Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

10 listopada 2020 r.
16:00

Święto Niepodległości. 11 listopada w Lublinie, Chełmie, Zamościu, Białej Podlaskiej i Puławach

Autor: Zdjęcie autora pab eb agdy kask drs
12 0 A A
11 listopada 2020 10:00
Maszt Niepodległości na rondzie Dmowskiego. To w okolicach ronda o godz. 21 mają się zbierać uczestnicy samochodowego Lubelskiego Rajdu Niepodległości
Maszt Niepodległości na rondzie Dmowskiego. To w okolicach ronda o godz. 21 mają się zbierać uczestnicy samochodowego Lubelskiego Rajdu Niepodległości (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Nie ma dużych imprez, spotkań czy koncertów z udziałem publiczności. W Lublinie nie ma żadnych oficjalnych uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Symboliczne wydarzenia będą za to w innych miastach regionu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

LUBLIN

* W Lublinie w związku z pandemią koronawirusa żadnych oficjalnych uroczystości nie będzie, o czym poinformował organizator corocznych uroczystości – Lubelski Urząd Wojewódzki. „Wszystkich mieszkańców zapraszamy do symbolicznego uczczenia tego dnia poprzez udekorowanie swoich domów i mieszkań flagami biało-czerwonymi” – zachęcają urzędnicy.

* Samorząd Lublina zamierza bardzo symbolicznie zaakcentować obchodzone święto 11 listopada. – W tym roku nie są organizowane oficjalne obchody – przyznaje miasto.

W południe miejski trębacz tuż po hejnale Lublina ma odegrać hymn Rzeczypospolitej Polskiej. Po zmroku budynek Ratusza oraz miejski stadion Arena Lublin zostaną podświetlone na biało-czerwono. Z kolei o godz. 19.15 rozpocznie się internetowa transmisja Narodowego Koncertu Listopadowego złożonego z utworów Fryderyka Chopina w wykonaniu lubelskiego pianisty Tomasza Franciszka Rittera. Koncert nadawany aż z Hamburga będzie nadawany na portalu Facebook (strona Lublin-Miasto Kultury) oraz w serwisie YouTube (na kanale Lublin-Miasto Inspiracji).

* NSZZ Solidarność zaprasza na uroczystą Mszę św. z okazji Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości, która odbędzie się jutro 11 listopada o godz. 10 w Archikatedrze Lubelskiej. Następnie przewodniczący lubelskiego oddziału "Solidarności" Marian Król złoży kwiaty przed Pomnikiem Konstytucji 3 Maja na Placu Litewskim.

* Ruch Narodowy zaprasza zaś na Lubelski Rajd Niepodległości. Uczestnicy, z uwagi na zagrożenie epidemiczne będą przemieszczać się w samochodach przystrojonych w barwy narodowe. Początek o godzinie 21 na rondzie Dmowskiego. „Nie tamujemy ruchu, ale emanujemy narodowymi barwami podczas jazdy po mieście!” – zachęcają organizatorzy.

BIAŁA PODLASKA

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w kościele Narodzenia NMP w Białej Podlaskiej o godz. 10 zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Później przedstawiciele Urzędu Miasta złożą kwiaty przy Pomniku Niepodległości na pl. Wolności oraz przy tablicy Marszałka Józefa Piłsudskiego na budynku magistratu. – W związku z zagrożeniem wywołanym przez COVID-19, w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie 5 osób – przypomina Gabriela Kuc-Stefaniuk rzecznik bialskiego magistratu.

CHEŁM

Skromną, z uwagi na ograniczenia epidemicznie, oprawę będą miały uroczystości Święta Niepodległości w Chełmie. Obchody ograniczą się do Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, która zostanie odprawiona o godz. 9:30 w Bazylice Narodzenia NMP.  Po liturgii, indywidualne składanie wieńców i wiązanek odbędzie się przy Mauzoleum Męczenników Ziemi Chełmskiej na Górze Chełmskiej, a potem pomniku Niepodległości na Placu dr. E. Łuczkowskiego. Instytucje i urzędy zostaną udekorowane biało-czerwonymi flagami.

HRUBIESZÓW

W tym roku obchody Narodowego Święta Niepodległości musiały zostać ograniczone do symbolicznych zaledwie gestów. Nie będą miały oficjalnego przebiegu. Marta Majewska, burmistrz Hrubieszowa: W imieniu naszej hrubieszowskiej społeczności, wraz z przewodniczą Rady Miasta Anną Naja przed południem 11 listopada złożymy kwiaty pod Pomnikiem Legionisty.

