałem wojskowym i apel poległych. Około południa oglądać będzie można pokazy wyszkolenia bojowego.
Część uroczystości odbędzie się także w Zamościu. 19 sierpnia przy furcie wodnej zamojskiej Starówki oraz na Rynku Wielkim i w Nadszańcu podziwiać będzie można rekonstrukcję historyczną potyczki polaków z bolszewicką 1. Armią Konną Siemiona Budionnego. Dzień później Zamość przemierzać będą wojskowe patrole w kostiumach z epoki.
To jednak nie wszystkie historyczne atrakcje na Zamojszczyźnie. We wszystkie piątki, soboty i niedziele lipca i sierpnia o godzinie 17.30 na rynku Wielkim w Zamościu będzie można oglądać pokazy musztry.
Prezentuje je pięcioosobowy oddział w mundurach piechoty polskiej XVII wieku. Podczas musztry oddawane są wystrzały z broni. Można też podziwiać pokazy fechtunku. Z kolei od 16 do 19 sierpnia odbywać będzie się 5. Zamojski festiwal Filmowy „Spotkania z historią”.
– To jedyne w Polsce wydarzenie prezentujące najnowsze filmy dokumentalne o tematyce historycznej – podkreśla Andrzej Bubeła, dyrektor Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu. – Festiwal powstał dla podkreślenia wagi i znaczenia kinematografii historycznej. Jego najistotniejsza częścią jest konkurs filmu dokumentalnego, a uzupełnieniem programu są pozakonkursowe pokazy filmów fabularnych, wspólne śpiewanie piosenek filmowych, spotkania z twórcami filmowymi, wystawy muzealne i fotograficzne oraz gala festiwalowa.
W ramach konkursy zobaczyć będzie można tym razem 15 filmów. Do zmagań zakwalifikowały się obrazy „Akcja Pensjonat” Bogdana Miszczaka, „Legenda wileńskiej konspiracji” Bronisława Bubiaka i Tomasza Piotrowskiego, „Ponary nóż w serce” Bronisława Bubiaka, „Ziemia przemówiła” Macieja Nowaka, „Prace na wysokościach” Sylwii Nieckarz i Andrzeja Buchowskiego, „Szrajberka z Auschwitz” Grzegorza Gajewskiego, „Człowiek Boga” Krzysztofa Tadeja, „Wszystko dla Polski – Powstanie Zamojskie 1942-1944” Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków, „Hakerzy Solidarności” Grzegorza Linkowskiego, „Świadek czasu pogardy” Andrzeja Machnowskiego, „Czołżek” Norberta Rudasia, „Oswald. Mińskie misterium” Wiktora Aśluka, „Ofiary tajnego protokołu. Bitwa o Kobryń” Władimira Łuckija i Iryny Wasilewej, „…Lecz duszy zabić nam nie możecie” Włodzimierza Kuligowskiego i Katarzyny Wołkowyckiej oraz „Litewskie drogi Potopu” Tadeusza Bystrama.
Wszystkie festiwalowe wydarzenia są bezpłatne.