Choć jeszcze trwa Lubelski Festiwal Literacki "Miasto Poezji”, dziś w Lublinie rozpoczyna się kolejna impreza poświecona literaturze.
Pora Poezji to jedna z czterech odsłon całorocznego festiwalu 4 Pory Książki, organizowanego od trzech lat przez Instytut Książki z Krakowa. Składające się na nią imprezy odbywają się równolegle w Bielsku-Białej, Bochni, Brzegu, Chrzanowie, Gdańsku, Grudziądzu, Kędzierzynie Koźle, Krakowie, Mikołowie, Nowej Rudzie, Opolu, Poznaniu, Radomiu, Rzeszowie, Świdnicy, Toruniu, Warszawie, Wrocławiu i Lublinie. U nas będą trzy wieczory literackie w filii nr 30 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego.
W środę z lublinianami spotka się Tomasz Różycki. Ten 38-letni opolanin jest autorem tomików poetyckich "Vaterland”, "Anima”, "Chata umaita”, "Świat i antyświat” i "Kolonie”. Za ostatni z nich był w ubiegłym roku nominowany do Nagrody Nike. Za poemat "Dwanaście stacji” z 2004 roku dostał Nagrodę Kościelskich. W swoich dziełach lubi cofać się do dzieciństwa, odnajdując w nim prawdziwą miarę rzeczy.
Bohaterką czwartku będzie Marzanna Bogumiła Kielar. 45-letnia poetka z Warszawy jest zwana Polską Safoną. W swoich lirykach, pełnych filozoficznej zadumy i zarazem nasyconych erotyczną zmysłowością, autorka eksponuje wyraźnie kobiecy punkt widzenia. Mówi się, że jej dzieła to najlepsza kobieca poezja w polskiej literaturze od czasów Haliny Poświatowskiej. Już pierwszym tomem wierszy "Sacra conversazione”, opublikowanym w 1992 roku, odniosła wielki sukces. Dostała za niego Nagrodę Kościelskich. W 2000 roku zdobyła Kryształ Vilenicy podczas Międzynarodowych Spotkań Pisarzy w Słowenii. Jej wiersze były tłumaczone na co najmniej 18 języków, w tym na niemiecki, angielski, szwedzki, hebrajski, słoweński, litewski, macedoński, czeski i francuski.
W piątek zagości w Lublinie kolejna uznana twórczyni. Z Lipowej koło Żywca przyjedzie Jolanta Stefko. To 37-letnia poetka i prozatorka obsypana rozmaitymi nagrodami, w tym Nagrodą Kościelskich za całokształt twórczości. Lajtmotywami liryki i prozy Stefko są pytania o sens życia i problem wyobcowania.
Wszystkie spotkania rozpoczną się o godz. 18. Poprowadzi je Arkadiusz Bagłajewski, redaktor naczelny kwartalnika "Kresy”. Filia nr 30 MBP mieści się przy ul. Braci Wieniawskich 5.