KRAŚNIK

* Uroczystości rozpocznie msza święta w kościele pw. WNMP w Kraśniku. Transmisja rozpocznie się o 10:30 i będzie dostępna na stronie miasta oraz Facebooku Lubelska.tv. Po zakończeniu nabożeństwa zostaną złożone wiązanki kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

* Kraśnik zaprasza też na koncert online, w wykonaniu młodych artystów, który rozpocznie się o godz. 16:00. Transmisja będzie dostępna na stronach: www.krasnik.eu i kultura.krasnik.eu oraz na Facebooku: /ckipkrasnik oraz /krasnikmiasto.

LUBARTÓW

W środę 11 listopada o godzinie 10:30, w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy zostanie odprawiona Msza św. za Ojczyznę, a następnie przy Klasztorze Ojców Kapucynów samorządowa delegacja złoży wieńce pod płytą Marszałka Józefa Piłsudskiego. Delegacje stowarzyszeń i instytucji, które w tym dniu zechcą złożyć kwiaty pod płytą Marszałka, proszone są o zachowanie zasad dystansu społecznego.

PUŁAWY

* 11 listopada o godz. 9.00 w kościele parafialnym pw. św. Józefa we Włostowicach odbędzie się Msza Święta, jednak z uwagi na remont kościoła, będzie miała ona miejsce w tymczasowym namiocie, w związku z czym ilość uczestników jest bardzo ograniczona. Po Mszy Świętej odbędzie się symboliczne złożenie kwiatów przez władze Miasta pod pomnikiem Odzyskania Niepodległości, który ze względu na remont świątyni, zlokalizowany jest wewnątrz namiotu.

* Puławski Obywatelski Spacer Niepodległości organizuje środowisko związane z Komitetem Obrony Demokracji. Początek o godz. 15 na placu Chopina. Z uwagi na stan epidemii, podczas zgromadzenia obowiązywać będą podstawowe zasady bezpieczeństwa.

„Spacer ma na celu uczcić 102. rocznicę odzyskania niepodległości, 102. rocznicę uzyskania praw wyborczych kobiet oraz wyrazić solidarność z protestem kobiet i osobami represjonowanymi” – zapowiada Bogdan Ambrożkiewicz.

TOMASZÓW LUBELSKI

Uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny zostanie odprawiona w kościele pw. św. Józefa w Tomaszowie Lubelskim o godz. 11, a następnie przedstawiciele władz miasta i powiatu złożą wieniec pod postumentem upamiętniającym pobyt Marszałka Józefa Piłsudskiego na Siwej Dolinie. Urzędnicy zachęcają: Niech wywieszone flagi będą symbolem naszej zbiorowej pamięci.

ZAMOŚĆ

W tym roku miasto zaprasza do wspólnego świętowania online 102. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wydarzenia od godz. 10 będzie można śledzić na fanpage’u miasta Zamość na Facebooku. Na Rynku Wielkim pojawiła się instalacja z biało-czerwonych parasoli – urząd zachęca do spacerów.

Zamość. Parasolki na 11 listopada

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Michał Król i jego koledzy we wtorek musieli uznać wyższość rywali z Serbii
film

Pierwsza porażka Motoru Lublin podczas zimowych przygotowań

Pierwsza porażka Motoru Lublin podczas zimowych przygotowań. Piłkarze Mateusza Stolarskiego ulegli we wtorek ostatniej drużynie serbskiej ekstraklasy FK Jedinstvo Ub 1:2.

Badaczka z Lublina trafi do Singapuru

Badaczka z Lublina trafi do Singapuru

Profesor Katarzyna Falkowicz z Politechniki Lubelskiej będzie prowadzić badania w Singapurze.

Czy bufor z wężownicą CWU ma tę samą funkcję co zasobnik CWU?

Czy bufor z wężownicą CWU ma tę samą funkcję co zasobnik CWU?

Wielu inwestorów zastanawia się, czy bufor z wężownicą CWU może zastąpić zasobnik CWU i czy oba urządzenia pełnią tę samą funkcję. Choć ich zadanie – dostarczanie ciepłej wody użytkowej – w pewnym stopniu się pokrywa, to w praktyce są to dwa różne rozwiązania, różniące się zasadą działania i przeznaczeniem.

Pierwsze ognisko wścieklizny w 2025 roku stwierdzone u kota

Pierwsze ognisko wścieklizny w 2025 roku stwierdzone u kota

Mamy pierwszy przypadek wścieklizny w województwie lubelskim w 2025 roku. Choroba została stwierdzona u kota.

Wynajem pracowników z Uzbekistanu: potencjał dla rynku pracy?

Wynajem pracowników z Uzbekistanu: potencjał dla rynku pracy?

