Warsztaty edukacyjne, ciekawe spotkania i inspirujący goście - to wszystko czeka na uczestników nowego projektu w Wojsławicach, który potrwa od 17 sierpnia do końca września. "My, Gospodynie i Gospodarze gminy Wojsławice" to cykl weekendowych zajęć, które będą realizowane w Ośrodku Trzech Kultur w Majdanie Ostrowskim.
Organizowany przez Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Wojsławicach projekt pozwoli uczestnikom zdobyć nowe umiejętności, zarówno rzemieślnicze jak i muzyczne. Na cykl weekendowych spotkań złożą się m.in. warsztaty tkackie, ceramiczne i stolarskie. Wszystkie poprowadzą specjaliści.
Jednym z głównych założeń inicjatywy jest symboliczne przekazanie mieszkańcom gminy Wojsławice wyremontowanego obiektu byłej szkoły w Majdanie Ostrowskim, gdzie pod nazwą Ośrodek Trzech Kultur powstało miejsce spotkań twórczych. To właśnie tu odbywać się będą poszczególne zajęcia.
- Projekt dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019 jest wsparciem dla pomysłu wojsławickich animatorów kultury, aby ośrodek w Majdanie Ostrowskim stał się miejscem działań na rzecz zachowania, przekazu i kontynuacji tradycji regionalnych - przekonują organizatorzy.
Projekt oficjalnie rozpocznie się 17 sierpnia. Drzwi otwarte w Ośrodku Trzech Kultur pozwolą zainteresowanym odkryć możliwości budynku. Jego gospodarzami będą mieszkańcy gminy Wojsławice. Będzie można z niego korzystać w charakterze edukacyjnym i turystycznym. Na godz. 10 zaplanowano oprowadzanie po pracowniach, natomiast godzinę później odbędzie się spotkanie studyjne z zaproszonymi gośćmi z całej Polski, którzy prowadzą podobne ośrodki.
Wśród gości znajdą się Monika Wizła-Kubiak i Joanna Wojtko - edukatorki, animatorki, współzałożycielki Chrośnicy Wioski Barwnych Wątków; politolog i kulturoznawca Emil Majuk oraz Doroteusz Fionik - etnograf, historyk, założyciel i kustosz prywatnego Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach.
Pierwsze warsztaty zostaną zrealizowane w dniach 16-18 sierpnia. Zajęcia tkackie poprowadzi Agnieszka Jackowiak - kulturoznawczyni, edukatorka w zakresie dawnych technik włókienniczych, tkaczka, filcarka; Od lat zgłębia swoją wiedzę o tym rękodziele, wytwarzając użytkowe wyroby z wełny owczej inspirowane wzornictwem polskim i azjatyckim.
- Dawna technika regionalna ożyje w Waszych rękach. Dzięki prostym splotom i magii przechodzenia nici wątku między osnową powstaną krajki tkane na bardkach, tkaniny dekoracyjne tkane na krosnach ramowych oraz szmaciaki wykonane na krośnie dwunicielnicowym - zachęca prowadząca warsztat.
W kolejne weekendy na uczestników czekają następujące warsztaty: ceramiczne i muzyczne (30 sierpnia - 1 września); stolarskie (6-8 września); rękodzielnicze (13-15 września) oraz muzyczne, śpiewacze i instrumentalne (27-30 września).
Zapisy na warsztaty trwają do 14 sierpnia w Domu Kultury w Wojsławicach. Można też zapisać się mailowo: wojslaw-gci@o2.pl lub telefonicznie: (82) 5669 153, 693 289 039.