![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
![Kaplicy św. Trójcy będą zajęcia, podczas których uczestnicy dowiedzą się jak powstaje fresk i jakie](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2011/2011-09/KULTURA07_268777123_AR_0_0.jpg)
Trwa VIII Lubelski Festiwal Nauki. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz Muzeum Lubelskie przygotowały interesujące wystawy i projekty.
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
W Muzeum Lubelskim w ramach festiwalu odbędą się interesujące zajęcia adresowane przede wszystkim do uczniów. Dziś o godz. 9.00 rozpoczynają się pierwsze spotkania.
– Prowadzone przez nas zajęcia wpisują się w tegoroczne hasło festiwalu – mówi Magdalena Norkowska z Muzeum Lubelskiego. – Temat dzisiejszego spotkania to "Kwiaty z holenderskiego ogrodu”. Mówić o tym będziemy na przykładzie barokowego "Portretu dziewczynki w girlandzie kwiatów” van Thielena, obrazu, który znajduje się w naszych zbiorach.
W siedemnastowiecznych Niderlandach ogrodnictwo było bardzo rozwinięte, pojawiły się ogrody botaniczne, a kwiaty i ich symbolika znalazły też swój wyraz w malarstwie.
W środę o godz. 10.00 w Kaplicy św. Trójcy rozpoczną się zajęcia pod hasłem "Jak powstawała farba. Minerały we freskach w Kaplicy Trójcy Świętej”.
– Uczestnicy zajęć dowiedzą się też jak powstaje fresk i jakie pigmenty posłużyły do zrobienia farb, jakimi minerałami średniowieczni artyści musieli posiłkować się żeby wykonać dobry fresk. – wyjaśnia Magdalena Norkowska. – Przy okazji mówić będziemy o samej kaplicy.
Wreszcie w czwartek o godz. 9.00 rozpoczną się zajęcia "Motyw ogrodu w sztuce”. Motyw ogrodu pojawił się już w starożytności i widoczny jest na przestrzeni wieków w sztuce i w literaturze. Ogród miał swoją symbolikę, był wyrazem wyższej kultury. Wszystkie zajęcia prowadzone w muzeum pokazują, jak różne dziedziny sztuki powiązane są z przyrodą.