Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

28 maja 2019 r.
18:52

30 rocznica 4 czerwca '89. Uroczystości, koncerty, pokaz na fontannie [program obchodów w Lublinie]

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
4 czerwca 2019 0:00

Trzy dni potrwają lubelskie obchody 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów parlamentarnych z 4 czerwca 1989 r. W programie są m.in. dwa plenerowe koncerty, wystawy i debaty o wolności. Specjalnie na tę okazję powstała też książka poświęcona czasowi przemian i portal internetowy z unikalnymi archiwaliami

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Główne uroczystości zaplanowane są na wtorek, 4 czerwca. – W przestrzeni miasta pojawią się elementy symboliczne, jak 170 urn na pl. Litewskim – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina.

– To dzięki urnie wyborczej mogliśmy przeżyć tych wspaniałych 30 lat – wyjaśnia Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Na miejscu będzie można spisać swoje marzenia o przyszłości Polski i wrzucić do jednej z urn. Pietrasiewicz liczy na to, że nie zabraknie chętnych do wspólnego świętowania. – Dzięki temu, co wydarzyło się 30 lat temu jesteśmy wolnymi ludźmi i powinniśmy tego pilnować.

Przyszłość przeszłości

Na pl. Litewskim zobaczymy też wystawę pokazującą Lublin sprzed 30 lat. Dzisiejsze oblicze miasta już od północy mają dokumentować pracownicy z Bramy Grodzkiej, żeby za 30 lat było co oglądać. Planują uwieczniać miasto, jego mieszkańców, ich mieszkania, przemyślenia, zgiełk ulic, targów… – To będzie 24-godzinny maraton rejestrowania wydarzeń, miejsc, napotkanych ludzi – zapowiada Alina Januszczyk, kierująca tym projektem. Zebrany materiał trafi do internetu na wieczną pamiątkę.

Już teraz w internecie można zwiedzać zakątek pełen lubelskich archiwaliów związanych z przemianami z 1989 r. Efekty mrówczej pracy są dostępne na stronie teatrnn.pl/czerwiec. – W tym portalu będzie docelowo kilkaset zdjęć, kilka tysięcy godzin nagrań – podkreśla Pietrasiewicz. – To często unikalne materiały. Wiele osób, także tworzących Komitet Obrony Robotników, dziś już nie żyje – mówi Joanna Zętar, współtworząca portal. – Pokazujemy też codzienność Lublina w 1989 i 1990 r.

Specjalnie na rocznicę Teatr NN wydał też książkę Małgorzaty Bieleckiej-Hołdy. – To bardzo piękna opowieść o tym, co działo się w Lublinie, bardzo prywatna, ilustrowana zdjęciami z tamtego czasu – mówi dyrektor. Kolejną lekcją lokalnej historii będzie specjalny numer pisma „PARA”. – Częścią tej gazety jest słynny plakat „Tobie się uda” – dodaje Zętar. Pismo ma trafić w tysiącach egzemplarzy do szkół, będzie też rozdawane na pl. Litewskim.

Śpiewanie o wolności

W programie rocznicy są też dwa koncerty, a pierwszy z nich jeszcze w tym tygodniu.

W najbliższą niedzielę w muszli koncertowej Ogrodu Saskiego z koncertem „Chcemy być sobą” wystąpi Ryszard Borkowski, czyli jeden z bardów pierwszej „Solidarności”, młody artysta Łukasz Jemioła, a także Lubelska Federacja Bardów. – Wykona piosenki, które śpiewaliśmy, śpiewamy i pewnie jeszcze długo będziemy śpiewali, gdy mamy poczucie, że nasza wolność jest zagrożona – zapowiada Michał Karapuda, dyrektor miejskiego Wydziału Kultury. Wydarzenie ma się rozpocząć o godz. 18, a podczas występów będzie można dostać egzemplarz pisma „PARA”.

