W poniedziałek 3 października zaczyna się pierwsza lubelska edycja imprezy, która ma zachęcić do czytania i interesowania się historią literatury.
Będzie okazja do zapoznania się z dziełami zakazanymi, począwszy od Indeksu Ksiąg Zakazanych (łac. Index librorum prohibitorum - opracowanym i ogłoszonym przez Kościół Katolicki), poprzez indeksy i palone na stosach książki przez niemieckich nazistów w latach 30-tych XX wieku oraz sowiecki totalitaryzm, cenzurę komunistyczną działającą w Polsce powojennej.
W ramach akcji zapraszają do siebie filie Miejskiej Biblioteki Publicznej i Dom Słów. Będą też lekcje biblioteczne w szkołach.
Program Tygodnia Zakazanych Książek
* 3 października, godz. 10.00, Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 19, ul. Kunickiego 89. Spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom - zapoznanie się z niektórymi zakazanymi dziełami, począwszy od Indeksu Ksiąg Zakazanych (łac. Index librorum prohibitorum - opracowanym i ogłoszonym przez Kościół Katolicki), poprzez indeksy i palone na stosach książki przez niemieckich nazistów w latach 30-tych XX wieku oraz sowiecki totalitaryzm, cenzurę komunistyczną działającą w Polsce powojennej z Głównym Urzędem Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk. Skupienie szczególnej uwagi na tych pisarzy i ich dziełach, którzy przez długie lata skazani byli na literacki niebyt!
* 3 października i 6 października, godz. 8.30, Filia MBP nr 21, Rynek 11 - Opowieści pracownika Domu Słów - Ośrodka ,,Brama Grodzka - Teatr NN” o procesie powstawania książki przedwojennej, adresowana do uczniów Szkoły Podstawowej nr 24. Odwiedzając Izbę Drukarstwa przy ul. Żmigród 1 można zobaczyć, jak wyglądała drukarnia typograficzna i praca zecera, drukarza, introligatora oraz poznać historię drukarni „Popularna”, która mieściła się w tym miejscu od 1932 roku.
Między 3 a 7 października w godzinach otwarcia biblioteki - „Pod żadnym pozorem nie wypożyczaj tych książek!” - prezentacja lektur z listy zakazanych, dostępnych w bibliotece przy Rynku.
* Między 3 a 7 października w Filii MBP nr 36, ul. Zygmunta Augusta 15 będzie stał regał z zakazanymi książkami. W każdej z książek znajdzie się zakładka z informacją, dlaczego dane dzieło znalazło się w Indeksie ksiąg zakazanych.
7 października o godz. 11 - prelekcja w ramach Akademii Seniora - Polacy w Indeksie ksiąg zakazanych.
Między 3 a 7 października w Filii MBP nr 38, ul. Relaksowej 25 akcja viralowa przedstawiająca czytelników z książkami zakazanymi (viral to filmy reklamowe, czasami animacje fleszowe i zdjęcia, które rozprzestrzeniają się w wirtualnej sieci jak wirusy, dzięki innym użytkownikom Internetu). Będą też w bibliotece zakładki z cytatami z zakazanych książek (wersje dla młodzieży i dorosłych).