Polski rynek pracy zmaga się z wyzwaniem niedoboru wykwalifikowanej siły roboczej w wielu sektorach. Coraz większe zainteresowanie budzą pracownicy z Azji Środkowej, w tym szczególnie pracownicy z Uzbekistanu, którzy charakteryzują się wysoką motywacją, lojalnością, niską skalą rotacji i zaangażowaniem. Dzięki współpracy z krajami regionu Azji Środkowej, polskie przedsiębiorstwa mogą skutecznie uzupełniać braki kadrowe i zwiększać swoją konkurencyjność.

Aleksander i Zofia najpopularniejsi. Jakie imiona nadawano dzieciom w 2024?

Aleksander i Zofia najpopularniejsi. Jakie imiona nadawano dzieciom w 2024?

W zeszłym roku w Lublinie prym wśród chłopców wiódł Aleksander, a wśród dziewczynek Zosia. Ale pierwsze urodzone w 2025 roku dziecko nie dostało imienia z listy najpopularniejszych.

Jedna lekcja religii tygodniowo. Rozporządzenie weszło w życie

Jedna lekcja religii tygodniowo. Rozporządzenie weszło w życie

W poniedziałkowy wieczór do Dziennika Ustaw trafiło rozporządzenie dotyczące organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach.

Pokazano nowy Stadion Miejski w Chełmie

Pokazano nowy Stadion Miejski w Chełmie

2025 rokiem Chełmianki a prezentem nowy stadion. Obchody 70. rocznicy powstania chełmski klub rozpoczyna z przytupem a włodarze miasta ujawniają wygląd nowoczesnego obiektu na miarę XXI wieku.

Do obsługi dęblińskiego parkomatu nie zatrudniono nikogo nowego. Zajmują się tym wyznaczeni pracownicy Urzędu Miasta w ramach nowych obowiązków
WOLNE MIEJSCA

Nowa strefa płatnego parkowania może urosnąć

W październiku zeszłego roku w centrum Dęblina pojawił się pierwszy parkomat. Maszyna, jak przekonują lokalne władze, sprawdziła się. Po jej uruchomieniu łatwiej o wolne miejsce przy Ratuszu, czy ośrodku zdrowia. Samorządowcy rozważają zamówienie kolejnych.

Ella la Rabia w Klubie Muzycznym CSK
koncert
24 stycznia 2025, 15:00

Ella la Rabia w Klubie Muzycznym CSK

Ella la Rabia to hiszpański zespół muzyczny, który wystąpi w sobotę (25 stycznia) w Klubie Muzycznym CSK. Ich koncert jest częścią wydarzenia – Festiwal Teledysków In Frame, który odbędzie się w najbliższy weekend w lubelskim Centrum Spotkania Kultur.

Krzysztof Szewczyk jeszcze niedawno prowadził Polski Cukier AZS UMCS Lublin

Krzysztof Szewczyk znalazł nową pracę

Były opiekun Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin będzie prowadził KS Basket Bydgoszcz Ekstraklasa sp. z o.o.

Wojciech Kamiński nie ma jednego wymarzonego przeciwnika w ćwierćfinale Pekao S.A. Puchar Polski

PGE Start Lublin we wtorek pozna przeciwnika w ćwierćfinale Pekao S.A. Puchar Polski

Finałowy turniej odbędzie się w dniach 13-16 lutego w Sosnowcu. Zagra w nim 8 najlepszych drużyn pierwszej połowy sezonu zasadniczego Orlen Basket Ligi.

Teana Muldrow

Teana Muldrow wzmocniła Polski Cukier AZS UMCS Lublin

Trener Karol Kowalewski zaprowadza nowe porządki w zespole AZS UMCS Lublin. Jego pierwszym ruchem kadrowym jest zakontraktowanie Teany Muldrow.

Koncert KSU w Fabryce Kultury Zgrzyt
KONCERTY

Zgrzyt: Nic nie zastąpi słuchania muzyki na żywo

Ewidentnie widać zwrot młodych ludzi w kierunku muzyki gitarowej, co nas bardzo cieszy – mówi Sławomir Gortat, założyciel Fabryki Kultury Zgrzyt

Przyjmujemy za dużo antybiotyków. Antybiotykooporność to problem globalny
ZDROWIE

Przyjmujemy za dużo antybiotyków. Antybiotykooporność to problem globalny

Wielu pacjentom wydaje się, że antybiotyki to „lek na całe zło”. O antybiotykooporności rozmawiamy z prof. dr hab. n. farm. Anną Malm, kierownikiem Zakładu Diagnostyki Mikrobiologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie

Kalendarz
styczeń 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31