Drugi koncert to „Polska droga do wolności” zaplanowany na wtorek na pl. Litewskim, gdzie wystąpi wystąpi chór Gospel Rain oraz zespoły młodzieżowe. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18, a tuż po nim oficjalne obchody zostaną zakończone pokazem multimedialnej fontanny.

Rozmowy o wolności

Rocznicowym uroczystościom mają towarzyszyć otwarte debaty intelektualistów. Pierwsza z nich, dotycząca zmian zapoczątkowanych w 1989 r. jest przewidziana na poniedziałek (Trybunał Koronny, godz. 17).

– Naszym celem jest pokazanie, jakie znaczenie miały polskie wybory 1989 r. dla wschodnich sąsiadów Polski i ludzi żyjących na obszarze Związku Radzieckiego – mówi Mirosław Filipowicz, organizator dyskusji, w której będą uczestniczyć Aleksandr Daniel, Mykoła Riabczuk i Bogumiła Berdychowska.

Druga debata (wtorek, Teatr Stary, godz. 18) będzie poświęcona codziennemu życiu w czasach przełomu 1989 r.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

Po konferencjach politycy kurtuazyjnie wymienili uwagi w holu lubelskiego ratusza

Poseł Moskal składa zawiadomienie, prokuratura bada, a wiceprezydent Fulara chłodzi nastroje

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie odmowy udostępnienia przez Urząd Miasta Lublin protokołu po kontroli CBA złożył poseł PiS, Michał Moskal. Władze miasta tłumaczą, że protokół jest dowodem w prowadzonym śledztwie i nie może być upubliczniony. A chodzi o domniemanie nieprawidłowości przy budowie dworca metropolitalnego w  Lublinie w kwocie 7,5 miliona złotych.

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

Odsiedział pół wyroku i nie wrócił z przepustki. Chełmianin był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i 44 listami gończymi.

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej
ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej

W sobotę w Lublinie zaplanowano uroczystości związane z rocznicą uchwalenia konstytucji 3 maja. To też oznacza spore obkazdy komunikacji miejskiej.

Poseł Michał Krawczyk zaprasza na wyborcze wiece Rafała Trzaskowskiego
film

Sztabowcy Trzaskowskiego szykują grunt na wiece w Lublinie i Zamościu

Rafał Trzaskowski po raz kolejny przyjedzie na Lubelszczyznę. Zaplanowano dwa wiece 4 maja. O godzinie 14 kandydat KO na prezydenta spotka się z mieszkańcami Lublina na Placu Łokietka, a o godz. 17 na Rynku Wodnym w Zamościu.

Jacek Spisacki

Stworzył Pomnik Sybiraków i zaprojektował ołtarz papieski. Zmarł Jacek Spisacki

Był artystą i nauczycielem. W wieku 78 lat zmarł Jacek Spisacki. Zaprojektował charakterystyczny Pomnik Sybiraków w Białej Podlaskiej.

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Lublinie – kompleksowa opieka nad słuchem, mową i drogami oddechowymi
galeria
film

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Lublinie – kompleksowa opieka nad słuchem, mową i drogami oddechowymi

W Lublinie powstało Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS, nowoczesna placówka medyczna specjalizująca się w diagnostyce, leczeniu i rehabilitacji zaburzeń słuchu, mowy oraz problemów otorynolaryngologicznych.

Informacja Wójta Gminy Wólka

Informacja Wójta Gminy Wólka

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Sezon dopiero ruszył, a na Wiśle w Puławach już doszło do niebezpiecznego zdarzenia. 52-latek i jego 44-letnia żona wypadli z łodzi motorowej. Mężczyzna był pijany.

ciężarówki

W Jaki Sposób Pozyskiwać Pojazdy Do Swojej Floty?

Czym jest flota samochodowa i kim jest fleet car manager? W jaki sposób finansować pojazdy do swojej floty i która opcja jest najbardziej opłacalna? Sprawdź!

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30